Zaposleni v Upravni enoti Koper danes začenjajo tridnevno stavko, med katero bodo opravljali le nujna opravila. V Izoli in Piranu se za stavko niso odločili.
STAVKA NA UPRAVNI ENOTI KOPER: "Urnik ostaja enak"
Koper
Po podatkih sindikata državnih organov so se za stavko odločili javni uslužbenci 41 od skupno 58 upravnih enot. Med njimi je tudi Upravna enota Koper, kjer so napovedali stavko za vse tri dni, od 29. do 31. januarja. Med stavko bodo opravljali zgolj tiste naloge, ki zagotavljajo minimalni delovni proces, varnost ljudi in premoženja ali so nenadomestljiv pogoj za delo in življenje občanov ali organizacij in se izvajajo tako, da ni ogroženo uresničevanje funkcij upravne enote.
Z Upravne enote Koper so sporočili, da urnik za stranke ostaja enak, torej takšen, kot je objavljen na njihovi spletni strani.
Od stavke pričakujejo dvig plač vsem zaposlenim za sedem plačnih razredov, izenačitev nazivov z nazivi na ministrstvih in določitev dodatka za blagajniško poslovanje. Poudarili so še, da se soočajo s kadrovsko stisko in da imajo veliko število nerešenih zadev na področju okolja in prostora ter tujcev.
V Upravni enoti Piran se niso odločili za stavko, vendar v celoti podpirajo stavkovne zahteve. "Zaposleni na UE Piran se nismo odločili, da se pridružimo stavki. Kljub temu se v celoti pridružujemo in podpiramo zahteve, izražene v razlogih za stavko upravnih enot," navajajo.
"Na UE Piran imamo tako kot na ostalih upravnih enotah vse večje težave s pridobivanjem ustreznih novih kadrov in z vse večjim številom upravnih postopkov, predvsem s področja tujcev," ob tem podarjajo. Trenutno nimajo zaostankov pri reševanju upravnih zadev, "do manjših zaostankov prihaja le na področju postopkov, vezanih na postopke pridobivanja dovoljenj za tujce", še pojasnjujejo.
Tudi Upravna enota Izola se stavkajočim ni pridružila. "Kljub dejstvu da se v praktičnem smislu zaposleni nismo odločili za stavko, moramo poudariti, da podpiramo vse stavkovne zahteve, ker so legitimne in utemeljene, na njih pa odločevalce neuspešno opozarjamo že vrsto let. Pričakujemo, da se bodo odločevalci zaradi stavke bolj resno in odgovorno poglobili v problematiko upravnih enot in s sprejetjem ustreznih sprememb preprečili nadaljnji odliv kadrov iz UE in zagotovili dolgoročno stabilno poslovanje UE," so zapisali.
Kot dodajajo, se število upravnih zadev in nalog vsako leto bistveno poveča, ob enakem številu zaposlenih, zaradi česar prihaja do kadrovske stiske in preobremenjenosti zaposlenih. "Zaradi izredne zavzetosti in storilnosti zaposlenih pri delu beležimo relativno obvladljive zaostanke, vendar poudarjamo, da ob nadpovprečni obremenjenosti, ki je velikokrat na meji izgorelosti."