SREČALA STA SE KAR NA POKOPALIŠČU: "Rekel mi je, arhitekta te zgodbe sta Drago Kos in Gregor Golobič, podpirajo pa tudi 'Murgle'" (INTERVJU)

Koper

Vikendi so priljubljen čas slovenskih politikov za terensko nabiranje volilcev. Ta konec tedna so tudi v Kopru številni izkoristili za srečanje z ljudmi. Mi pa smo opravili krajši intervju z Ivanom Galetom, ki se je podal samostojno na volitve in se ni priklonil nobeni večji stranki. K temu nas je spodbudil predvsem njegov facebook zapis o skrivnostnem srečanju na ljubljanskih Žalah in njegovo še bolj misteriozno izginotje iz digitalnega sveta kar "čez noč".

Ivan Gale

Kako je s temi vašimi zapisi na Facebooku, g. Gale? Objavite, pa izginejo. Sej veste za katerega sprašujemo, reakcij je bilo ogromno.

Napisal sem, kako si leva politična polobla predstavlja politično sodelovanje in povezovanje. Oktobra leta 2020 me je gospod Jože P. Damijan kontaktiral v zvezi z neko novo iniciativo, ki naj bi jo podprl jaz in še nekaj relevantnih posameznikov. Dogovorila sva se za srečanje kar na pokopališču, na Žalah. Podal mi je v roke nek manifest na šestih straneh. Med pogovorom sem izvedel, da sta arhitekta te zgodbe KUL-a Drago Kos in Gregor Golobič ter da to podpirajo tudi "Murgle" in eminenca, kot je med drugim ljubljanski župan Janković

Meni je to prižgalo vse alarme. Naslednji dan, ko je bil spet poziv, da naj hitro odgovorim, sem videl, da nekaj ni v redu, da gre za preveč resne stvari. Jaz nisem za nobene Top-Shop variante v smislu: "Pokličite v naslednjih tridesetih minutah in dobite še zobno ščetko, pa še čigumije zraven." Torej vabili so me v zgodbo, v kateri se potem Jože P. Damijan pojavlja kot kandidat za mandatarja, ki potem izgine s prizorišča. Neuradno je do mene prišla informacija, da zato, ker je premalo denarja. Jaz mislim, da je to norčevanje iz ljudi, saj vemo, kakšna je plača mandatarja. V bistvu je to javno dostopen podatek. Če pa si podatka za delovno dobo ne zna sam izračunati, pa tudi ne vem, kaj je njegov problem. 

Torej, govorite o času, ko se je formiral KUL?

Ja, sploh pa me moti to ozadje, ker dvomim, da vsi tisti, ki so pristopili k tej zgodbi, vedo, za kaj gre. Sem pa prepričan, da to ve vodstvo strank, saj sem o tem govoril s številnimi politiki. Ampak je bil odziv v smislu: "Ja kaj pa čmo, boljše to kot Janez".

Jože P. Damijan me je potem vabil v še neko novo zgodbo, ampak se mu niti nisem več odzival, ker tako neresnega pristopa, kot ga je imel on, jaz še nisem videl. Takrat, ko sva se dobila v živo, je rekel, da se on ne bi šel politike, posodil bi samo svoje ime. Meni to ni bilo razumljivo. Kako se ne greš politike, če boš na vrhu izvršilne veje oblasti? Tako da je Damijan potem kar naenkrat izginil, pojavil se je Porsche Charlie – Karl Erjavec. Ne vem, iz kje so njega potegnili, ker je vse tisto, proti čemur se jaz borim. Sem pa večkrat rekel, ok, takrat smo navijali, ker je bil manjše zlo kot gospod Janez. Sem rekel, ok, Karl Erjavec mi gre na živce že ves čas, je politična podlasica, ampak je naša podlasica. Ampak če smo imeli utvaro, da bi se s Karlom Erjavcem kaj bistveno spremenilo, si mečemo samo pesek v oči.

Zanimiva je bila lokacija srečanja z Jožetom P. Damijanom, kar na pokopališču sta se dobila?

Ja, velikokrat se ljudje niti ne želijo na javnih krajih dobivati z mano. Dostikrat tudi jaz predlagam nejavne lokacije, še posebej, če gre za kakšne žvižgače. To gre namreč v njihovo škodo, saj vse, kar se pojavlja okrog Ivana Galeta leti iz službe, je šikanirano, mobingirano, se sooča s preprečevanjem napredovanja itd. Ampak ja, tukaj je bil dogovor, da se mogoče dobiva kar pri njemu v pisarni na fakulteti. Potem je bilo rečeno, da to mogoče ni najbolj v redu. Potem sem bil jaz tisti, ki naj bi določil lokacijo. Sem rekel, ok, potem pa pojdimo na ljubljanske Žale, se malo med nagrobniki sprehajat – malo tudi simbolično, ker se mi je zdelo, da bo tole spet nek pogreb. Ampak ja, sva se tam dobila in štartala pri nagrobniku, ne vem katere družine že, tam naredila nekaj krogov in to je bilo to.

Ko ste postali znani javnosti, so vas napadali predvsem z desne sfere slovenske politike. Zdaj v zadnjem času pa, vsaj na Facebooku, lahko opazimo, da vas napadajo tudi "levi". Zakaj?

