Prenovljena klasifikacija naložb Slovenskega državnega holdinga predvideva kar nekaj sprememb. Med drugim sta državni naložbi v Krko in Luko Koper zdaj uvrščeni med strateške naložbe, medtem ko je vlada omenjeni naložbi sprva uvrstila med portfeljske oziroma pomembne, kar je povzročilo precej razburjenja.
Država ima v Krki neposredno in posredno 24,86-odstotni lastniški delež. Skladno s prenovljeno klasifikacijo naložb državnega holdinga, ki jo je vlada sprejela danes na dopisni seji, bo država tak delež v prihodnje tudi obdržala. Državni delež v Luki Koper zdaj znaša 67,11 odstotka, država pa bo skladno s prenovljeno klasifikacijo v Luki obdržala vsaj 50 odstotkov in eno delnico.
Med strateške naložbe je po novem uvrščen tudi Dars, ki je bil v prvi klasifikaciji naveden kot portfeljska naložba, država pa bo v družbi ohranila vsaj 50-odstotni delež in eno delnico. Med strateške naložbe je vlada po novem uvrstila tudi Pošto Slovenije, ki je bila sprva navedena kot pomembna, je razvidno iz prenovljene klasifikacije naložb, ki so jo posredovali z ministrstva za finance.
Kaj se bo prodajalo in kaj bo ostalo?
Med strateškimi naložbami tudi v novi klasifikaciji sicer ostajajo elektrodistribucijska podjetja (Elektro Celje, Elektro Gorenjska, Elektro Ljubljana, Elektro Maribor in Elektro Primorska), Družba za spodbujanje razvoja TNP, Holding Slovenske elektrarne in Loterija Slovenije
Pomembne naložbe, v katerih bo država obdržala vsaj 25 odstotkov in eno delnico, so Aerodrom Ljubljana, Nova Kreditna banka Maribor, Nova Ljubljanska banka in Zavarovalnica Triglav. Poleg Luke Koper med pomembnimi naložbami zdaj ni več Slovenskih železnic, ki so po novem portfeljska naložba, Geoplina, ki je zdaj prav tako med portfeljskimi naložbami, in že omenjene Pošte Slovenije.
Vlada je v prenovljeni klasifikaciji posebej prikazala tudi naložbe, ki bodo v lasti holdinga ostale zaradi določb področnih zakonov, in invalidska podjetja. Med njimi so med drugim DRI, Gen energija, Kapitalska družba, Kontrola zračnega prometa, Modra zavarovalnica, SID banka in SŽ - Infrastruktura. Družba Slovenske železnice d.o.o. je medtem uvrščena med portfeljske naložbe, pri čemer je pred prenosom te naložbe na holding potrebna sprememba področne zakonodaje.
Med portfeljske naložbe, v katerih holding ni obvezan ohraniti kontrolnega deleža, so tudi skladno s prenovljeno klasifikacijo med drugim uvrščene državne naložbe v Adrio Airways, Abanko Vipa, Banko Celje, Casinoja Bled in Portorož, Cimos, Elan, Gorenje. Helios, Hit, Intereuropa, KDD, Mariborska livarna, Nafta Lendava, Paloma, Peko, Perutnina Ptuj, Petrol, Pivovarna Laško, Pozavarovalnica Sava, Rimske terme, Salus, Sava, Sij, Telekom Slovenije, Terme Čatež, Unior in Žito.
Medtem ko je vlada glede na močan interes potencialnih vlagateljev sprva predlagala, da Slovenskih državni holding v roku treh mesecev začne s postopki prodaje deležev v vsaj treh družbah, med drugim v Telekomu Slovenije, Petrolu in Adrii Airways, skladno s prenovljenim dokumentom predlaga začetek postopka prodaje (z zbiranjem nezavezujočih ponudb) zgolj v Telekomu.
Prodajni postopki, ki jih Slovenska odškodninska družba, PDP, Modra zavarovalnica in DSU zdaj že izvajajo, pa se bodo nadaljevali, je še razvidno iz prenovljene klasifikacije naložb Slovenskega državnega holdinga.
Več iz rubrike Gospodarstvo: