ODZIV OBALNIH RAVNATELJEV: Anton Baloh opozarja na ekranizacijo in izbris meje med stvarnostjo in virtualnim

Izola

Ob neverjetno nasilnih dogodkih, ki nas pretresajo v zadnjih dneh, smo nekatere ravnatelje obalnih šol zaprosili za njihov pogled na porast medvrstniškega nasilja kot tudi za pojasnilo, kako je zagotovljena varnost otrok v šolah, ki jih vodijo. Prvi se je odzval Anton Baloh, ravnatelj Osnovne šole Vojke Šmuc v Izoli. Njegove odgovore v celoti objavljamo. Kot je pojasnil, je celotna organizacija varnosti na strani šol, saj posebnih obveznosti glede fizičnega varovanja tako v opremi kot v kadrih s strani države ali ustanovitelja ni predpisanih.

"Dogodek v Beogradu nas je pretresel, kot že mnogo podobnih po svetu in nekaterih ekscesnih v Sloveniji. Porast nasilnega vedenja otrok in mladostnikov do učiteljev in zaposlenih na šolah, do staršev, sokrajanov, porast medvrstniškega nasilja je v veliki meri odraz "novo-čudnih" vrednot, ki jih današnja družba in družine mnogokrat nezavedno vsakodnevno gojimo. K temu je nekaj pripomogel tudi čas epidemije in dvoletna "socializacijska obubožanost" vseh nas. "Ekranizacija" in s tem sporočilo, da je življenje z ekran(čk)om čisto zadosti, pelje zlasti mlade v izbris meje med stvarnostjo in virtualnim, ne glede ali živimo pod Triglavom, v Vojvodini ali  "čez lužo". Svet je danes v sekundi zgolj "eden". Biti na vrhu, biti najboljši, biti "naj" je lahko zdrava motivacijska želja, ko pa to postane "pričakovanje", se spremeni v "strup"," je zapisal ravnatelj OŠ Vojke Šmuc Anton Baloh.    

Področje varnosti ureja šola s pravili šolskega reda, vzgojnimi načrti in s preventivnim vzgojnim delovanjem med zaposlenimi, starši in otroki. "V obveznih dokumentih – različnih pravilih, šolskem redu in vzgojnih načrtih – je natančno  določeno in izrecno prepovedano mnogo tega, kar ogroža varno učno okolje. Letos jih na naši šoli na nivoju učiteljev, staršev, otrok ter mladostnikov posodabljamo in se prav o tem skupno pogovarjamo, dogovarjamo, razmišljamo že nekaj mesecev. Pri tem pa sledimo smernicam glede preprečevanja medvrsniškega nasilja, pri oblikovanju vzgojnih načrtov šol, upoštevajoč specifike naše lokalnih skupnosti."

Na OŠ Vojke Šmuc deluje po natančnih določbah varovanja osebnih podatkov interni video-nadzor, ki je bil v tem mesecu razširjen in delno posodobljen. Vendar po mnenju Antona Baloha "videonadzori fizično ne preprečujejo zlonamernih dejanj, varujejo zgolj v območjih dosega in to le psihološko. Tudi varnostne službe v redkokaterih zavodih lahko zgolj parcialno preprečujejo tovrstne pojave. Povečali smo število tehničnega osebja  in ravnokar zaposlujemo še dodatno osebo – informatorja, ki usmerja in evidentira pristop v stavbo."

"Za varnost vseh bi se dalo postoriti več"

V njihovem sistemu je vzpostavljenih veliko sistemskih  varovalk reševanja stisk otrok in mladih. "Pozorni razredniki in sorazredniki, odločni oddelčni učiteljski zbori, aktivna in dobro organizirana šolska svetovalna služba (pri nas kar osem strokovnih svetovalnih delavcev na tem segmentu), sistem dela z otroki s posebnimi potrebami, transparentna odprtost šol za pogovore s starši/skrbniki, dostopno in odgovorno vodstvo šole, delujoč, pozoren in aktiven svet staršev ter še mnogo predpisanega in zagotovljenega preventivno veliko pripomore k varnosti in ustreznemu vzgojnemu ravnanju naše šole. Dalo pa bi se za varnost vseh deležnikov zagotovo postoriti še več,  tako normativno kadrovsko kot tehnično – tu je na potezi država."