Zato, ker nisem tiho. Zato, ker bom marsikaj še povedal, tudi v teh 14 dneh, in sicer o tem, kako zadeve v resnici funkcionirajo in da je javni interes včasih prej neželen stranski učinek kot karkoli drugega. In to je treba povedati. Vsi politiki niso pokvarjenci. Zato smo se tudi mi odločili, da gremo v neko politično zgodbo. Iskreno trdim, da nimamo nobenih ozadij – političnih, kapitalskih itd. Gremo v neko neobremenjeno zgodbo. Kar pa se tiče medijske blokade, je že strašljivo. Tudi agencije za merjenje javnega mnenja stranke Naša prihodnost niti ne omenjajo. Ne omenjajo Ivana Galeta. Glede tega smo že večkrat protestirali. Da ne govorim o blokadi s strani RTV-ja. Tako da ja, tukaj bodo potrebna neka sredstva, vložitev tožbe z začasno odredbo …

Se to zdaj rešuje? Če so dovolili Golobu, bi morali tudi vam …

Mi čakamo. V petek je bil nek odgovor, da je treba dopolniti še naš poziv z dokazilom, da je Violeta Tomić res članica stranke in da kandidira na listi. To je med drugim razvidno že iz spletne strani državne volilne komisije in vseh javnih objav. Tako da ne vem, zakaj bi bilo tukaj treba kaj dopolnjevati. To dopolnilo je prišlo v petek dopoldne. Mi smo to hitro dopolnili. Takoj, ko pa smo zaprosili, da nam v najkrajšem možnem času odgovorijo, pa je bil odgovor, da je gospod generalni direktor na terenu. Ok, smo rekli, saj ga lahko tudi na terenu poiščemo, ampak njega ni. Jutri še pokličemo, potem sledi tožba na upravno sodišče, predlog za izdajo začasne odredbe, kazenska ovadba in odškodninska tožba.

Del Galetove stranke je tudi Zlatan Čordić - Zlatko (skrajno levo)

Zakaj mislite, da vam bodo ljudje verjeli, da si zares želite neke poštene politike? Kako odgovarjate na kritike na levi strani, tudi v povezavi s tem, da vas obsojajo, da se niste pridružili Golobovi zgodbi?

Jaz ne podpiram nekih anti Janša zgodb. Za Janeza Janšo itak vemo, kakšen človek je – nek osebek z narcisoidno psihopatsko motnjo. Ampak očitno mu ljudje zaupajo in to je treba po eni strani tudi spoštovati. Jaz se trudim, da razkrivam, kaj so vse narobe počeli in kaj še vedno narobe počnejo, tudi s pomočjo te svoje medijske krajine.

Mi smo za razliko od Golobove stranke pokazali, da se da povezati. Neformalno smo se povezali z več skupinami, formalno z Dobro državo vložili skupno kandidatno listo. Tako da mislim, da je očitek glede Goloba popolnoma neutemeljen.

Seit Demiri

Lahko strnete vaš program v tri kratke točke?

Stremimo k temu, da država postane spet pravna, da postane država brez korupcije, da država postane transparentna in prioritetno, da se uredi področje zdravstva, ker na tem področju tonejo stvari, več ali manj prikrito, v neko privatizacijo, na podlagi katere bo pacient potegnil najkrajšo.

Kako vam je všeč Koper, Obala? Kdo so vaši kandidati za poslance?

Krasno, jaz sem zmeraj rad na Obali. Če bi poslušal ženo, bi bili že zdavnaj tukaj na Obali. Koper je sijajen, največkrat pa sem v Izoli. Vedno se radi sprehodimo po promenadi in gremo nekaj pojest. Tukaj je raj na Zemlji. V Kopru je gospa Saša Petejan, odlična kandidatka, srčna ženska. Potem je Igor Crnič iz medicinskih voda, reševalec, pravi človek za pozicijo, za katero kandidira. V Izoli imamo mladega gospoda Seita Demirija, migranta, ki še ni dopolnil 12 let, ko je prišel v Slovenijo. Odlično se je naučil slovensko, postal podjetnik, pridobil univerzitetno diplomo. Je srčen človek, športnik in boljši skoraj ne more biti.

Saša Petejan

Ankete vam kažejo podporo okrog dveh procentov in pol. Mislite, da boste prišli v državni zbor ali ne?

V teh dveh tednih, ki prihajajo, bomo postali tako prepoznavni, da preboj v parlament ne bi smel biti problem. Je pa ta blokada grozljiva – merilci javnih mnenj, naročniki teh anket itd. Vemo pa, da te javnomnenjske ankete pogosto precej streljajo mimo. Vemo tudi, kdo je anketar oziroma kdo je naročnik, tako da je ciljno publiko lahko naciljati v tej smeri, da bodo dobili nek približek rezultatov, ki si ga želijo. Nenazadnje pa, če pogledamo ankete, kjer so razhajanja pri vodilnih dveh akterjih tudi po 10, 15 odstotkov, vidimo, da nekaj ni v redu in kar kliče po intervenciji policije in državnega tožilstva. Sebastjan Kurz je moral oditi s položaja ravno zaradi manipulacije z javnomnenjskimi raziskavami in umetnega dvigovanja deleža lastne stranke.

Kaj pa v primeru, da se vam ne uspe prebiti v DZ? Se bo vaša politična zgodba končala?

Mi nismo prišli teč na kratke proge in tu vidimo neko dolgoročno zgodbo, ki jo imamo namen tudi nadgraditi, kadrovsko še okrepiti in se podati tudi na naslednje volitve že jeseni. O tem za zdaj še resno ne razmišljamo in gremo naprej korak za korakom. Konec spomladi, poleti, pa bomo že resno zagrizli tudi v to.