Evropa se trenutno sooča z novimi izzivi, saj so ušle občutljive obveščevalne informacije, ki so razkrile globoke napetosti med ZDA in njihovimi evropskimi zavezniki. Vse se je začelo, ko je novinar revije The Atlantic, Jeffrey Goldberg, dobil vpogled v ameriške načrte za napad na hutije v Jemnu. Te informacije so povzročile obširne politične razprave, saj so razkrile razlike v zunanji politiki med ZDA in Evropo ter spodbudile zaskrbljenost glede prihodnosti Evrope v svetovnem geopolitičnem okolju.
"EVROPA UMIRA": 'Pobegle' informacije razkrile globoka nesoglasja v zavezništvu
Svet
JD Vance in Kaja Kallas
Uhajanje obveščevalnih informacij in prvi znaki napetosti
Uhajanje občutljivih obveščevalnih informacij, ki so razkrile ameriške vojaške načrte za napad na hutije, je povzročilo politične posledice in jezo znotraj administracije ZDA. Novinar Goldberg je namreč dobil dostop do vojaških načrtov ZDA, ki so vključevali napad na hutije v Jemnu. To je sprožilo ogorčenje med nekaterimi republikanci, ki so že v preteklosti obtoževali neprevidno ravnanje z vojaškimi tajnostmi, kot je bil primer Hillary Clinton.
Administracija predsednika JD Vancea je naletela na močno kritiko. Vance in drugi visoki uradniki so v preteklih izjavah poudarjali, da morajo ZDA prevzeti večjo odgovornost za globalne varnostne izzive, ki so doslej pogosto padli v pristojnost Evrope. Toda, ali ZDA res preplačujejo za evropsko varnost in zaščito, medtem ko evropski partnerji ne prispevajo dovolj, se postavlja kot glavno vprašanje.
Napad na hutije in evropski izzivi
Napad na hutije v Jemnu, ki ga je administracija ZDA načrtovala, je bil del širše vojaške strategije, katere cilj je zaščita pomorskih poti in zadrževanje vpliva Irana. Vendar pa je JD Vance v pogovorih znotraj administracije izpostavil še drug vidik – potrebo po pošiljanju sporočila svetu. Vance je opozoril, da le 3 odstotke ameriške trgovine poteka skozi Sueški prekop, kar pomeni, da so ZDA manj odvisne od te poti. Po drugi strani pa Evropa uporablja to strateško pomorsko pot za 40 odstotkov svoje trgovine, kar jo naredi bolj odvisno od nje. To je bil eden izmed razlogov, zakaj so ZDA vztrajale pri vojaškem angažmaju na tem območju, saj bi morali evropski zavezniki prevzeti več odgovornosti za svojo varnost.
Vance je dejal, da je za Evropo najbolj važna zaščita teh pomorskih poti, ki so sicer bistvene za evropske države, a ne v tolikšni meri za ZDA. To je sprožilo vprašanja, zakaj bi ZDA morale prevzeti večje breme zagotavljanja evropske varnosti, ko pa Evropa, ki je tako odvisna od teh poti, v to področje ne vlaga dovolj.
Kritike na račun Evrope in Vanceov pogled na zunanjo politiko
Napetosti med ZDA in Evropo so se poglobile, saj so se pojavile kritike na račun evropskih voditeljev, ki naj bi zanemarjali svojo vlogo v globalni varnosti. Vance je v preteklih izjavah že izrazil prezir do evropskih zaveznikov, trdil je, da ZDA preplačujejo za evropsko varnost, medtem ko evropski voditelji ne prevzemajo odgovornosti. Vance je celo izjavil, da so nekatere evropske države "naključne", saj v zadnjih desetletjih niso bile neposredno vpletene v vojne.
Poleg tega so se začele pojavljati tudi kritike glede Vanceove politike do Evrope. Kaja Kallas, evropska voditeljica zunanje politike, je Vancea obtožila, da poskuša izzvati konflikte z evropskimi zavezniki. Po njenem mnenju gre za nevaren pristop, ki bi lahko povzročil še večjo distanco med ZDA in Evropo ter ogrozil stabilnost v globalnem okviru.
Tucker Carlson
Izjava, ki povzroča skrb: "Evropa umira"
Med razpravo o prihodnosti Evrope in njenem odnosu do ZDA je bil podan tudi zaskrbljujoč komentar: "Evropa umira." To izjavo je podal Tucker Carlson, znan ameriški voditelj, ki je v preteklosti pogosto izrazil podporo Trumpu in njegovim politikam. Po njegovem mnenju bi bilo dobro za svet, če bi ZDA nekoliko manj skrbele za Evropo in se osredotočile na druge globalne izzive. To stališče je v Evropi sprožilo številne polemike in razprave, saj mnogi menijo, da bi to pomenilo zmanjšanje vpliva Evrope v svetovni politiki in ogrozilo stabilnost, ki jo je to zavezništvo zagotavljalo že desetletja.
Različni pogledi na evropsko vlogo in prihodnost transatlantskega zavezništva
Poleg Vancea in drugih ameriških uradnikov so nekateri previdno poskušali prepričati svojo ekipo, da bi bilo bolje počakati z napadom na hutije in bolj preučiti dolgoročne posledice tega dejanja. Na drugi strani pa obstajajo močne nasprotne pozicije, ki trdijo, da je treba Evropo prisiliti, da prevzame večjo odgovornost za svojo varnost in da ne more več računati na ZDA, da bodo reševale njene varnostne izzive.
Na splošno so se pojavili resni pomisleki glede prihodnosti Evrope in njenega odnosa do ZDA, saj se zdi, da se ZDA in Evropa oddaljujeta, kar bi lahko povzročilo resne težave v transatlantskem sodelovanju.
Komentiraj
Nato je zadevo prijavil na pristojni urad.
V tej komunikaciji je bilo prisotnih več tajnih agentov (eden celo iz Rusije) z imeni in priimki, ki tokrat niso prišli v javnost.
Ameriško vlado vodijo TOTALNI IDIOTI, ki najprej ogrožajo življenja svojih ljudi.
Žal so tako neodgovorni, da sploh ne bodo nosili posledic za svoje šlamparije.
Pomislite, da so celo dali odpoved vzdrževalcem atomskih baz, da zmanjšajo stroške javnega sektorja.
Izjave o propadajoči Evropi so bedarije, ker prva, ki izredno hitro razpada so ravno ZDA.