Primarna celica vzgoje vsekakor ostaja družina. Ravnatelj Baloh opozarja na pomen zaupanja le-te v ravnanja in delo strokovnih delavcev šole in medsebojno sodelovanje. "Šola ima na stotine oči in ušes, otroci in mladostniki mnogo zadev spontano in jasno sporočajo, biti dobri in mestoma kritični opazovalci okolice je vseskozi nuja. Ključno je reagiranje in takojšnje ukrepanje. Učitelji sprotno opazujejo, komunicirajo, obveščajo o posebnostih šolskega dne in poteka dejavnosti. Sprotno se za te naloge dodatno usposabljajo na posvetih, seminarjih, ki jih je v zadnjem času na to temo vse več. V njih tudi aktivno sodelujemo in predstavljamo primere dobrih praks." 

Starši naj spremljajo otrokovo prisotnost na spletu

Ravnatelj OŠ Vojke Šmuc Anton Baloh opozarja tudi na nujnost, da starši spremljajo otrokovo prisotnost na spletu. "Vsekakor bi  kot ravnatelj vpogledal v otrokovo garderobno omarico ali šolsko torbo, kolikor bi obstajal resen sum ogrožanja varnosti kogarkoli na šoli. Vpogledi starša v otrokove stvari, naprave, zvezke, predale, omare … pa je zapovedana obveznost starša, skrbnika (tudi po zaključeni osnovni šoli). Nekateri  starši prenehajo tovrstno  spremljati otroka že v šestem razredu osnovne šole (tako ugotavljamo na skupnih razgovorih učitelja, starša in otroka) in pogosto ne znajo ali zaradi zaščit ne zmorejo vstopiti v otrokov telefon, računalnik, tablico, kjer pa se večina takih zadev prične in med mladimi obravnava na družbenih omrežjih," zaključuje svoje razmišljanje ravnatelj Anton Baloh.

Odgovore ravnateljev drugih šol bomo objavili takoj po prejemu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
 |  06 .05. 2023 ob  13: 28
Velikokrat so na "webinarjih" in predavanjih predstavljene značilnosti in sposobnosti različnosti generacij, ki jih po vsej sili hočejo "popredalčkati" ali "ukalupirati", čeravno so lahko podobne značilnosti ter sposobnosti vsebovane v vseh generacijah...bodisi, da je to baby boom, generacija x, generacija y, generacija z ali še kaj drugega...da v vse to uvrščajo tudi najmlajše do 12 let, je absurd absurdov...da jih obremenjujejo še s tem, kakšni naj bi bili, kdo s kom lahko sodeluje, kdo s kom ne more sodelovati, kdo lahko rešuje določene naloge in komu to ne uspeva...kdo je do vodstva ali šefa ubogljiv ali kdo mu lahko nasprotuje...kdo je bolj ali manj lojalen firmu in komu do firme ni mar ter želi tolikoopevano neodvisnost...čeravno je odvisen od moderne in predigitalizirane sedanjosti...kjer je žal premalo osebnih stikov ter je prepuščeno intuitivnosti AI...

BOB DNEVA

"Spletna konferenca ti ne omogoča tega, da bi se nagnil k sosedu in mu šepetaje dal cinično pripombo. Zdi se mi, da izgubljamo sposobnosti iskrene komunikacije, spoznavanja ljudi, diskusije."
Dr. Rok Tkavc, mikrobiolog
Ponedeljek, 17.aprila 2023
www.vecer.com

BOB DNEVA

"Naša družba je dobrine zamenjala za odnose, dejstvo pa je, da še ni zrela, da bi zavestno sprejemala drugačnost."
Dejan Zavec, poslanec
Četrtek, 20.aprila 2023
www.vecer.com
Pjero Panin |  05 .05. 2023 ob  17: 08
-9
E ja,na zalost je tako.In kaj bos zdej naredu izklopu internet,uvedu v soli verouk,po moznosti vojaski rok...ne prides nikamor tebe ustrelijo.
Zato ce je ze pri vratih en zapisnikar naj bo se detektor kovin.
Ajde so problemi kljuci,verizice itd...ma vseno boljse kot se sekirat
Zvitalisica |  05 .05. 2023 ob  16: 10
36
Zadeva je vecplastna. Programi prenatrpani, boj za tocke, pri tem gaziš vse okoli sebe, slabsa kot je tvoja okolica boljsi si ti, nevzgojeni otroci od udarjenih staršev, vse prevec pravic in nic dolznosti, solstvo pretirano feminizirano, cim visje ocene sicer si smet za starse, okolico, vzgojenega, socialno normalnega mladega nasmejanega cloveka skoraj ne vidis vec, med ucitelji kup pacientov, ki ne sodijo v razred, preutrujeni starsi, vsi bulijo v telefone, noben z nobenim vec ne govori in se in se... vsaka generacija je slabsa, ker smo odrasli vedno bolj faljeni....