Več slovenskih turistov se je na družbenih omrežjih potožilo, da so se jih v kampu na Murterju lotili nekakšni insekti. Nekateri so sumili, da bi morda lahko še za stenice, listne uši ali pršice. Ena od zdravnic pa je pri pacientki posumila, da bi lahko šlo za puščavsko muho, ki je prenašalka bolezni lišmanioze, poroča Jutarnji list.
NENAVADNI UGRIZI NA MURTERJU: Slovenci, polni ran in rdečih lis, predčasno končali dopust (FOTO, VIDEO)
Svet
Kot so slovenski turisti zapisali na družbenem omrežju Facebook, so se jim pojavile neobičajne rdeče lise, ki nabreknejo, pečejo in srbijo. Eden je zapisal, da jih je v prikolici, ki so jo najeli, od prvega dne nekaj grizlo. Ker so posumili na stenice, so oprali posteljnino in uporabili insekticide, vendar ni pomagalo. Družina je odšla v bolnišnico, kjer so jim predpisali antibiotike in antihistaminike. Potem pa je ena od zdravnic posumila, da bi lahko šlo za ugrize puščavske muhe.
Imamo tukaj mogoče zdravnika, ki bi znal prepoznati te pike. Dogaja se v kampu na otoku Murter in imamo več primerov. Piki bolijo, pečejo in srbijo, pri zdravniku so dobili antibiotik, antihistaminik in injekcijo. Nekateri omenjajo peščeno muho. pic.twitter.com/4TM2YQteaP
— Avtokampi.si (@Avtokampi) August 12, 2024
Zaenkrat gre zgolj za ugibanja. Se je pa s podobnimi problemi oglasilo več turistov. Ena uporabnica je celo zapisala, da je noč preživela na urgenci, kjer je prejemala intravenozno zdravila. Dodala je, da je začutila pekočino in opazila majhno, prozorno muho, ki je odletela z njene noge.
Smo dobili še posnetek trenutno najbolj sumljive živalice, ki naj bi povzročala te pike. pic.twitter.com/WkI4Ud4yx5
— Avtokampi.si (@Avtokampi) August 12, 2024
Nekateri so se odločili predčasno končati dopust in zapustiti kamp na Murterju. Nekateri so navedli, da bodo obiskali zdravnika in zahtevali testiranje na lišmaniozo.
Lišmanioza je bolezen kože, sluznic in notranjih organov, ki jo povzročajo zajedalci, bičkarji iz vrste Leishmania. Najpogosteje se pojavi kot kožna in visceralna (prizadetost notranjih organov) oblika bolezni. V Avstraliji in Oceaniji te bolezni, za katero vsako leto zboli 1,5 milijona ljudi, ne poznajo. Pojavlja se v 90 državah južne Evrope in ZDA. 90 odstotkov okužb s kožno obliko se zgodi v Afganistanu, Alžiriji, Braziliji, Iranu, Iraku, Peruju, Savdski Arabiji in Siriji. Visceralna oblika pa je najbolj pogosta v Indiji, Bangladešu, Nepalu, Sudanu in Braziliji.
V Sloveniji lišmanioze ni, navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Posamično se pojavlja v nekaterih predelih Balkana, npr. na Kosovem. Po drugi svetovni vojni se je pojavljala tudi v Dalmaciji, Istri, Črni Gori, južni Srbiji in južni Hercegovini.
Prenašalci lišmanioze so peščene muhe, ki so zelo majhne in težko opazne mušice, ki neslišno letijo.