V soboto, 18. septembra, je potekala že dvanajsta izvedba čistilne akcije Čista obala, ki poteka v sklopu največje svetovne prostovoljne čistilne akcije obal, morij in jezer International Coastal Cleanup (ICC), pod organizacijskim okriljem Zavoda TRI-NITI in Inštitutom za vode Republike Slovenije. Prostovoljci so očistili plaže in tudi sicer priljubljene turistične točke. Količina odpadkov, predvsem cigaretnih ogorkov, ki so jih pobrali, je naravnost zastrašujoča.
NAJBOLJ ONESNAŽENA IZOLA IN STRUNJAN: Med čiščenjem obale v le dveh urah pobrali 17.222 cigaretnih ogorkov (FOTO)
Izola
Ćsitilne akcije so se udeležili 104 prostovoljci iz vseh koncev Slovenije, pa tudi iz tujine. V čistilni akciji je sodelovali tudi 50 učencev Osnovne šole Ankaran in Centra za usposabljanje Elvira Vatovec Strunjan ter njihove mentorice. Čistili so plaže ob morju in jezeru na lokacijah Debeli rtič, Koper, pod Belvederjem v Izoli, v Strunjanu, Fiesi proti Piranu in v Seči. Očistili so približno 9.626 metrov obale.
V lanskem letu so prostovoljci zbrali 134 kilogramov odpadkov oziroma 17.410 kosov odpadkov, letos pa 91 kilogramov odpadkov ali 24.330 kosov odpadkov. V samo dveh urah so zbrali 17.222 cigaretnih ogorkov, ki spet veljajo za najštevilčnejše odpadke. To je sicer vsebina 681 cigaretnih škatlic.
Glede na število odpadkov se najbolj onesnažena lokacija nahaja v Izoli. Na dobrih 400 metrih od hotela Marina do svetilnika in v okolici se je nahajalo 3.572 odpadkov oziroma 832 odpadkov na sto metrov. Med bolj onesnaženimi je tudi Žusterna, kjer so nabrali povprečno 429 odpadkov na 100 metrov, Strunjan okoli jezera (424 odpadkov na 100 metrov) in pod Belvederjem v Izoli (366 odpadkov na 100 metrov).
Najpogostejši odpadki so cigaretni ogorki, ki jih je bilo kar 71 odstotkov. Sledijo jim koščki stekla (7 odstotkov), mehki koščki plastike (4 odstotki) in trdi koščki plastike (3 odstotki). Ostale vrste odpadkov so predstavljale 7 odstotkov vseh najdenih odpadkov, so rezultate predstavili organizatorji akcije.
Po teži je bila najbolj onesnažena lokacija v Strunjanu od Vile Tartini v smeri rtiča Strunjan. Tam se je na 657 metrih plaže nahajalo 16,6 kg odpadkov (2,5 kg odpadkov/100 m). Bolj onesnažene lokacije so še plaža v Izoli (2,1 kg odpadkov/100 m), obalna pot iz Izole proti Kopru (1,8 kg odpadkov/100 m) ter lokacija med Fieso in Piranom (1,6 kg odpadkov/100 m).
Največja masa mešanih odpadkov se je nahajala na lokaciji Vila Tartini – rtič Strunjan (1,53 kg/100 m), embalaže na lokaciji obalna pot iz Izole proti Kopru (0,9 kg/100 m) in stekla na Svetilniku v Izola (0,6 kg/100 m).
Najbolj nenavadni najdeni odpadki so bili: vezice za povezovanje trt (232 kosov), nogavice in razpadel čevelj, mini plastičen dinozaver, avto tablica, varovalka, ogledalo, kovinski tečaj od okna, vrečka s pasjim iztrebkom, ribiška palica, očala, špage za lase in plastičen dojenček.
Na celotni razdalji čiščenja so zbrali 46 zaščitnih mask, 28 damskih higienskih odpadkov in tamponov, 20 palčk za čiščenje ušes, 10 vžigalnikov in 1 injekcijsko iglo.
Plastičen dojenček je bil eden izmed najbolj nenavadnih odpadkov.
Letošnjo akcijo so podprli Ministrstvo za okolje in prostor, Direkcija Republike Slovenije za vode, občine Ankaran, Koper, Izola in Piran skupaj s komunalnimi podjetji. Na akciji so aktivno sodelovali še Krajinski park Debeli rtič, Krajinski park Strunjan, Ekologi brez meja, društvo Anbot, Geocacherji Slovenije, KIŠD – študenti in dijaki iz Izole, Park Istra, kolektiv podjetja CMA – CGM in vsi ostali prostovoljci. Za odvoz in ravnanje z odpadki je poskrbela Direkcija RS za vode in podjetje VGP Drava.
Komentiraj
Ribisko palco pa vseno nesi nazaj,tam kjer je bla skrita