Predsednik vlade Robert Golob je ob najavi namere podjetja Mahle o ukinitvi delovnih met v prihodnjem letu izrazil zaskrbljenost nad razvojem dogodkov v podjetju, ki je izjemnega pomena za Goriško regijo, od ministra Hana pa je zahteval, da takoj naveže stik z vodstvom in lastniki podjetja ter mu poda poročilo o razlogih, zakaj je do tega prišlo, je vlada včeraj objavila na družbenem omrežju X. Odzvali so se tudi na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, kjer so v sporočilu za javnost zapisali, da je minister Han že večkrat opozarjal na strukturne težave, vključno z visokimi in nekonkurenčnimi cenami energije.
ŠEMPETRSKI MEHLE BO ODPUSTIL 600 LJUDI: Han večkrat opozarjal Goloba, tudi zaradi visokih cen elektrike
Slovenija
Družba Mahle načrtuje prihodnje leto v Šempetru pri Gorici odpustiti 600 zaposlenih, kar pomeni skoraj tretjino delavcev. V sklopu 'optimizacije organizacijske strukture', s katero želijo doseči večjo učinkovitost, bodo ukinili 340 delovnih mest, s selitvijo dela proizvodnje v Bosno in Hercegovino ter na Madžarsko pa 270. Drastični ukrep v podjetju pripisujejo šibkemu povpraševanju v Evropi.
Po poročanju Forbes Slovenija je matična družba Mahle v prvem letošnjem polletju ustvarila skupno šest milijard evrov prodaje, kar je 8,8 odstotka manj kot v prvem polletju lani (6,6 milijarde evrov). Med razlogi podjetje v polletnem poročilu navaja za 4,2 odstotka manjšo količinsko prodajo zaradi velike vezanosti na evropski trg, ki pa je v tem letu šibek. Dodatno sta na zmanjšanje prihodkov vplivala negativni razvoj pri menjalnih tečajih (devalvacije nekaterih tujih valut v primerjavi z evrom) in prodaja deleža v podjetju Behr-Hella Thermocontrol, ki je proizvajalo termostate.
Se je pa na drugi strani dobiček pred amortizacijo (EBITDA) povečal z lanskih 400 na letošnjih 489 milijonov evrov, kar v Mahleju pripisujejo povečani produktivnosti, dobičkonosnost pa je zmanjševala tudi inflacija pri stroških dela.
Iz vlade so na omrežju X še zapisali, da je premier Golob od ministra Hana pričakuje, da bo minister pripravil ukrepe, s katerimi bo gospodarsko ministrstvo preprečilo morebitno nadaljnje ukinjanje delovnih mest v podjetju in razvojne ukrepe za ustvarjanje novih delovnih mest na Goriškem.
Na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport so v sporočilu za javnost zapisali, da je minister Han že večkrat opozarjal na strukturne težave, vključno z visokimi in nekonkurenčnimi cenami energije in geopolitičnimi spremembami, ki pomembno vplivajo na stanje evropske in posledično slovenske industrije. Prav tako je zaradi zaostrenih razmer v nemški avtomobilski industriji Han že sklical delovni sestanek s predstavniki avtomobilske industrije, gospodarskih združenj in sindikatov to sredo. Na sestanku so se strinjali, da je kriza strukturne narave in da bo potrebna kombinacija kratkoročnih in dolgoročnih ukrepov.
Mahle Šempeter je močno zmanjšal porabo energije; v letu 2021 57 MWh elektrike in 31 MWh plina; v 2023 45 MWh elektrike in 21 MWh plina.
— Andreja Loncar (@AndrejaLoncar) October 12, 2024
Strošek energentov (in tudi pitne vode, ki so jo tudi zmanjšali) pa z 2,1 mio v 2021 lani splezal na 4 mio.
Prihodki v tem času višji za 20%.
Na ministrstvu napoved odpuščanj v Mahleju obžalujejo, saj se zavedajo pomena družbe za regijo in tudi Slovenijo. “Kot smo bili obveščeni s strani podjetja, so razlog za odpuščanje neugodne okoliščine v mednarodnem okolju, vključujoč avtomobilsko industrijo. Slovenija ima ob tem tudi izrazito visoke cene energije, ki močno poslabšujejo konkurenčnost slovenske industrije.” Minister se bo z ekipo v ponedeljek tudi sestal z upravo in sindikati podjetja Mahle, še poroča Forbes Slovenija.
In opozarja koga? Sebe. Je v vladi?
SD nisi krivdo za drago elektriko in propad podjetij