Zavod študentska praksa Maribor se je medijih znašel prejšnji teden, ko se je razvedelo, da je leta 2017 brez referenc in prihodkov opravljal posel za kmetijsko ministrstvo. POP TV je nato razkril še dve podjetji, ki sta med letoma 2016 in 2018 opravljali še druge (donosne) posle za isto ministrstvo in jih povezujejo isti ljudje. Zadeve gredo še dlje, saj je bil Zavod inkubator idej določen čas sodelovanja z ministrstvom celo davčni neplačnik, je poročala televizija.
ZAVOD ŠTUDENTSKA PRAKSA NI OSAMLJEN PRIMER: Od ministrstva prejemali visoke zneske, v vsa tri podjetja vpet tudi Izolan
Slovenija
Za kmetijsko ministrstvo so med drugim opravljali monitoring tal.
Poročali smo, da je Ministrstvo za kmetijstvo leta 2017 zaupalo analizo zalog ogljika v travinju Zavodu študentska praksa Maribor. Med dvema ponudnikoma, ki sta se prijavila na razpis, je ministrstvo izbralo prav zavod brez prihodkov in zaposlenih, ki je bil po zaključenem poslu tudi izbrisan. V projektu je takrat sodeloval tudi zdajšnji koprski župan Aleš Bržan. Zavod študentska praksa je od države takrat za ta posel dobil 46.250 evrov.
A to še zdaleč ni edini primer tovrstnega sodelovanja z državo. Televizija POP TV je poročala, da sta v obdobju med letoma 2016 in 2018 s kmetijskim ministrstvom sodelovali še dve podjetji, in sicer Zavod inkubator idej in Nano plus, ki sta v omenjenem obdobju od ministrstva skupaj prejela 127.600 evrov. Zavod inkubator idej je bil v času prvega posla s kmetijskim ministrstvom celo davčni neplačnik, je razkrila televizija.
Podjetja Zavod študentska praksa Maribor, Zavod inkubator idej in Nano plus so v treh letih od istega ministrstva prejela skoraj 130.000 evrov.
Zanimivo pa je, da v vseh treh podjetjih najdemo iste ljudi. Zavod inkubator idej je v lasti Primorca Matjaža Štolfe, ki prihaja s Šareda nad Izolo, in Roka Hribarja. Ta isti zavod je tudi 50-odstotni (največji) družbenik Zavoda študentska praksa Maribor. Zavod inkubator idej je obenem edini lastnik podjetja Nano Plus, ki ga vodi Štolfa, je poročal POP TV.
In kaj sta drugi dve podjetji počeli za ministrstvo? Zavod inkubator idej je registriran za organiziranje razstav oziroma sejmov, od leta 2016 pa nima zaposlenih. Kljub temu je leta 2016 za kmetijsko ministrstvo raziskoval gensko spremenjene organizme (za to so prejeli skoraj 40.000 evrov), v času opravljanja tega posla pa je bil tudi davčni neplačnik. Z ministrstvom je nato sodeloval še leta 2017 (opravljali so podobno delo in zaslužili slabih 42.000 evrov) ter leta 2018 (opravljali so pedologijo in monitoring tal ter od ministrstva prejeli skoraj 46.000 evrov), so razkrili v oddaji 24 ur.
Praznih rok ni ostalo niti podjetje Nano plus, ki naj bi se ukvarjalo s posredništvom pri prodaji. Od kmetijskega ministrstva je prejelo skoraj 25.000 evrov, dobavljalo pa jim je pisarniški material in opremo, je poročala televizija. Če seštejemo vse posle vseh treh podjetij, ugotovimo, da so v treh letih od kmetijskega ministrstva prejela skoraj 130.000 evrov (127.600 evrov).