V podnebnem svetu vlado pozivajo, naj predlog podnebnega zakona hitro uvrsti na dnevni red in ga sprejme brez nadaljnjih zamud. Predlog, ki ga je vlada konec aprila umaknila z dnevnega reda, je predhodno prestal široko javno posvetovanje in medresorska usklajevanja ter bil dopolnjen tudi s pripombami podnebnega sveta, pravijo v svetu.
POZIV VLADI: Predlog podnebnega zakona naj hitro uvrsti na dnevni red in ga sprejme brez nadaljnjih zamud
Slovenija
Člani podnebnega sveta, ki je neodvisno znanstveno posvetovalno telo vlade za podnebno politiko, so na dopisni seji, ki je potekala v preteklih dneh, pripravili odziv na umik obravnave predloga podnebnega zakona z dnevnega reda seje vlade.
Med drugim so zapisali, da predlog zakona predstavlja implementacijo skupne evropske podnebne politike, od katere ima Slovenija kot ena od podnebno najbolj ranljivih držav članic EU neposredne okoljske in gospodarske koristi, vključno z nadpovprečnimi finančnimi podporami EU.
"Zamude pri sprejetju zakona tako lahko vodijo do pravnih posledic in glob ter ogrožajo dostop do slabe pol milijarde evrov evropskih sredstev, ki so ključna za podporo najranljivejšim gospodinjstvom v podnebnem prehodu," so njihov odziv povzeli na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.
Podnebni svet je zato pozval vlado, naj deluje v nacionalnem interesu in v svoj pravni red prenese sprejeto podnebno politiko na ravni EU. Opomnil pa je tudi na že podane predloge za izboljšave zakona, zlasti na potrebo po odpravi subvencij za fosilna goriva, ki so bili vladi predloženi leta 2023.
Ob tem člani posvetovalnega telesa med drugim zahtevajo tudi objavo aktualnega besedila predloga zakona, s čimer bi se zagotovila preglednost zakonodajnega procesa in vključenost javnosti.
Predlog podnebnega zakona bi morala vlada po prvotnem načrtu obravnavati 24. aprila, a ga je zaradi dodatnih usklajevanj naknadno umaknila z dnevnega reda seje. Na seji naj bi bil znova v kratkem.