Odvetnik Borisa Popoviča Franci Matoz je na koprsko občinsko volilno komisijo v ponedeljek zvečer oddal ugovor. Zahtevajo ponovno štetje vseh glasovnic na vseh voliščih v Mestni občini Koper, je Matoz pojasnil v video posnetku po oddaji ugovora, ki so ga posredovali iz stranke Koper je naš. Neuradni zmagovalec županske tekme Aleš Bržan za zdaj tega še ne komentira. Koprska občinska volilna komisija (OVK) bo o ugovoru Borisa Popoviča na delo volilnih organov odločala na seji v četrtek popoldne. Pri tem lahko OVK ugovoru ugodi delno ali v celoti, ali pa ga zavrne. V skrajnem primeru obstaja tudi možnost, da se volitve ponovijo.
POPOVIČ ZAHTEVAL PONOVNO ŠTETJE VSEH GLASOV: Občinska volilna komisija bo o tem odločala v četrtek popoldan (VIDEO)
Koper
Kot je še pojasnil Matoz, z ugovorom zahtevajo ponovno štetje vseh glasovnic, tako veljavnih kot neveljavnih, in sicer na vseh voliščih. "Seveda navajamo tudi določene kršitve, ki so se zgodile tekom samih volitev in pričakujemo, da bo občinska volilna komisija našemu ugovoru sledila, da bomo glasovnice prešteli in da bo s tem tudi spremenjen izid," je pojasnil Matoz. Da je v primeru zelo tesnega volilnega izida na mestu najmanj ponovno preštetje vseh veljavnih glasovnic, meni tudi ustavni pravnik Andraž Teršek.
V primeru, da bi občinska volilna komisija ugovor zavrnila, pa ima kandidat še vedno možnost pritožbe na občinski svet na dan ustanovne seje, ko se potrjujejo mandati. Mestni svet bi moral odločiti, ali je bila odločitev volilne komisije pravilna. Če tudi mestni svet ne odloči v prid kandidatu, se ta lahko v osmih dneh pritoži še na upravno sodišče. To pa mora o pritožbi odločiti v 30 dneh. Do končne odločitve upravnega sodišča bi občino v tem času vodil najstarejši občinski svetnik.
Po neuradnih izidih je v drugem krogu nedeljskega drugega kroga županskih volitev v Kopru za pičlih sedem glasov zmagal Popovičev tekmec Aleš Bržan. Ta je danes za STA dejal, da bo lahko Popovičevo potezo komentiral šele, ko se bo podrobno seznanil z njeno vsebino.
Matoz je vložil zahtevo za ponovno štetje vseh glasov.
Sicer pa je Bržan ponovil ponedeljkovo oceno, da so bile nepravilnosti na voliščih, ki so jih zaznali na nedeljskem glasovanju, manjše, in zato ne bi mogle vplivati na rezultat volitev. Tudi Bržan je sicer v ponedeljek vložil ugovor pri občinski volilni komisiji, a je šlo po njegovih besedah za majhne zahtevke, ne pa npr. za zahtevo za ponovno štetje glasov.
Franci Matoz
Kot so še pred odpiranjem prispelih glasov po pošti zapisale Primorske novice, naj bi predsednik občinske volilne komisije Miloš Senčur v ponedeljek dejal, da "če bo po današnjem štetju glasov prispelih po pošti, rezultat nesporen – denimo, da bo rezultat nesporen, da bo med kandidatoma 15 glasov razlike, ne bo potrebe po razmisleku o razveljavitvi drugega kroga. Če bo razlika manjša, pa je ta možnost na mizi".
A je Senčur za Slovenske novice kasneje zanikal, da bi zaradi sedmih glasov razlike predlagal razveljavitev drugega kroga volitev. Kot je pojasnil, v izjavi za časopis ni govoril o številkah, teksta ni avtoriziral, navedbe pa so bile vzete iz konteksta. "Da bi to storil, bi morale biti sporne druge okoliščine, ki pa smo jih na srečo razrešili," je pojasnil.
Izid so odločile glasovnice, prispele po pošti
Volilni izid v Kopru je izjemno tesen; v nedeljo zvečer je bil Bržan v prednosti 12 glasov, potem ko je volilna komisija v ponedeljek preštela še glasovnice, ki so prispele po pošti, pa se je njegova prednost zmanjšala na le še sedem glasov. Prispelo je 46 glasovnic, od tega je bilo veljavnih 45, je v izjavi medijem po štetju povedal predsednik volilne komisije Miloš Senčur. Od teh glasovnic je bilo 25 glasov za Popoviča, 20 pa za Bržana. Tako je Bržan po skupnih neuradnih rezultatih prejel 13.921 glasov, Popovič pa 13.914.
Predsednik volilne komisije Miloš Senčur
Kje se je zataknilo pri štetju predčasno oddanih glasovnic?
Glede domnevnega neujemanja v številu oddanih glasovnic na predčasnem glasovanju je Senčur pojasnil, da je bil seštevek oseb, vpisanih v imenik za predčasno glasovanje, enak številu oddanih glasovnic, in sicer 2715. Od teh je bilo neveljavnih devet glasovnic. Za Slovenske novice je v zvezi s tem povedal: "Po preverbi 80 volilnih imenikov, kjer so navedeni upravičenci z imeni, priimki, naslovi, pa je bila dejanska številka volilnih upravičencev vpisanih v imenik, nižja od ugotovljenih glasovnic. Pomota je bila torej pri podatku o številu glasujočih na predčasnih volitvah, ki so bili vpisani v volilni imenik, teh je bilo dejansko šest manj".
Poleg tega je prišlo tudi do zmede pri ugotavljanju volilnega izida zaradi neosveževanja spletne aplikacije, kot smo že poročali. Ugovor na delo volilnega odbora oz. volilne komisije je bil mogoč do polnoči, volilna komisija pa mora o ugovorih odločiti v štirih dneh.
Komentiraj
Mene zdaj zanima koliko bo spet racunal Matoz 1.000.000 €? Kar stejte stejte.... kako pa to da so bili polni kombi od Marjetice pri obcini na pred casne volitve? Koga so pelijali? So steli kdo iz Marjetica je prisel volit?