Covid-19 je po svetu zahteval najmanj 3000 smrti med medicinskimi sestrami in zdravstvenimi tehniki, je ob prvi obletnici razglasitve pandemije te bolezni sporočilo globalno združenje medicinskih sester. Posvarili so tudi, da bi lahko zaradi pandemije številne zapustile poklic.
NA TISOČE MEDICINSKIH SESTER PODLEGLO KORONAVIRUSNI BOLEZNI: "Morda smo na robu prepada"
Svet
V letu dni, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija razglasila pandemijo covida-19, je ta bolezen med medicinskimi sestrami in zdravstvenimi tehniki zahtevala 3000 življenj, je sporočil Mednarodni svet medicinskih sester (ICN). To število, ki temelji na podatkih za 60 držav, je verjetno močno podcenjeno, so še navedli po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Izvršni direktor ICN Howard Catton je ob tem opozoril, da so medicinske sestre med pandemijo doživele "množično travmo", kar jih je potisnilo v fizično in duševno izčrpanost. "Dosegle so točko, ko so dale vse, kar so lahko," je povedal.
Pandemija bi lahko po navedbah združenja, v katerem je več 130 nacionalnih združenj medicinskih sester, "sprožila množičen odhod iz poklica", in sicer že v drugi polovici leta 2021. Pomanjkanje medicinskih sester bi se lahko povečalo na skoraj 13 milijonov. Ob začetku pandemije jih je bilo po vsem svetu 27 milijonov, kar je bilo šest milijonov premalo.
"Morda smo na robu prepada," je povedal Catton, pri čemer je spomnil, da so za usposabljanje medicinske sestre potrebna od tri do štiri leta.
Opozorili so, da se bodo morale medicinske sestre po koncu pandemije soočiti s čakalnimi vrstami v zdravstvu, kakršnih še ni bilo. Zato so vlade pozvali, naj vlagajo v izobraževanje več novih medicinskih sester. Zavzeli so se tudi za višje plače za tiste, ki že opravljajo ta poklic, da bi ostali v njem.
Izvršni direktor ICN je ob tem poudaril, da je cepljenje medicinskih sester proti covidu-19 njihova pravica do zaščite na delovnem mestu. "Gre pa tudi za zaščito in varnost bolnikov," je povedal.