Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je prispel na italijanski otok Lampedusa, kjer se želi na lastne oči prepričati, kako se na tem otoku soočajo s pritiskom beguncev in s posledicami tragedije, v kateri je prejšnji teden umrlo najmanj 289 beguncev. Skupaj z italijanskim premierom Enricom Letto je naletel na neprijazen sprejem.
Barrosa je na letališču pričakala manjša skupina aktivistov in lokalnih prebivalcev, ki so žvižgali in kričali "Sramota!" in "Morilci!". Proteste proti evropski migrantski politiki so napovedali tudi ribiči, ki velikokrat priskočijo migrantom na pomoč, a so siti stalnih novih prihodov tujcev na otok.
Predsednik Evropske komisije je na Lampeduso prispel skupaj z evropsko komisarko za notranje zadeve Cecilio Malmström. Skupaj sta obiskala tudi letališki hangar, v katerega so prepeljali trupla umrlih v nedavni nesreči ladje, polne migrantov.
Barroso naj bi se danes srečal tudi s predstavniki reševalcev, humanitarnih organizacij in skupinami migrantov iz Eritreje, Somalije in Sirije.
Lampedusa se je v ospredju pozornosti znova znašla, ko je v četrtek požar zajel ladjo z več kot 500 begunci iz Afrike in je potonila. Nesrečo je preživelo 155 ljudi, od tega 154 iz Eritreje in en državljan Tunizije. Na drugi strani so iz vode doslej po zadnjih podatkih potegnili najmanj 289 trupel.
Italija je po nesreči zahtevala spremembe evropske migrantske politike in več evropske pomoči pri spopadanju z navalom beguncev. Županja Lampeduse Giusi Nicolini je danes poudarila, da bi se morala italijanska vlada opravičiti "otrokom in preživelih za način, kako ta država ravna z njimi". "Šele zatem lahko od Evrope zahtevamo, da opravi svojo dolžnost," je bila ostra.
Nicolinijeva je že pred dnevi dejala, da otočani želijo več kot le simbolni obisk s strani EU. "Če želijo priti na Lampeduso le izraziti sožalje, lahko pošljejo elektronsko pošto, mi pa tu potrebujemo konkretne zaveze," je poudarila.