RAVNO OBRATNO KOT PRI ZDRAVNIKIH: "Zelo malo medicinskih sester iz javnega zdravstva dela pri zasebnikih"

Koper

V zadnjem obdobju veliko 'prahu' dviguje novela zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej), ki bo zdravnikom, zaposlenim v javni mreži, prepovedovala opravljanje samoplačniških storitev pri zasebnih izvajalcih. Iz ene izmed obalnih javnih zdravstvenih ustanov, so nas opozorili, da bi uveljavitev novele zakona o zdravstveni dejavnosti, lahko vplivala tudi na odhod zaposlenih iz vrst zdravstvene nege, kar bi dodatno otežilo zagotavljanje storitev v dosedanjem obsegu.

V Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije (SDZNS) so povedali, da na področju zdravstvene nege kot sindikat ne problematizirajo novele zakona o zdravstveni dejavnosti: "Zelo malo je namreč medicinskih sester, ki so bile zaposlene v javnem sektorju in pod različnimi pogoji (pogodbami) delale še pri zasebnikih. Če že delajo, so pri zasebnikih tudi zaposlene. Tudi zaradi tega nismo podali pripomb na omenjeno novelo. Seveda ostaja možnost prehoda iz javnega v zasebni sektor, vendar kot smo poudarili, to ne bo posebej povečalo število odhod medicinskih sester iz javnega zdravstva."

Javno znano je, da se mnoge javne zdravstvene ustanove soočajo s primanjkljajem in pa tudi odhodi medicinskih sester. Na naše vprašanje, medicinskih sester ter drugih zaposlenih v zdravstveni negi je javne zdravstvene ustanove zapustilo v lanskem letu in koliko letos ter kakšni so bili razlogi, so nam v sindikatu odgovorili, da s podatki o številu odhodov ne razpolagajo. So pa navedli razloge za odhode, ki so znani že vrsto let in sicer: višina plače oziroma prenizke plače, delovni pogoji, turnusno delo, delo med vikendi in nočno delo ter primanjkljaj kadra, kar posledično pomeni še večje obremenitve na posameznika.

"Odprava razlogov za odhod kadra, bi pomenila tudi ponovno zanimanje za ta poklic, ki je bil nekoč zelo cenjen doma in v tujini, danes žal samo v tujini. Višje plače, sprejetje standardov in normativov v zdravstveni negi, čemur pa se politika spretno izogiba že dobro desetletje, bi zagotovo povečalo zanimanje za opravljanje dela na področju zdravstvene nege. Dovolj kadra pomeni, da je posameznik manj vikendov v službi, manjkrat v noči in tako dalje. Tudi to bi odtehtalo marsikaj ter prineslo k zanimanju za poklic medicinske sestre," so še pojasnili v sindikatu.

O tem, če in v kakšnem obsegu ob morebitni uveljavitvi novele zakona o zdravstveni dejavnosti pričakujejo odhode delavcev v zdravstveni negi, smo povprašali javne zdravstvene zavode v obalnih občinah. Obenem smo jih še povprašali, koliko delavcev v zdravstveni negi je javne zdravstvene zavode zaradi neugodnih delovnih razmer zapustilo lani in koliko letos in če se morda soočajo s pomanjkanjem tega kadra. Odgovore bomo objavili, ko jih prejmemo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  20 .12. 2024 ob  06: 25
malo dela v javnih ustanovah in dobro plačano pri zasebnikih si lahko privoščijo samo izbranci, ki sodijo v višjo kasto. brez naveze politika-kapital tega ne bi bilo!
ZigaZois |  19 .12. 2024 ob  22: 44
Medicinske sestre so po svojem delavniku preveč utrujene, da bi si lahko privoščile še dodatno delo.
Če kdo lahko dela še eno delo poleg svoje redne zaposlitve za polni delovni čas, pomeni da v redni službi ni optimizirano izkoriščen njegov potencial!