Tudi Italija se, podobno kot Slovenija, sooča s problemom, ko postaja javno zdravstvo vse manj privlačno za zdravnike, ki raje odhajajo v privatni sektor ali v tujino. Nekatera mesta in pokrajine želijo zdravnike pritegniti z različnimi, tudi nenavadnimi ugodnostmi, kot so na primer brezplačni študij, pa tudi brezplačne kino vstopnice ter popusti v telovadnicah.
BEG ZDRAVNIKOV IZ JAVNEGA ZDRAVSTVA TUDI PRI SOSEDIH: Ponekod si pomagajo z izvirnimi ukrepi
Svet
Kot je razvidno iz študije, ki jo je izvedel italijanski sindikat bolnišničnih zdravnikov Anaao, je leta 2023 približno šest tisoč mladih zdravnikov zapustilo specializacije, nadaljnjih štiri tisoč pa je odpovedalo zaposlitev v javnem sektorju in se raje odločilo za tujino ali zasebni sektor. Furlanija Julijska krajina je regija z najvišjim, kar 36- odstotnim deležem pogodb za specializacije, ki niso bile dodeljene ali so bile opuščene.
Nekakšen "veliki beg", kot ga v zapisu, ki ga je v zadnjih dneh poslal novinarjem, opredeljuje bivši deželni svetnik Walter Zalukar in ki ocenjuje, da je prav Furlanija Julijska krajina do mladih zdravnikov najmanj gostoljubna regija v Italiji, poroča triesteprima.
"Bolnišnični zdravniki imajo plače med najnižjimi plačami v Italiji, karierne možnosti so zmanjšane na minimum," meni Zalikar, ki opozarja tudi na slabo delovno klimo ter na pomanjkanje organizacije in sredstev. Poleg tega so po mnenju nekdanjega svetnika družinski zdravniki obremenjeni "z zadušljivimi birokratskimi opravili in brez ustrezne administrativne podpore," zato opozarja, da bi bilo potrebno kritična vprašanja reševati drugače kot dosedaj, saj naj bi bili v drugih italijanskih pokrajinah ukrepi boljši.
Kot navaja, na otoku Elba zdravnikom poleg ekonomskih spodbud ponujajo tudi senčnike na plaži, kino vstopnice, popuste v telovadnicah, restavracijah in najem avtomobilov. Benetke družinskim zdravnikom zagotavljajo brezplačen študij, medtem ko je v hribovitih območjih Veneta (Benečije) na voljo bonus v višini skoraj 8.000 evrov, v Piemontu pa nova bolnišnica Alba Bra nudi zdravnikom specialistom namestitev in prehrano.
Za nekdanjega svetnika, ki je pismo naslovil na regionalnega načelnika za zdravstvo Riccarda Riccardija, je "čas, da se naredi konec politiki obljub", pristojne pa poziva, da začnejo preusmerjati konkretna sredstva v plače zdravstvenih delavcev ter razmišljati o boljši organizacijo dela.
Primerjava s slovenskimi razmerami se ponuja kar sama.
Če se šola za javni denar, naj ga tudi vrne kadar zapusti javno zdravstvo.
Davkoplačevalci so ga izšolali, zato imajo pravico do njegovega znanja in to v javnem zdravstvu.