POVEČATI ŽELIJO UČINKOVITOST JAVNE UPRAVE: Napovedujejo strokovne kadre in večjo fleksibilnost

Slovenija

DZ bo zadnji dan aprilske seje v okviru glasovanj med drugim odločal o dopolnilih k predlogu zakona o medijih, ki denimo predvideva državne pomoči za medijsko panogo, preprečiti pa želi tudi medijsko koncentracijo. Redni seji bo sledila izredna seja, na kateri bodo obravnavali predlog zakona o javnih uslužbencih. 

Z zakonom o javnih uslužbencih naj bi po besedah ministra za javno upravo Franca Propsa povečali učinkovitost javne uprave in okrepili transparentnost zaposlovanja. Prav tako naj bi zagotovili strokovno usposobljene kadre in večjo fleksibilnost pri ravnanju s kadri. Po njegovih besedah je osrednja novost ustanovitev centra za kadre znotraj ministrstva za javno upravo.

Na redni seji pa bodo poslanci odločali o približno desetih dopolnilih k predlogu zakona o medijih. Vložile so jih koalicijske poslanske skupine, poslanci SDS, poslanci NSi in poslanska skupina nepovezanih poslancev. Koalicijskim dopolnilom v četrtek niso namenjali pozornosti, več govora pa je bilo o tistih, ki so jih vložili v SDS. V skladu z enim od njih inšpektorat za kulturo in medije ne bi nadzoroval izvajanja člena, ki prepoveduje spodbujanje k nasilju. Sara Žibrat iz Svobode je dejala, da imajo le v SDS, njihovi vplivneži in njihovi strankarski mediji težave s to prepovedjo. V SDS pa so menili, da predlog zakona uvaja cenzuro.

Po četrtkovi obravnavi bo DZ danes med drugim glasoval o predlogih novel zakonov o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev ter o tujcih. Predloga rahljata pogoje za prihod visokokvalificirane tuje delovne sile ter uvajata sezonsko delo tujcev v turizmu in gostinstvu.

DZ bo opravil tudi splošno razpravo o vladnem predlogu zakona o gostinstvu, s katerim se želi omejiti kratkotrajno oddajanje nepremičnin, da bi bilo več stanovanj na voljo za trajno bivanje. Predlog predvideva splošno omejitev oddajanja v večstanovanjskih stavbah na največ 60 dni v letu za največ osem ležišč. Lokalne skupnosti bodo lahko splošna pravila zaostrile ali omilile.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija