UKINITEV VINJET NA OBALNIH HITRIH CESTAH: Poslanka Meira Hot odgovarja ministrici Bratuškovi

Piran

Poslanka Meira Hot se je odzvala na odgovor Ministrstva za infrastrukturo glede poziva k ukinitvi vinjet na hitri cesti Škofije-Koper. Kljub odgovoru ministrstva, ki navaja, da je bila vzpostavljena rešitev za preusmeritev prometa v izrednih okoliščinah, Hotova vztraja, da je potrebna trajna rešitev, ki bo naslovila težave lokalnega prebivalstva.

Poslanka Meira Hot je pred časom ponovno pozvala ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek, da se na celotni trasi hitre ceste od mejnega prehoda Škofije do Izole ukine obvezna uporaba vinjet za osebna vozila, saj vinjetni režim ustvarja velike logistične težave za lokalno prebivalstvo; v izogib nakupu vinjete se veliko voznikov preusmeri na lokalne in regionalne ceste skozi naselja, namesto da bi uporabljali hitre ceste, ki so dejansko namenjene tranzitnemu prometu. Kot je zapisala, "je izvajanje vinjetnega režima na hitri cesti Škofije-Koper nesmiselno, neproduktivno in neznosno".

Zdaj pa je svojo poslansko pobudo še dopolnila in odgovorila na nekatera pojasnila, ki jih je prejela v odgovoru ministrstva. Tam navajajo, da je bila glede ureditve, ki je v veljavi na odseku predora Markovec, "v sodelovanju z upravljavcem cestninskega omrežja vzpostavljena rešitev, ki uporabnikom cestninskega omrežja omogoča vožnjo skozi predor brez elektronske vinjete", s čemer se je zagotovila rešitev, da se lahko promet s soglasjem upravljalca preusmeri na cestninsko cesto; ob tem navajajo zlasti možnosti ukrepanja v izrednih okoliščinah. Kot so zapisali, se z navedenim ukrepom "v največji možni meri upošteva potrebe lokalnega prebivalstva".

Vendar se Hotova z mnenjem ministrstva ne strinja. "Na žalost pa "največja možna mera" ne zadostuje," je zapisala, ob tem pa navedla, da vladajo izredne prometne okoliščine v celotni turistični sezoni, ki na Obali ni zgolj kratkotrajna in nekajkrat na leto. "Morebitni zapleti, ki izhajajo iz upravičenih razlogov, so zgolj še nameček k sicer nevzdržnem stanju. Potrebno je uvesti ukrepe, ki lokalnemu prebivalstvu nudijo trajni odgovor na logistične težave," meni Hotova ter poudarja, da morajo ukrepi primarno naslavljati težave lokalnega prebivalstva.

Ministrstvo je v odgovoru na pobudo tudi navedlo, da so prihodki od prodaje elektronskih vinjet prihodki upravljavca družbe Dars in so namenjeni povračilu stroškov cestninskih cest, ki vključujejo med drugim tudi stroške izgradnje odsekov in rednega vzdrževanja ter upravljanja cestninskih cest. A Hotova poudarja, da je navkljub odsotnosti celovite analize in primerjave finančnih učinkov, ki izhajajo iz turizma na eni in cestninjenja na drugi strani, jasno, da turistična dejavnost predstavlja višjo dodano vrednost in da je nedvomno mogoče pripraviti ukrepe za korekcijo izpada prihodka družbi Dars ob ukinitvi vinjet na hitri cesti Škofije-Koper iz drugih proračunskih postavk.

V zvezi z opozorilom o spodbuditvi novih zahtev za uvedbo izjem na preostalem cestninskem omrežju pa meni, da so strokovne službe na pristojnem ministrstvu sposobne argumentirati, kdaj je kakšna izjema utemeljena in kdaj ni. "Eden izmed temeljnih naukov dobrega upravljanja za odločevalce je, da pristopi, ki uvajajo univerzalne rešitve, vedno ne delujejo ter ne upoštevajo relativnega, vendar nič manj pomembnega stanja, ki se je ustvarilo kot posledica uvedenega režima. Nenazadnje pa so prav takšno izjemo brez težav in v korist lokalnega prebivalstva uvedli na 50 kilometrih avtoceste na italijanski strani meje. Iz tega izhaja, da v neposredni bližini obstaja primer dobre prakse ukinitve cestninjenja," poudarja Hotova.

