NAJBOLJ KONTROLIRANA DRŽAVA V EU: Pri nakupu spodnjih hlač bo FURS vedel tudi za vašo konfekcijsko številko?!

Slovenija

Finančna uprava Republike Slovenije (FURS) bi lahko na podlagi predloga zakona o izmenjavi elektronskih računov, ki ga je pripravilo Ministrstvo za finance, v prihodnje poglobljeno vohljala po naših potrošniških navadah, saj bi imela intimen vpogled v naše (spletne) nakupe. Podjetja bodo morala Fursu posredovati tudi podatke o tem, katero storitev ali blago smo pri njih kupili.

Zakon o izmenjavi elektronskih računov in drugih elektronskih dokumentov (ZIERDED) je Ministrstvo za finance dalo v proceduro julija, na njegovi osnovi pa naj bi FURS v prihodnje poglobljeno vohljal po naših potrošniških navadah in poslovnih odnosih. Zakon med drugim predvideva, da bi bili obvezni podatki posredovanega e-računa poleg podatka o prodajalcu in znesku tudi podatek o kupcu in dobavljenem blagu ali opravljeni storitvi. Iz posredovanih dokumentov bo lahko Furs dobil poglobljen vpogled in evidenco o naših potrošniških navadah, tudi o tistih najbolj intimnih. Tako bodo v primeru nakupa spodnjega perila Furs vedel tudi konfekcijsko številko, piše Dnevnik.

Furs sicer odgovarja, da je tako širok obseg posredovanih podatkov v skladu z evropsko direktivo glede pravil o DDV za digitalno dobo in da bo to omogočilo lažji nadzor in odkrivanje davčnih goljufij ter poplačilo dolgovanega DDV, vendar poznavalci opozarjajo, da to ni res. Evropska direktiva namreč ne uvaja obveznosti takšnega poročanja za transakcije znotraj države. Prav tako se predlog direktive prvenstveno nanaša na čezmejne posle med pravnimi osebami, finančno ministrstvo pa želi vključiti tudi domače potrošnike, opozarja  stroka. Če bo zakon sprejet, bo Slovenija postala ena najbolj nadzorovanih držav v Evropski uniji.

Tudi Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) nasprotuje zamisli, da bi se finančni organ seznanjal z vsemi podrobnostmi o izdelkih, količinah in cenah, saj obstaja tveganje zlorab, uhajanja podatkov ali vdora v sistem, kar bi lahko imelo resne posledice za varnost poslovnih podatkov.

Predlog zakona je že v sklepni usklajevalni fazi, zatem bo spet objavljen na portalu e-demokracija. Obravnavo bo nadaljeval v začetku prihodnjega leta, elektronsko izmenjavo podatkov naj bi začeli junija 2026.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pjero Shriba |  13 .11. 2024 ob  11: 53
-2
Slovenija je država kjer velika večina obrtnikov in sp-jev redno utaja davke.
Nato si še nakazujejo minimalne plače.
Ko pa grejo v bolnico ali njihovi otroci v šolo, pizdijo ko zmešani kaj vse je narobe z našim javnim sistemom.
Vsi ostali, ki redno in pravilno plačujemo davke moramo financirat še te idiote lopovske.
Zato nehajte s temi bedastimi članki.
IndiSat |  13 .11. 2024 ob  11: 15
14
A tudi ce si ga je kdo zdrkal prej in kolikokrat je prdnu v hlače? Neki se delamo poamerikanjene a po drugi strani neke poteze ki jih niti v Severni Koreji nimajo! A smo v državi ali v državnem zaporu?