"OBČINA PIRAN JE PONUDBO ZA KAŠTEL SPREJELA": Taka je ugotovitev sodišča v Kopru, ali se bodo pritožili?

Piran

Koprsko okrožno sodišče je včeraj s provstopenjsko sodbo pritrdilo tožbi podjetja FH Invest proti Občini Piran v zvezi z veljavnostjo kupoprodajne pogodbe in pogodbe o ustanovitvi drugih stvarnih pravic na parceli na območju nekdanje tržnice Kaštel, ki jo je podjetje decembra lani kupilo na javni dražbi za 2,5 milijona evrov. Občina je namreč po podpisu pogodbe s strani podjetja FH Invest temu vrnila vplačano varščino in sporočila, da je prodajo ustavila.

Prodajo 2.341 kvadratnih metrov velikega zazidalnega zemljišča na območju nekdanje tržnice Kaštel, na katerem je po občinskem prostorskem načrtu predvidena izgradnja poslovnega kompleksa in podzemne garaže, je spremljala vrsta zapletov.

Kot smo že pisali, je Korenika po preklicu prve dražbe oktobra lani napovedal novo dražbo pod zaostrenimi pogoji. Ta je potekala decembra, na njej pa so lahko sodelovali le tisti, ki so finančno sposobni uresničiti izgradnjo poslovnega kompleksa in podzemne garaže.

Dražba se je začela z zapletom – podjetje Elta Invest Aca Kabanice je bilo namreč iz postopka izločeno, saj po trditvah komisije ni vplačalo potrebnih zavarovanj. Tako sta na dražbi sodelovali dve preostali podjetji – Brilosa d.o.o. in FH Invest, ki je ponudilo 2,5 milijona evrov in s tem postalo novi lastnik tega prestižnega zemljišča. Izklicna cena za zemljišče je znašala 1,4 milijona evrov.

Predstavnik podjetja FH Invest Vejsil Hot

Po javni dražbi je Občina Piran podjetju FH Invest kot najuspešnejšemu dražitelju v podpis posredovala kupoprodajno pogodbo in pogodbo o ustanovitvi drugih stvarnih pravic, ki je bila tudi sestavni del javne dražbe oziroma dokumentacije k njej. Podjetje je vse štiri podpisane izvode pogodb vrnilo občini, vendar pogodb ni prejelo nazaj – namesto tega mu je občina vrnila vplačano varščino in sporočila, da je prodajo ustavila. Podjetje FH Invest je nato s tožbo zahtevalo, da sodišče ugotovi, da je pogodba veljavno sklenjena.

Občina Piran je tožbi nasprotovala, saj meni, da do sklenitve pogodbe ni prišlo, ker občinski svet ni dal soglasja za prodajo, kar naj bi bil pogoj za veljavnost pogodbe. Sodišču je predlagala, da tožbo zavrne ali zavrže, saj naj bi bila dražba le poziv k oddaji ponudb, ne pa zavezujoča ponudba občine, in da zato pravno gledano pogodba ni bila nikoli sklenjena.

Kot je razvidno iz prvostopenjske sodbe, je po ugotovitvah sodišča občina s tem, ko je podjetju FH Invest poslala pogodbo v podpis, njegovo ponudbo tudi sprejela. Podjetje pa je pogodbo podpisalo in jo vrnilo občini v predpisanem roku. Po zakonu bi morala občina pogodbo skleniti v 15 dneh po dražbi, saj je bilo soglasje občinskega sveta k prodaji pridobljeno že 3. 7. 2024 - pred javno dražbo.

Občina Piran je kasneje zatrjevala, da občinski svet ni dal soglasja k pogodbi, in postopek prodaje ustavila. Sodišče pa je presodilo, da je občina ravnala nezakonito, saj je bilo soglasje dano že pred objavo dražbe, kar pomeni, da dodatno potrjevanje ni bilo potrebno. Občina ni imela pravne podlage za zavrnitev podpisa pogodbe ali ustavitev postopka po izteku 15-dnevnega roka.

Piranski župan Andrej Korenika

Zaključek prvostopenjskega sodišča je, da je bila prodajna pogodba veljavno sklenjena, ko je občina poslala pogodbo v podpis in jo je tožeča stranka podpisano vrnila

Odvetnik Mirko Bandelj, ki je v tožbi zastopal podjetje FH Invest, nam je povedal, da je bila po vseh nepravilnostih odločitev sodišča pričakovana. "Pogodba je sklenjena z najugodnejšim ponudnikom, kar je bilo vidno iz vesolja," je poudaril in dodal, da je sodba tudi zelo dobro obrazložena.

Občina Piran se bo pritožila na sodbo prvostopenjskega sodišča

Na naše vprašanje, kako bo Občina Piran ravnala po odločitvi sodišča, so nam odgovorili, da se bo občina na sklep prvostopenjskega sodišča pritožila. "V primeru, da bo višje sodišče sodbo potrdilo, bo pogodba s podjetjem FH invest, d.o.o. sklenjena pod pogoji dražbe brez sprememb, ki jih je podjetje zahtevalo naknadno," so dodali.

Na vprašanje, kaj sledi, če zemljišče vendarle pristane v lasti FH Investicije, pa so odgovorili, da bo občina poleg kupnine v višini 2,5 milijona evrov, ki je bila dosežena na dražbi, pridobila tudi stvarne pravice na teh zemljiščih.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija