V začetku tedna smo pisali o kopalcih, ki si že zgodaj zjutraj ali celo večer prej rezervirajo najboljše mesto na plaži, in o turistih, ki med odhodom na daljše kosilo in počitek v bližnji apartma za seboj pustijo brisače, ki jim bodo zagotovile, da se bodo po vrnitvi lahko ponovno zleknili v senci. Medtem ko so nam upravljavci nekaterih plaž v en glas zagotavljali, da tovrstne prakse na njihovem kopališču niso zasledili, so vaše izkušnje drugačne. V anketi smo vas vprašali, ali vas rezervacija mest na plažah moti, med komentarji pod člankom pa ste nanizali vrsto predlogov, kaj storiti, ko naletite na takšen prizor.
TEŽAV Z REZERVACIJAMI MEST NA PLAŽAH NAJ NE BI BILO, A IZKUŠNJE DOMAČINOV SO DRUGAČNE: "Vse zmetat v kanto, da se navadijo, da to ni privatna lastnina"
Koper
Na našo anketo je do sedaj (op. a. do objave članka) odgovorilo 194 oseb. Kar 69 odstotkov vas pravi, da je to zelo pogosta praksa na obalnih plažah in da vas to zelo moti. 17 odstotkov je odgovorilo, da jih rezerviranje mest na plaži moti le v primeru, če je plaža polna. Le 6 odstotkov vas razume, da morajo turisti tudi na kosilo, po 4 odstotki take rezervacije še niste zasledili ali pa vas ne moti, ker menite, da je na plažah dovolj prostora za vse.
Nekateri ste nam zaupali tudi lastne izkušnje. "Smo že premikali prazne brisače stran. So nas grdo gledali in se čudili, zakaj so premaknjene. Glede na to, da so reševalci vsak dan na plaži, bi jih lahko zjutraj premaknili v koše za smeti oz. med izgubljene predmete," se glasi eden izmed komentarjev. Podobnih je še veliko, na takšne prizore pa naj bi domačini že kdaj naleteli na domala vseh plažah na Obali.
To rezervacijo je ne 'plaži' ob Obalni cesti 19. julija ob 8. uri zjutraj zasledila naša bralka.
In kaj storiti ob takem prizoru?
Večina vas meni, da bi morali za to poskrbeti upravitelji plaž oziroma reševalci iz vode, mnogi bi brisače kar sami premaknili oziroma jih celo pometali v morje ali smeti.
"Na otoku Ugljan so to rešili v 10 minutah. Za vse takšne in drugačne rezervacije pride mali 'kamiončin' in odpelje v skladišča. 10 evrov je nočnina, po dveh dneh, če nobeden ne dvigne robe, gre na smetišče. To je bila blažja oblika, pred tem so pa domačini vse brisače metali v morje, zato je župan sprejel drugačne oblike odstranjevanja rezervacij," je že videno rešitev predstavil eden izmed komentatorjev.