Avstrijski padalec pripravljen na skok z roba vesolja

Odklop

Avstrijski pustolovec Felix Baumgartner, ki naj bi po napovedih danes skočil s padalom z višine skoraj 37 kilometrov nad mestom Roswell v ZDA, je zatrdil, da "je spočit in pripravljen na skok". Vremenska napoved za danes je ugodna, zato je po navedbah organizatorjev moč pričakovati, da bo Avstrijec lahko opravil dolgo načrtovani rekordni podvig.

Organizatorji drznega skoka še navajajo, da bo "okno ugodnega vremena za skok odprto med 6.45 in 11. uro po krajevnem času" (med 14.45 in 19. uro po srednjeevropskem).

Avstrijec je bil na podvig v posebni kapsuli, pripeti na žerjav, pripravljen že pred 14. uro, a se strokovnjaki zaradi neugodnega vetra niso odločili za polet z balonom. Poseben balon Stratos, ki bo Baumgartnerja dvignil 36.500 metrov nad Zemljo, so začeli s helijem polniti ob 16.45 po srednjeevropskem času.

To je drugi in zadnji balon, ki ga ima "neustrašni Felix" na voljo za pot v ozračje. Tisti, ki so ga napihnili prejšnji torek, ko so skok zaradi neugodnega vremena odpovedali tik pred zdajci, namreč ni več uporaben. Če mu danes ne bo uspelo poleteti, Baumgartner letos najbrž ne bo mogel v vesolje, saj novega balona ne bi mogli izdelati pred novembrom, ko se bo "vremensko okno" zaprlo do prihodnjega leta.

43-letni Salzburžan se je na skok, med katerim namerava, oblečen v posebno obleko pod tlakom, prebiti zvočni zid in podreti svetovni rekord, pripravljal pet let. Če bo uspešen, bo podrl 52 let star rekord ameriškega vojaškega pilota Josepha Kittingerja, ki je skočil z višine 31 kilometrov. Kittinger je sedaj član njegove ekipe.

Baumgartner načrtuje, da bo prvih pet minut skoka prosto padal, njegovo padalo pa naj bi se odprlo na višini 1500 metrov. Če mu bo uspelo prebiti zvočni zid, bo dosegel hitrost 1227,6 kilometra na uro, kar ustreza hitrosti naboja, izstreljenega iz pištole.

Načrtovano prebitje zvočnega zidu pa prinaša tudi tveganje. Na voljo namreč ni natančnih podatkov, kako se v takšnih okoliščinah obnaša človeško telo. Znanstveniki se bojijo, da bi ga udarni val, ki bo ob tem šel skozi njegovo telo, vrgel iz ravnotežja v nenadzorovano vrtinčenje, med katerim bi lahko izgubil zavest. Pri ohranjanju pravilnega položaja telesa mu bo sicer v skrajni sili v pomoč posebno stabilizacijsko padalo.

Felixov podvig lahko v živo spremljate tu.

Deli novico: