Najpomembnejša pomorska dediščina Istre je prvič dobila svojo celovito in neprecenljivo monografijo Tradicionalna plovila Istre, ki jo je napisal Slobodan Simič - Sime. Včeraj so monografijo predstavili v Piranu na Inštitutu za dediščino Sredozemlja. Večer, ki se je zaključil še s prijetnim druženjem, je povezoval pisatelj in ljubitelj morja Vanja Pegan.
Včeraj so v Piranu predstavili monografijo o tradicionalnih plovilih istrske in s tem tudi slovenske obale, ki nadvse pomembno oživlja izginjajočo "pomorskost" tega prostora. Obsežna monografija je prvenec na področju istrske tradicionalne lesene gradnje plovil in edini strokovni in temeljiti pregled tradicionalnih plovil istrske obale.
Namen te monografije je kljub strokovnosti na razumljiv in poljuden način celostno prikazati to izjemno kulturno in tehnično dediščino.
Sandol, bracera, taneco, topo, barkin, guc, bragocet in mnoga druga, mala in velika plovila, z mogočnimi jamborji ali le na vesla, bodo tako za vedno ostala "ohranjena". Knjiga ob bogatem slikovnem gradivu med drugim govori o izvoru, zgodovini in razvoju naših lesenih plovil; o njihovih konstrukcijah in opremi. Poimenovani in opisani so tudi posamezni deli bark. Barke v celotni Istri so imele skoraj enak način izdelave, razlikujejo pa se poimenovanja od kraja do kraja. O tem je zelo malo zapisanega, saj se je tradicija prenašala preko ustnega izročila.
"Najbolj se mi zdijo zanimiva predvsem manjša plovila, ki so si jih ljudje izdelovali kar sami doma. Za ribiče so predstavljale sredstvo za preživetje, pa še več kot to. Plovila so predstavljala takrat internet in računalnik, pomenila sta okno v svet," ve med drugim povedati Simič.
Nastanek monografije so podprli Splošna plovba Portorož – generalni sponzor, Adriatic Slovenica in Luka Koper.
Sorodne vsebine: