Kandidat za ministra za obrambo Marjan Šarec je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za obrambo. Da je bila njegova predstavitev ustrezna, je menilo devet poslancev, da ni bila, pa jih je ocenilo pet. Med drugim se je Šarec zavzel za revizijo nakupa oklepnikov boxer in za to, da Slovenija ostane članica Nata.
TUDI ŠAREC DOBIL PODPORO: Vztraja, da Slovenija ostane članica Nata
Slovenija
Poslanci so v razpravi izpostavili, da se je Slovenija zvezi Nato obvezala sestaviti dve bataljonski skupini, zdaj sestavljamo le eno. Zato jih je zanimalo, kako namerava Šarec uvesti koncept teritorialne obrambe, saj da so obrambni dokumenti že usklajeni na ravni zveze. Šarec je namreč pred tem v predstavitvi dejal, da bi se sam vrnil h konceptu teritorialne obrambe.
Glede dveh bataljonskih skupin je povedal, da jih ni bilo mogoče sestaviti, saj na voljo ni bilo napovedanih 135 patrij, niti te niso bile primerno opremljene. Ob tem meni, da je vojna v Ukrajini pokazala, da se uporabljajo drugačne taktike in nova tehnologija letalnikov. Tudi veljavni strateški dokumenti opredeljujejo, da ko pade sistem kolektivne obrambe, je treba uporabiti vsa sredstva, da se država osvobodi, tudi gverilske taktike. "To je dejstvo, pa če to kje piše ali ne," je rekel Šarec. V prid temu govori tudi naša konfiguracija terena, ki ni ravninska.
V koncept osemkolesnikov Šarec ne dvomi. Potrebni so, vendar bi se raje vprašal, kakšni naj bodo ti osemkolesniki, da bodo služili potrebam Slovenske vojske (SV) na našem terenu, je dejal. Ob tem težko odgovori na vprašanja, kakšna naj bodo razmerja med oklepom, pehoto in sodobnimi sredstvi, saj bo glede tega morala besedo dobiti tudi SV. O konceptu, kakšna naj bo naša obramba, bo treba voditi neko širšo debato na strokovni ravni, je dodal.
Koalicijskega poslanca Miho Kordiša (Levica) je nadalje zanimalo, kako namerava Šarec pristopiti k odpovedi nakupa orožja, za katerega Kordiš ocenjuje, da je nepotreben. V resoluciji o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja SV do leta 2035 piše, da bomo kupovali opremo, ki je delujoča in preizkušena na terenu ter pri kateri ni razvojnih stroškov. Pri boxerjih seveda ni tako, in na tem bi utemeljeval revizijo nakupa, je odgovoril Šarec.
Revizijo je napovedal tudi, ker je v pravilnost nakupa boxerjev in članstva v združenju OCCAR dvomil že pred leti. Slovenija k temu naročilu ni pristopila s svojimi podjetji in to je zagotovo drugačen položaj, saj je za Slovenijo ugodneje kupovati po principu država državi, kot sodelovati v razvojnih združenjih, ocenjuje. Države z lastno oborožitveno industrijo namreč z njo sodelujejo pri skupnih projektih, kot je denimo OCCAR. Mi obrambne industrije nimamo, zato imamo z nakupi orožja samo strošek in se ta sredstva ne vračajo v naše gospodarstvo, je izpostavil.
Opozicijski poslanec Janez Žakelj (NSi) je glede tega izpostavil, da v pogodbi združenja OCCAR sodeluje tudi grozd obrambne industrije Slovenije. Šarec mu je odgovoril, da bi lahko boxerje po licenci delali v Sloveniji, kot smo to nekoč že počeli v Tovarni avtomobilov Maribor.
Šarec se zavzema za povečanje izdatkov za SV, vendar razprava o tem, da neke tehnike ne bomo kupili, še ne pomeni, da se bodo zmanjševala tudi sredstva. Ključne se mu zdijo investicije v raziskave in razvoj, saj so bile vse dobrobiti, ki jih uporabljamo v vsakdanjem življenju, razvite za ameriško obrambno industrijo ali vesoljsko agencijo Nasa. Prednost za Slovenijo vidi prav v tem, saj je vojaška tehnika močan generator dodane vrednosti.
Naslovil je tudi očitke Kordiša, da je zveza Nato skupina trgovskih potnikov, meni da temu ni tako, dokaz za to vidi v tem, da sta za pristop zaprosili Finska in Švedska. To kaže, da se situacija razvija organsko. Zveza Nato seveda ni organizacija brez napak, je pa kot kolektivna varnost v tem hipu nepogrešljiva in se ne moremo pogovarjati o izstopu iz nje, je dodal Šarec.
Šarec je po koncu predstavitve za STA povedal, da ima za resor že izbrano ekipo, vendar o tem do same zaprisege vlade še ne želi govoriti. Njegovi prvi koraki po prevzemu ministrstva bodo ocena stanja in pregled dokumentov z oznako interno in tajno. V to šteje tudi pregled vseh pogodb, ki so se podpisovale. "Ne želim prejudicirati prihodnosti, ampak ta korak bo treba storiti, to pričakuje tudi slovenska javnost," je dejal.