Trajnost je v zadnjih letih prodrla iz sveta okolja in naravovarstva ter se uspela močno zasidrati v dediščinski znanosti. Močno so k temu pripomogle smernice in cilji trajnostnega razvoja, kot jih je zastavila Organizacija združenih narodov. Mlajše generacije raziskovalcev in študentov so na tem področju posebej dejavne, a velika večina njihovih raziskav ostaja neznana širši skupnosti stroke ter javnosti.
DEDIŠČINSKA ZNANOST: Prva mednarodna konferenca mladih raziskovalcev HERI SCI
Koper
Čedalje manj priložnosti za mlade v dediščinski znanosti in sorodnih disciplinah je privedla do pobude za organizacijo mednarodne konference mladih dediščinskih raziskovalcev. Pod vodstvom HeriSci – Društvo Mladih strokovnjakov za dediščinsko znanost Slovenije in v sodelovanju s Fakulteto za humanistične študije Univerze na Primorskem je 10. aprila 2025 konferenca prešla iz ideje v stvarnost na Univerzi na Primorskem in pritegnila pozornost več kot 50 študentov in mladih strokovnjakov iz Slovenije ter tujine, ki so se je udeležili tako osebno kot virtualno.
Uvod v konferenco je bila okrogla miza pod sloganom "Prispevki kulturne dediščine k ciljem trajnostnega razvoja", na kateri so gostje dr. Aleš Musar (Urad predsednice RS), Janez Kastelic (direktor Javnega zavoda Krajinski park Ljubljansko barje), doc. dr. Zrinka Mileusnić (UP FHŠ), prof. dr. Matija Strlič (UL FKK) in Dubravka Kalin (generalna direktorica Direktorata za turizem pri Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport) razpravljali o svojem delu in pogledih na pomen dediščine na poti do boljše prihodnosti.
Popoldanski del dogajanja je medtem popolnoma pripadel mladim. Gosti iz kar devetih držav so skupaj predstavili 25 svojih raziskav s področja dediščine in prisotnim predstavili potencial bodoče generacije strokovnjakov.
Konferenca je prinesla nove poglede in predvsem povezovanje, ki je med ključnimi cilji društva mladih strokovnjakov za dediščinsko znanost, z namenom podpore strokovnega razvoja študentov in mladih raziskovalcev stroke.
Društvo Heri Sci (Mladi strokovnjaki za dediščinsko znanost Slovenije) je nastalo na podlagi zavedanja o nujnosti organiziranega povezovanja strokovnjakov, ki raziskujejo dediščino, a prihajajo iz različnih področij. Njihov cilj je, da bi svoj prostor za interdisciplinarno sodelovanje ter osebno in profesionalno rast, dobili tudi vsi mladi, ki se zavedajo pomena naše dediščine, obenem pa ta predstavlja predmet njihovih strokovnih zanimanj. To pomeni, da pokrivajo področja, ki so v zadnjih desetih letih skupaj prepoznana kot dediščinska znanost. Ta interdisciplinarna disciplina naslavlja raziskovalne probleme dediščine z uporabo orodij različnih naravoslovnih, družboslovnih in humanističnih disciplin, inženirstva in digitalnih znanosti.