Ameriška univerza Harvard je danes vložila tožbo proti vladi predsednika Donalda Trumpa, ki ji je v četrtek odvzela možnost vpisa tujih študentov. Univerza je ob tem pozvala sodišče, naj nemudoma blokira ukaz ministrice za domovinsko varnost, poročajo ameriški mediji.
HARVARD TOŽI TRUMPOVO VLADO: Ne pristaja na zahteve ameriškega predsednika
Svet
Kot je univerza zapisala v tožbi, ki jo je vložila na zveznem sodišču v Massachusettsu, je najnovejša poteza vlade očitno maščevanje za to, da je Harvard zavrnil zahteve vlade po nadzoru nad upravljanjem univerze, učnim načrtom ter ideologijo ustanove in študentov.
Elitna univerza je ob tem pozvala sodišče, naj nemudoma blokira ukaz ministrice za domovinsko varnost Kristi Noem.
Ministrica Noem je v četrtek sporočila, da se je vlada za odvzem možnosti vpisa tujih študentov odločila, ker univerza ne spoštuje zakonov. Na družbenem omrežju X je dodala, da "naj bo to opozorilo vsem univerzam in akademskim ustanovam po vsej državi".
Harvard je potezo v četrtek v prvem odzivu označil za nezakonito. Kot so zapisali v odzivu, so predani zagotavljanju zmožnosti za študij tujih študentov, ki da bogatijo državo. Poudarjajo, da gre za škodljiv ukrep, ki spodkopava akademsko in raziskovalno poslanstvo univerze.
Po podatkih Harvarda je v letošnjem študijskem letu na univerzi 6751 študentov iz tujine iz več kot 140 držav. To je 27,2 odstotka vseh študentov univerze.
Vlada je že aprila Harvardu zagrozila z odvzemom možnosti vpisa tujih študentov, če ne bo pristala na zahteve za spremembo politike proti aktivizmu na kampusih, reformo upravljanja ter spremembo politike zaposlovanja profesorjev in vpisa študentov.
Med drugim je zahtevala odpravo upoštevanja rasne ali etnične pripadnosti pri vpisu študentov in prepoved vpisa tujih študentov, ki so "sovražni do ameriških vrednot in ustanov". Zahtevala je tudi zatiranje propalestinskih protestov.
Med zahtevami so bile še revizija študijskega telesa in fakultete glede stališč o raznolikosti, ukinitev vseh programov vključevanja ter prepoved nošenja obraznih mask.
Potem ko Harvard kot prva ameriška visokošolska ustanova v zameno za ohranitev zvezne pomoči ni hotel spremeniti načina delovanja, mu je vlada aprila tudi zamrznila 2,2 milijarde dolarjev že odobrenih proračunskih sredstev. Namenjena so bila večinoma za znanstvene raziskave.
Trump je nato ocenil, da bi moral Harvard, kjer je diplomiralo 162 Nobelovih nagrajencev, izgubiti status ustanove, ki je oproščena plačevanja davkov.
Harvard ima sicer v svojem skladu donacij okoli 53 milijard dolarjev sredstev, a jih mora porabiti v skladu z namenom donatorjev. Proračun za delovanje Harvarda je lani znašal 6,4 milijarde dolarjev, od katerih je 16 odstotkov sredstev zagotovila zvezna vlada.
Trump je doslej v spremembe uspel prisiliti newyorško univerzo Columbia, ki se je uklonila, da je ohranila 400 milijonov dolarjev proračunskih sredstev.