Marsikdo je na naših cestah že včeraj okusil to, kar v slovenski Istri okušajo praktično vsako leto od prvega sončnega in toplega vikenda. Gneče pa niso stalnica le na tranzitnih cestah proti Hrvaški, temveč tudi na lokalnih cestah v zalednih naseljih. S kakšnimi težavami se soočajo domačini, kakšna je vloga policije in kakšne rešitve so na vidiku?
DOMAČINOM JE DOVOLJ: Utirajo si bližnjice skozi njihove vasi, "so pa tudi zelo nesramni" (VIDEO)
Koper
Da bi se izognili gneči na obremenjeni Šmarski cesti, ki vodi proti hrvaški Istri, se turisti množično odločajo za 'bližnjice' po lokalnih cestah. Ozke in ovinkaste ceste za večja vozila, kot so avtodomi in kamperji, nikakor niso primerne, a to voznike ne ustavi.
"Če vidite tu spodaj na cesti, so dejansko kamperji, avtomobili s prikolicami, na katerih prevažajo plovila. Dejansko je naša cesta tako ozka, da ne požira toliko prometa," je povedala Jenny Morgan, podpredsednica Krajevne skupnosti (KS) Šmarje.
Selma, domačinka na Pomjanu, je izpostavila njihovo 'slepo' ulico, v katero pripeljejo kamperji: "Problem je, da krajani po teh cestah hodimo v službe, šole, trgovine. Če se nekje na cesti 'ustavi' kamper, ki ne more ne naprej in ne nazaj, zaradi tega prideš tri ure kasneje domov iz službe. To je ena velika težava."
In njihova pot do Kopra, ki sicer traja dobrih 20 minut, se bistveno podaljša. Poleg tega pa – tako povedo domačini, – so ti vozniki tudi nekulturni.
"So pa tudi zelo nesramni. Zahtevajo, da se jim vedno mi umikamo. Počasi imamo tega zadosti," je poudarila Selma.
Po besedah domačina Draga kamper še ni takšen problem, kot je avtomobil s prikolico, saj je slednjega zelo težko obračati. "Cesta je zelo slaba. In več kot je prometa, slabša je cesta," je izpostavil Drago. Ob tem je Selma dodala, da vozijo prehitro in da so jim letos povozili že dva psička.
Kako zelo so te ceste preobremenjene, opiše podpredsednica KS Šmarje Jenny Morgan: "Na oko ocenjeno gre po naši cesti vsakodnevno okrog 50 avtomobilov. Lani v špici sezone smo jih samo v 10 minutah našteli okrog 100."
"Problem je s tem GPS-om. Pokaže jim najkrajšo pot in jih nato zapelje po njej. Veliko od njih jih sem ne pride namerno," je povedal Drago.
In možne rešitve? Koprska občina bo investirala v projekt video snemanja kategoriziranih občinskih cest. Pobuda za to pa je posledica pritožb nad prometnimi zastoji v času turistične sezone.
"Mi bomo sedaj te podatke posneli, jih uskladi z obstoječimi podatki, ki so bili bolj ali manj namenjeni načrtovanju in vzdrževanje cest, saj so za navigacijo podatki malo bolj podrobni," je povedal Andrej Erzetič, vodja službe za digitalni razvoj na Mestni občini Koper (MOK).
S problematiko pa se ukvarja tudi policija. Ko ugotovijo kršitev postavljene signalizacije, da gre za lokalno cesto, pričnejo s fizičnim usmerjanjem prometa, pri čemer pomagajo tudi občinski redarji. Veliko večino voznikov že pred storjeno kršitvijo opozorijo in preusmerijo nazaj na glavno cesto, če je potrebno, pa izrečejo tudi globo.
Več o tej problematiki si lahko ogledate v spodnjem video posnetku.
Komentiraj
Problem tiči drugje. Da se ljudje največkrat ne držijo pravil zadrge to je eno, a drugo je to da ti pri semaforjih ena stran gori skoraj dve minuti a ena pa samo 25 sekund in kot zadnje je problem ker je ogromno križišč in krožišč kjer se upocasni promet in zelo hitro nabere gužva.
Sami smo si krivi, ker v 50 letih nismo sposobni narediti niti projekta za AC od KP do Dragonje.
Se pa strinjam z domačini da je vse to ratalo grave in potem ti še zabašejo stranske poti ali pa se s kamperjem zablokira v Gregorčičevi v Izoli in podobne.
Samo naj se že enkrat razjasni da mi ki smo iz obale,nismo tujci in nam ni treba raznih groženj od r
Potem ce pride ob pozni uri na skofijah se zapre bencinska itd...
Tudi ce bo avtocesta bodo se vedno vozili po stranskih