V JAVNI OBRAVNAVI PRENOVLJEN SEZNAM KOPALNIH VODA: Kaj to pomeni za obalna kopališča?

Piran

Ministrstvo za naravne vire in prostor je te dni v javno obravnavo posredovalo osnutek prenovljene uredbe o upravljanju kakovosti kopalnih voda, ki vzpostavlja posodobljen seznam kopalnih voda. Dodani sta dve novi območji kopalnih voda, dve sta združeni, na določenih območjih pa je status kopalnih voda ukinjen.

Kot so na ministrstvu pojasnili za STA, osnutek, pripravljen na podlagi strokovne presoje pobud, prejetih v preteklih letih, predvideva dopolnitev seznama s kopalnim območjem Križevska vas in kopalnim območjem Turistico ter združitev osrednje portoroške plaže in kopališča Metropol Portorož v plažo Lucija.

Na drugi strani je zaradi neizpolnjevanja kriterijev za ugotavljanje kopalnih voda predlagana ukinitev kopalnih območij Krka - Straža; Kolpa - Sodevci; Debeli rtič; Salinera - Pacug; Simonov zaliv - Strunjan ter Soča pri Solkanu.

Na predlaganemu seznamu je tako po novem določenih 49 kopalnih voda - 21 na vodnih telesih morja in 28 na vodnih telesih celinskih voda.

Ministrstvo je v osnutku, objavljenem na e-demokraciji, navedlo, da obravnavajo vsako pobudo lokalnih skupnosti za spremembo seznama kopalnih voda. Pri tem preverijo ustreznost izpolnjevanja kriterijev za pridobitev statusa kopalnih voda ter upoštevajo določbe zakona o vodah, uredbe o upravljanju kakovosti kopalnih voda in pravilnika o podrobnejših kriterijih za ugotavljanje kopalnih voda. Strokovne podlage za posamezne pobude pripravi Inštitut RS za vode, so pojasnili pristojni.

Kopanje v naravnih vodah je sicer dovoljeno povsod, razen na območjih, kjer ni izrecno prepovedano. V tistih vodah, ki so razglašene za kopalne vode, Agencija RS za okolje opravlja monitoring in preverja njihovo mikrobiološko kakovost. "Agencija obenem skrbi za redno obveščanje in zgodnje opozarjanje kopalcev na morebitno mikrobiološko onesnaženje vode. S tem se varuje zdravje kopalcev," so še zapisali na ministrstvu.

Rok za pripombe na osnutek je do vključno 6. septembra.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Cazzimperio  |  15 .08. 2024 ob  13: 05
Kdaj bo referendum, Slane vode ne damo.
zoran13 |  15 .08. 2024 ob  12: 35
Ukinjanje

Glede na to, da je čas za javno obravnavo Prenovljenega seznama kopalnih voda v okviru Ministrstva za naravne vire in prostor, pripombe na osnutek seznama, samo do 6 septembra 2024 je časa za pripombe zelo malo. Zanimovo, da so se za to potezo odločili med poletjem ali še boljše med počitnicami, da čim manj ljudi izve za njihove namere. Namesto teh zbirokratiziranih postopkov bi raje poskrbeli za to, da bi imeli državljani varna in brezplačna kopališča, kar vključuje turistično ponudbo, skrb za varnost kopalcev z obveznimi reševalci iz vode, odprtimi in brezplačnimi Wc. To bi namreč pomenilo, da nekdo skrbi za državljane in njihovo varnost, na pa da se na obstoječih kopališčih išče tako ponudbo hrane in pijače, pod izgovorom, da ni natakarjev in drugega osebja ter nasploh odprtih Wc jev, samo upamo, da ne bomo v prihodnosti, tako kot na Hrvaškem, plačevali še po 0,50€ za tuš, da se lahko umijemo. Ko predlagajo v osnutku, ukinitev kopalnih območij Debeli rtič; Salinera - Pacug; Simonov zaliv - Strunjan, kaj nam potemtakem sploh ostane za kopanje. Žalostno je npr.da se zaradi birokratskih prijemov o kopaliških vodah, npr. v priljubljenem Svetilniku lahko kopa tudi do 2000 ljudi, pa ni poskrbljeno za njihovo varnost, saj tam ne premorejo nobenega reševalca iz vode. Ob tem venomer poslušamo izgovore o koncesijah in koncesionarjih, kot je v tem primeru Komunala Izola ali drugi upravljalci, ki imajo očitno druge interese, kot so opisani zgoraj, saj je pomembnen le profit, ne pa skrb za varnost in počutje državljanov...