Na ministrstvu tudi navajajo, da v Osimskih sporazumih ni najti nobene določbe, iz katere bi lahko izpeljali obvezo katere koli države pogodbenice, da na obmejnem območju ne uvaja cestnin. Temu pritrjuje tudi Hotova, saj, kot pravi, "v času sprejema Osimskih sporazumov vinjetnih sistemov še nismo poznali". Vendar pa dodaja: "Bistveno pa je, da ob obravnavi vsebine Osimskih sporazumov deduktivno interpretiramo dogovor za omogočanje avtocestnih povezav z namenom spodbujanja čezmejnega pretoka in vsestranskega sodelovanja ter ga poskušamo aktualizirati v sedanjosti in razumeti v sodobnih okoliščinah."

Kot meni Hotova, vsestransko sodelovanje pomeni tudi vzajemno snovanje ukrepov za razcvet turizma, ki pomembno determinira Istro in gospodarstvo v regiji ter odnose med prebivalkami in prebivalci ter tremi državami. "Ob vaši navedbi napovedi dogovarjanj strani o prometnih ukrepih, je ukinitev vinjet na hitri cesti H6 Škofije-Koper eden od tistih ukrepov, ki ga že dolgo zagovarjata slovenska in italijanska stran." 

Kot je še zapisala, si njena pobuda prizadeva za okrepitev slovenskega turizma in s tem tudi gospodarstva. "Je pobuda, ki zasleduje krepitev medsoseskih odnosov med državama in Istrijankami ter Istrijani", zato ministrico Bratuškovo ponovno poziva za razmislek o ukinitvi obvezne uporabe vinjet za osebna vozila na celotni trasi hitrih cest od mejnega prehoda Škofije do Izole.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Zarja |  19 .08. 2024 ob  09: 52
Bratuškovo in njene kolege v kolono večkrat , pa da vidimo.
zoran13 |  15 .08. 2024 ob  16: 28
16
Vse takšne odločitve ministrstva so v posmeh vsem, ki so na italijanski strani, še v duhu Osimskih sporazumov, uredili na takšen način, da se iz Trsta do Monfalcona vozimo brez plačila cestnine, pa tudi ko gremo do Gorice ali naprej do Nove Gorice je cestnina simbilična. Kdor velikokrat potuje po tej avtocesti, bodisi zaradi dela ali študija, ve kaj to pomeni za prihranek časa, pa tudi prihranek v denarnici. Žal nismo pripravljeni prisluhniti potrebam občanov, niti za hitro dograditev avtoceste oziroma hitre ceste do Hrvaške oziroma do Plovanije, niti nismo v stanju rešiti vseh težav v prometni infrastrukturi, ki so naj obljubljajo domala že 33 let. To, da moramo biti in se gibati non stop v velikih gužvah, z enormini stroški goriva, z enormnimi časovnimi zamudami, je stanje v katero so nas pripeljali vrli oblastniki. Namesto, da bi nam z razumnimi ukrepi in gradnjami olajšali življenje, nam ga s svojimi dejanji še bolj otežujejo. Žal posledice pa najbolj občutimo tisti, ki živimo na teh območjih. Nerazumno. Nerazumljivo. Nedojemljivo. Nepojmljivo....
Cazzimperio  |  15 .08. 2024 ob  13: 16
23
Po prvi ohladiti čez dva tedna tega problema ne bo več.
Želim referendum, ki bo popolnoma ukinil plačevanje parkirnin v Slovenski Istri.
S tem bi povečali obseg dela in zaslužkov v gostinstvu in trgovini.
Občinske uprave so predvsem parazitske narave in ne služijo blagostanju svojih prebivalcev.
Parkirnina Stop v Istri
ManofSteel |  14 .08. 2024 ob  12: 14
Kako se sprdakajo bwahahahahahahahaha Vlada R.Goloba iz stranke StrankaSvoboda SS. Še plešete? Bwahahahahahahaahha
Prč |  14 .08. 2024 ob  08: 48
39
Hotova to ponavlja kot lajna, zgodi se pa nič. Njena stranka je v vladi (in to ne prvič) in bi to lahko z lahkoto speljali. Kdaj pa se bo oglasila za pravice živali?
siviovcar |  14 .08. 2024 ob  07: 53
46
Ministrica Bratuškova vrnite nam regionalno cesto Vina Koper--predor Markovec !!!!!!!!!