Svet ministrov Bosne in Hercegovine je danes sprejel predlog finančnega ministra BiH Srđana Amidžića, da se dolg entitete Republike Srbske do slovenskega podjetja Viaduct izplača iz lanskega dobička centralne banke BiH, poroča portal N1 BiH. Predlog mora potrditi še parlament BiH.
PREDLOG REŠITVE, DOLG PORTOROŠKEMU PODJETJU NARAŠČA: Izplačali bi ga iz lanskega dobička centralne banke BiH
Piran
Republika Srbska mora podjetju Viaduct s sedežem v Portorožu zaradi enostranske prekinitve pogodbe za izgradnjo hidroelektrarn na reki Vrbas skupaj z zamudnimi obrestmi izplačati več kot 56 milijonov evrov odškodnine. Dolg vsak dan naraste za skoraj 10.000 evrov, z njegovim odplačilom pa želi država preprečiti blokado računov državnih agencij in prodajo nepremičnin zaradi prisilne izterjave.
Predlog, ki ga je danes sprejel svet ministrov BiH, morata potrditi predsedstvo BiH in parlament BiH, kjer pa po pisanju N1 BiH najverjetneje ne bo dobil podpore, ker mu nasprotujejo v Federaciji BiH.
Po predlogu državnega proračuna bi za izplačilo dolga podjetju Viaduct namenili 110 milijonov konvertibilnih mark (56 milijonov evrov). Preostali del dolga bi si razdelili entiteti, v razmerju ena tretjina za Republiko Srbsko in dve tretjini za Federacijo BiH, poroča mreža Radio Slobodna Evropa.
Med žrtvami dolga je tudi državna agencija za zračni promet BHANSA, čeprav ni stranka v sporu. Evropska organizacija za varnost zračnega prometa Eurocontrol, ki v imenu BiH pobira pristojbine za prevoze, jo je namreč konec marca obvestila o zamrznitvi vseh izplačil.
Zamrznitev izplačil agenciji je bila odrejena na podlagi odločbe belgijskega sodišča kot posledica arbitražne razsodbe, sprejete v korist družbe Viaduct. S tem je ogroženo delovanje agencije in celo izvajanje letalskega prometa.
K razrešitvi zapleta je prisojne institucije v BiH zato pozval tudi slovenski Samostojni sindikat delavcev kontrole letenja RS.
V sindikatu so po poročanju tiskovne agencije Federacije BiH Fena izrazili zaskrbljenost zaradi neposredne nevarnosti za izvajanje storitev kontrole letenja v, nad in v smeri BiH. Obenem so opozorili, da poleg operativnih in logističnih izzivov to stanje povzroča ogromen pritisk na kontrolorje letenja in druge zaposlene v BHANSA, prekinitev prometa v BiH pa da bi zahtevala preusmeritve letov, kar bi dodatno obremenilo zračne prostore sosednjih držav, vključno s Slovenijo.