Ena najbolj strupenih rib v Jadranu, ki se zadržuje tudi v zelo plitvih vodah ob obali, je morski zmaj. Ta riba se najpogosteje skriva v pesku. Pogosta je tudi v morju na območju slovenske Istre.
Strupena riba tudi pri nas!
Da je ta riba res zelo strupena, je potrdil tudi prof. dr. Lovrenc Lipej z Morske biološke postaje Nacionalnega inštituta za biologijo. "V Jadranu živijo štiri vrste morskih zmajev dveh rodov: rod Trachinus (vrste T. draco [= zmaj], T. araneus in T. radiatus) in rod Echichthys (vrsta Echichthys vipera). V pogovornem jeziku jim marsikdo reče tudi morski pajki, nanašajoč se na hrvaško ime te vrste. Gre za manjše obrežne morske ribe, ki živijo na peščenem dnu, kjer ždijo zakopane. Pojavljajo se tudi na plitvinah. Kopalci lahko stopijo na to ribo in se nabodejo na strupene trne. Strup je termolabilen. Nimamo podatkov o tem, kolikšno je število primerov poškodb zaradi morskih zmajev."
Plavalca, ki stopi na to ribo, začnejo takoj pestiti hude in nevzdržne bolečine. Včasih temu sledi tudi bruhanje, v izjemno redkih primerih mišična paraliza in tudi smrt. Na spletni strani so zapisali, da je najboljše zdravljenje, da se poškodovani del telesa namoči v toplo vodo za vsaj pol ure.
"Znanih je nekaj primerov, ko si je ribič, ki je sam na morju pomotoma ujel morskega zmaja, ta pa ga je vbodel, sam odrezal prst zaradi prehudih bolečin."