Ukrajinski premier Denis Šmihal je pred nadaljevanjem pogovorov med Kijevom in Washingtonom o sporazumu o izkoriščanju redkih zemelj na ukrajinskem ozemlju, predvidenim za konec tedna, optimističen. Evropska komisarka za širitev Marta Kos se ob tem ne boji, da bi sporazum vplival na približevanje Ukrajine uniji.
KIEV OPTIMISTIČEN: "Moramo najti rešitev, da bo sporazum resnično partnerski"
Svet
Kijev bo delegacijo, ki naj bi jo sestavljali predstavniki več ministrstev, v Washington na pogovore o sporazumu o izkoriščanju redkih zemelj in drugih naravnih bogastev na ukrajinskem ozemlju, poslal proti koncu tedna, je danes v Bruslju povedal ukrajinski premier. Pogajanja bodo po njegovih besedah potekala konec tedna in še naslednji teden.
"Smo precej optimistični, saj moramo najti rešitev, da bo sporazum resnično partnerski," je povedal Šmihal. Kot je pojasnil, to pomeni, da bosta Ukrajina in ZDA enakopravna partnerja in da bodo za obe strani veljali enaki pogoji. Za ukrajinsko stran je ključno, da bo sporazum v skladu z njihovo ustavo, mednarodnim pravom, pa tudi z njenimi prizadevanji za članstvo v EU, je dejal na novinarski konferenci po zasedanju pridružitvenega sveta EU-Ukrajina v Bruslju.
Evropska komisarka za širitev Kos je ob tem dejala, da se ne boji, da bi sporazum ogrozil približevanje Ukrajine uniji. Od Kijeva je namreč prejela številna zagotovila, da ostaja zavezan evropski poti. "Evropska komisija bo podprla vsak dogovor, ki bo v interesu Ukrajine," je še povedala o pogajanjih o sporazumu o redkih zemljah med ZDA in Ukrajino.
Vlada ameriškega predsednika Donalda Trumpa že več tednov pripravlja nov dogovor, s katerim bi ZDA dobile dostop do redkih zemelj in drugih strateških surovin v Ukrajini v zameno za ameriško vojaško in finančno podporo, ki jo je Kijev v boju proti ruski agresiji imel v času prejšnje ameriške vlade. Ukrajina je bila že pripravljena podpisati dogovor, ko se je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski konec februarja s tem namenom v Beli hiši srečal s Trumpom. Vendar pa je načrt propadel, ker je na srečanju prišlo do prepira.
Na današnjem srečanju predstavnikov Ukrajine in EU v Bruslju so govorili tudi o ukrajinskem napredku na poti v unijo. Kos je dejala, da bi lahko še letos odprli vse sklope pogajalskih poglavij, v katera je v pristopnih pogajanjih razdeljena evropska zakonodaja. Komisija bo po njenih besedah pregled skladnosti ukrajinske zakonodaje z evropsko, kar je podlaga za pripravo pogajalskega izhodišča EU, predvidoma zaključila jeseni.
Približevanju Ukrajine uniji najglasneje nasprotuje Madžarska, ki se po navedbah komisarke edina ne strinja z odprtjem prvega sklopa pogajalskih poglavij, vezanega na vladavino prava, v pogajanjih z Ukrajino. "Pričakujemo, da bodo vse vpletene strani delovale v dobri veri in pokazale pripravljenost na kompromis," je povedala in dodala, da je komisija v stikih z Budimpešto. Šmihal je ob tem zagotovil, da bo Ukrajina storila vse, da bi sprejela ustrezne reforme in zakonodajo, vključno s tisto, namenjeno zaščiti manjšin. Madžarska ima namreč največ zadržkov glede zaščite svoje manjšine v Ukrajini.