Na Krasu, kjer je v obsežnem požaru julija 2022 pogorelo 3700 hektarjev površin, nadaljujejo obnovo prizadetih območij. Danes bodo izvedli novo akcijo, v okviru katere bodo z uporabo brezpilotnih letalnikov oziroma dronov odvrgli več tisoč semenskih bombic. Z njimi želijo obnoviti več kot 10.000 kvadratnih metrov težje dostopnih površin.
POGOZDOVANJE Z DRONI NA POGORIŠČIH KRASA: Pri Temnici bodo odvrgli na tisoče semenskih bombic
Slovenija
Pred dobrima dvema letoma je Kras zajel največji požar v zgodovini Slovenije. Kljub prizadevnemu delu strokovnjakov, prostovoljcev ter podpori okoljsko ozaveščenih podjetij si narava do danes še vedno ni povsem opomogla. Danes bo tam stekla akcija pogozdovanja težje dostopnih pogorišč, v kateri bodo z brezpilotnimi letalniki (droni) nad kraško pokrajino odvrgli na tisoče semenskih bombic, s katerimi bo stekla pogozditev več kot 10.000 m2 površin.
"Verjamemo, da lahko s skupnimi močmi obnovimo avtohtoni kraški gozd, pomembno življenjsko okolje za živali, ključ do dobrega počutja ljudi ter naš skupni zaveznik v boju proti podnebnim spremembam," so sporočili organizatorji akcije.
Takšna akcija pogozdovanja sicer ni prva, saj so jo v preteklosti že izvedli. Tokratna, ki jo bodo izvedli v okolici vasi Temnica, poteka pod okriljem podjetja Radenska Adratic. V njej bodo odvrgli sadike avtohtonih drevesnih vrst, pri čemer bo sodelovalo tudi podjetje Projekt O2, ki se ukvarja s sadnjo s pomočjo dronov. Kot so sporočili iz omenjenega podjetja, takšna sadnja omogoča tri do petkrat hitrejše rezultate, kot jih dajejo tradicionalne metode. V akciji na težje dostopna območja odvržejo bombice, ki vsebujejo mešanico semena, droni pa jih razpršijo po območju.
Kot je junija ob drugi obletnici požara povedal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar, so v dveh letih že pogozdili okrog 45 hektarjev površin, v obnovo gozdov pa vložili skoraj pol milijona evrov. Ob tem pričakujejo, da se bo po naravni poti obnovilo približno 2000 hektarjev gozdov. V občini Miren-Kostanjevica so sicer tudi že delno sanirali prizadeto občinsko infrastrukturo. Med drugim so asfaltirali cesto med Kostanjevico na Krasu in Koriti na Krasu in uredili cesto na Trstelj. Kot je še povedal Humar, so na Zavodu za gozdove Slovenije obnovo poškodovanega gozda s sadnjo začeli že konec leta 2022. Največ obnovitvenih del so izvedli v občinskih in državnih gozdovih, manjši delež pa v zasebnih.
Poleg obnove gozdov v občinah, ki jih je prizadel veliki požar, aktivno sanirajo tudi ostala območja. Tako v omenjeni občini kot tudi v občinah Komen in Renče-Vogrsko nameravajo postaviti več hidrantov in urediti protipožarne poti, občina Renče-Vogrsko pa načrtuje tudi dve izvenletališki pristajališči.