PIRANSKA OBČINA V MEDNARODNI JAVNI NATEČAJ: Kako se bo nov projekt protipoplavne zaščite mesta financiral?

Piran

Razdejanje, ki smo mu bili ponovno priča v Piranu, sproža številna vprašanja glede dolgo napovedanih protipoplavnih ukrepov, ki pa se zaradi zamudnosti postopkov pomikajo precej v prihodnost. Župan Andrej Korenika napoveduje gradbeno dovoljenje za novo zasnovo projekta, s katerim bi zavarovali mesto pred poplavami, za leto 2025, prav tako naj bi z začetkom izvedbenih del začeli še v tem mandatu. Od kje bo tokrat zagotovljen denar za financiranje zahtevnega projekta celovite protipoplavne zaščite Pirana, trenutno ostaja neznanka.

Občina Piran ne bo mogla koristiti 14 milijonov evrov nepovratnih sredstev iz načrta za okrevanje in odpornost, s katerimi bi lahko izpeljali protipoplavne ukrepe, saj projektna dokumentacija ni bila pravočasno izdelana, prav tako ni občina pridobila gradbenega dovoljenja za protipoplavne objekte.

Župan Andrej Korenika se je projekta lotil na novo. Kot so pojasnili v županovem kabinetu, je naslednji korak javni natečaj za pridobitev kakovostnih rešitev, ki bo objavljen v prihodnjem let, sledila mu bo javna razprava. "Naslednji korak k izvedbi protipoplavnih ukrepov za zaščito mesta Piran bo odprti javni natečaj, s katerim želimo pridobiti čim več raznolikih in kakovostnih rešitev za ta projekt. Po izboru najustreznejše rešitve in javni razpravi, bo občina naročila vso dokumentacijo, ki bo podlaga za izvedbo protipoplavne zaščite," pojasnjujejo.

Kot smo izvedeli, se je občina odločila za mednarodni natečaj, s katerim želijo k sodelovanju privabiti čim več projektnih ekip, tako domačih kot tujih strokovnjakov.

Vrednost novega projekta, ki naj bi ga torej izbrali na osnovi javnega natečaja in javne razprave, še ni znana. "Prve ocene vrednosti investicije bomo lahko pridobili na podlagi izbrane idejne rešitve," pravijo na piranski občini. Prav tako ni znano, kako bo občina celovito rešitev protipoplavne zaščite Pirana financirala.

"Prednostna naloga občine v tem trenutku je, da izbere najboljši možen projekt in ga pripelje do gradbenega dovoljenja," zatrjujejo, pri tem pa računajo na evropske in državne razpise. "Vemo, da je boj s posledicami podnebnih sprememb ena izmed prednostnih nalog Evrope in da bodo kmalu na voljo novi evropski in državni razpisi za izvedbo protipoplavnih ukrepov. Prepričani smo, da z dobrim projektom ne bomo imeli veliko težav s pridobivanjem potrebnih nepovratnih sredstev za realizacijo investicije."



Ker je zaščita mesta pred poplavami tudi ena izmed prioritet župana Korenike, se postavlja vprašanje, ali bo projekt protipoplavne zaščite Pirana lahko izpeljan še v tem mandatu. Zaradi zapletenosti postopkov bi bila že uspešno pripravljena dokumentacija, vključno z gradbenim dovoljenjem, velik uspeh, sploh v luči dogajanj v preteklosti. V kabinetu župana Korenike so optimistični.

"Ocenjujemo, da bomo celoten postopek od objave javnega natečaja do izdanega gradbenega dovoljenja zaključili v letu 2025 in verjamemo, da bomo z izvedbo projekta lahko začeli že v tem mandatu."

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Janez Novak |  06 .11. 2023 ob  17: 59
-3
Morda bi bilo smotrno razlikovati med plimovanjem, valovanjem, meteornimi vodami in neprimernimi posegi v prostor, kot je betoniranje Tartinijevega trga in mandrača in vseh kleti....Ko bo to vsakomur jasno, potem lahko začnemo debatirat o protipolavni zašliti in tudi sankcijah za kršitelje.
Prč |  06 .11. 2023 ob  12: 31
13
Klavnica, tenis igrišča, obzidje,... Sem mislil, da smo v prejšnjem mandatu dosegli dno, ampak še vedno tonemo.