Po družbenem omrežju Facebook so včeraj zaokrožile fotografije in videoposnetki ogromnih količin smeti, ki so se razprostirale v morju med Portorožem in Koprom. Odpadke, med katerimi predvsem plastiko, stiropor, vrečke in celo zaboje, naj bi iz Italije k nam prinesel zadnji veter z juga. Pristojne službe in prostovoljci so takoj poprijeli za delo in se lotili čiščenja nesnage. Nabrali so je za več deset kubikov.
PO GROZLJIVEM PRIZORU SMETIŠČA NA MORJU: Odstranjevanje odpadkov v polnem teku (FOTO, VIDEO)
Koper
Na ekološko katastrofo je včeraj opozorilo več uporabnikov družbenega omrežja Facebook. Simon Ganza je več sto metrov dolg pas odpadkov ujel v Koprskem zalivu, po njegovih besedah pa naj bi se raztezal vse od Strunjana do Kopra.
Obilico smeti, ki jih je naneslo tudi na obalo, so v objektiv ujeli v Strunjanu.
Na nesnago pa je uporabnica Facebooka Valentina Zen naletela tudi v Portorožu.
"Sodeč po smeri vetra, ki je v ponedeljek precej intezivno pihal, je precej verjetno, da so smeti v naše morje prišle iz smeri Italije z izliva reke Pad. Te so potovale torej iz Italije skozi Severni Jadran do hrvaške Istre in potem navzgor k nam. Reka Pad naj bi po ocenah raziskovalcev v Jadransko morje vnesla 120 ton odpadkov letno," so zapisali na vremenskem portalu Ciklon. Da gre za smeti z morja, naj bi razkrivale sledi na njih.
Kot so zapisali na Facebook strani občinskega portala Ekoper, so obvestili "vse pristojne službe, upravo za pomorstvo, Svom, Luko Koper, ki so v pripravljenosti, in posamezna komunalna podjetja, ki bodo ukrepala, ko smeti dosežejo obalo".
Že od včeraj zgodaj popoldne so po pisanju portala Ekoper na terenu prisotni delavci Marjetice Koper, ki naplavljene smeti, odpadno plastiko in druge odpadke sproti čistijo z obale. Včeraj so nesnago odstranjevali v Žusterni in vzdolž obalnega pasu do Izole, danes pa čistilna akcija poteka na mestnem kopališču. Po zadnjih podatkih so odstranili približno 30 do 40 kubikov nesnage.
Že od nedelje je na delu tudi ekipa sektorja za varovanje obalnega morja pri upravi za pomorstvo. Odstranjujejo predvsem večje kose, ki bi lahko predstavljali nevarnost za plovbo, pišejo Primorske novice. “To je problem celotnega Jadrana. Zdaj so morski tokovi na žalost vse to prinesli k nam. Ne gre neko novo onesnaženje, ampak za odpadke, ki plavajo že dolgo in krožijo po Jadranu. Lani in letos pozimi so bile v naši okolici večje poplave, reke pa so smeti počasi pripeljale v morje, verjetno jih je zato toliko,” je povedal vodja sektorja Arturo Steffe.
Ob Obali je na delu VGP Drava, sektor za varovanje morja pa je aktiviral tudi direkcijo vode. Same so rokave zavihale tudi številne civilne iniciative, eni izmed prvih pa so za vesla poprijeli člani društva Naredi nekaj za naravo. Namesto na prvomajske piknike so se s supi odpravili v akcijo. Kot je za Primorske novice povedal predsednik društva Miha Vivoda, toliko odpadkov na morju ne pomni. Na površino so spravili cel kontejner odpadkov, med katerimi je bilo ogromno vrečk in večjih kosov plastičnih ponjav, nekaj zabojev, stiropor, …
Na smeteh, ki so jih v objektiv ujeli v Strunjanu, je lepo vidno, da smeti prihajajo od drugod. Med množico smeti so namreč plastenke vode in plastične embalaže z napisi v albanščini, ki jih pri nas ni možno kupiti.
Nekateri izmed komentatorjev so sicer na družbenem omrežju ponovno opozorili tudi na velike količine smeti, ki so obkrožale smetnjake na plažah – "te so tam pustili ljudje in ne morje", so prepričani.
Podobno plovilo bo v kratkem kupila Marjetica Koper.
Ob dogodku, ki ponovno odpira vprašanje, ali so pristojne službe dovolj dobro pripravljene, predvsem pa opremljene za posredovanje na morju, so se na Marjetici Koper odločili, da bodo v kratkem nabavili posebno plovilo. Z njim bodo lahko tedenske čistilne akcije izvajali tako ob obali kot v globljih vodah, hkrati pa hitreje posredovali v izrednih situacijah.
Toliko o temu kdo smeti naše "morje Adriansko".
BAJ BAJ TURIZEM,...................
Do danes niso nabavili ničesar , tako , da si ta vlada zasluži samo kritike , ker jih boli kurac.
Vprašam se , zakaj so ukinili SVOM , če Drava ni v stanju počistiti ničesar. Pred novinarji razpenjajo cele zavese , ki lovijo smeti , barčice , ki imajo ogromne gobce , ki zajemajo smeti , Izola , ki je z evropskimi sredstvi zrihtala posebna plovila , ki lahko čistijo plastiko z dna , cela parada čistilnih naprav , ki se je sprdnila kot milni mehurček.
Zanima me , kdo je šel takrat naročevat v Turčijo plovilo , ga pripeljal sem in že v Luki ugotovil , da plovilo ni sposobno za delo. Koliko jih je šlo to naročevat, in zakaj že v Turčiji niso zavrnili plovila , ampak so si ga dali pripeljati sem , da so že s pogledom nanj ugotovili , Turki , zajebali ste. Po mojem je kriv samo naročnik , ker če bi le ta naročeval jahto zase , bi hodil spremljat izdelavo tega plovila , naši pa v fotelje in , svoje smo obavili. Lahko jih je samo sram , in danes nimamo osnovne opreme.
Za konec pa je potrebno iti še v na novo nastali muzej , vodnih smeti. Tam nam razkazujejo kako je človek malomaren. Vse smeti so s strani Italije , in tem muzealcem pred gradom Miramare, je treba dati eno okoli ušes , ker oni samo nekaj opozarjajo , ne beležijo pa nobenega onesnaževalca.