Zmago Jelinčič Plemeniti je prepričan, da Italijanom ni mogoče zaupati. Po sredinem glasovanju o novem zakonu o varstvu javnega reda in miru v državnem zboru, ki ni dobil zadostne podpore, je na Twitterju natrosil očitke na račun poslanca italijanske narodne skupnosti Feliceja Žiže. Ta se je pri glasovanju vzdržal, zato mu Jelinčič očita, da "se ni izneveril zgodovinskim dejstvom, da Italijanom ni mogoče zaupati. Tudi danes je glasoval v nasprotju s podpisanim dogovorom z vlado".
JELINČIČ SE JE "SPRAVIL" NA PRIMORSKEGA POSLANCA IN ITALIJANE: Tako grdo mnenje ima o njih
Slovenija
Felice Žiža
Predlog zakona o varstvu javnega reda in miru v državnem zboru ni dobil zadostne podpore. Zanj je glasovalo 43 poslancev, proti jih je bilo 44. Žiža se je pri glasovanju vzdržal.
Jelinčičev zapis na Twitterju je novinar Radia Capodistria Stefano Lusa komentiral kot "stare in nesprejemljive predsodke na račun Italijanov", Žižo pa je podprl predsednik italijanske samoupravne skupnosti Can Costiera in nekdanji koprski podžupan Alberto Scheriani, piše Primorski dnevnik.
Poslanec italijanske manjšine #FeliceŽiža se ni izneveril zgodovinskim dejstvom, da Italijanom ni mogoče zaupati. Tudi danes je glasoval v nasprotju s podpisanim dogovorom z vlado. #zakon #jrm #kazen #zaljenje pic.twitter.com/6y06g6VFgu
— Zmago J. Plemeniti (@ZmagoPlemeniti) September 22, 2021
Pri slovenskem mediju v Italiji so še zapisali, da je Žiža resda podpisal dogovor z Janševo vlado, a mu to ne preprečuje, da pri nekaterih zakonih glasuje po lastni vesti in prepričanju.
Komentiraj
Potem pa spelje zadevo na gnil nacionalizem, ki je tej vladi tako dragocen.
Jelinčič je zaprisežen anti komunist.
Od njega bi kvečjemu pričakoval pobudo, da se Istri (tudi slovenski) spremeni status, glede na to, da je bila okupirana s strani "totalitarnih komunističnih sil".
Torej, da se vrne velik del ukradenega premoženja in nepremičnin domorodcem ali potomcem, ki s fašizmom niso imeli nič.
So bili samo Italijani, prebivalci Istre še pred prihodom Slovanov.
Italijani so potomci niza raznih italskih ljudstev (nekaj manj kot 30), ki so pred rimskim pohodom nad Evropo naseljevali italijanski polotok.
Zato se uporablja izraz Italijani, da opišemo vse.
Zgodovina Italije je zelo dolga in raznolika, tako na severu, kot na jugu.
Tu ni govora o oblastnikih ( rimljani, longobardi, franki, nemci, francozi, avstrijci, italijani, jugoslovani) , ampak je govora o kulturni zapuščini v Istri, ki je vsaj od Rimljanov naprej do konca 2. svetovne vojne bila izrazito italijanska.
Sicer pa so latini v tistih časih živeli južno od rimljanov.