RESNA PROVOKACIJA ALI SLABA ŠALA? Nekdo je Titov trg s tablo preimenoval v Piazza del Duomo

Koper

Koprski Titov trg v objemu Pretorske palače, Lože, stolnice, Armerije in Foresterije je veljal za enega najlepših trgov beneškega ozemlja. Od leta 1956 nosi ime Titov trg. Sinoči je nekdo na vogal stavbe rektorata Univerze na Primorskem pod tablo Titov trg/Piazza Tito obesil tablo Piazza del Duomo.

Po vsej verjetnosti je tabla z vijaki pritrjena na zid pod uradno tablo za poimenovanje. Titov trg, ki so ga v srednjem veku lahko prečkali le plemiči in duhovščina, je sinoči tako simbolno dobil novo ime.

Na svojem Facebook profilu je uporabnik socialnega omrežja Elio Radeticchio napisal naslednje: "Po 70 letih ortodoksnega komunizma so tudi v Kopru, kot kaže, zapihali novi vetrovi. Naslednji korak bi moral biti odstranitev imena balkanskega diktatorja in vrnitev zgodovinskega imena trga."

Osrednji koprski trg se prvič pojavi v virih pod imenom plathea comunis in plathea comunitatis. Na Finijevem zemljevidu iz leta 1616 se pojavlja zgolj z imenom Trg. V avstrijskem katastru je imenovan po avstrijskem mestu Leipzig, po kraju, kjer so bile Napoleonove čete poražene. Del Titovega trga med stolnico in škofijskim dvorcem se je v tistem času imenoval Piazza del Duomo.

V tridesetih letih 20. stoletja so trg preimenovali v Piazza Roma. Na Titov rojstni dan leta 1946 pa je sledila pobuda, da bi se trg imenoval Trg maršala Tita. Nekaj let kasneje je postal Trg revolucije. Leta 1956 je bil ponovno preimenovan v Titov trg, Trg Brolo pa so preimenovali v Trg revolucije.

Z osamosvojitvijo Slovenije je kljub različnim pobudam o preimenovanju ohranil ime Titov trg. Koprčani so ga vedno imenovali Piàssa, kot je bilo v rabi za osrednje trge po mestih Beneške republike.

Kot pojasnjuje Alberto Cernaz, novinar in urednik glasila koprske italijanske skupnosti “La Città”, ne gre za provokacijo ali šalo, to je namreč prva od nekaj tabel, ki bodo dajale informacijo o imenih koprskih trgov in ulic iz časa Avstro-Ogrske. Ne gre za preimenovanja. Podobne table, le drugače grafično obdelane, so v Piranu postavili že pred skoraj desetimi leti. Cernaz je član občinske komisije, ki je izpeljala projekt.

Deli novico:

prej-potem |  03 .12. 2017 ob  16: 20
Ja istran, mogoče so jih včasih na volitve vozili s čolni. Ben jih zdaj vozijo z avti in avtobusi. Kaj misliš, kateri "zmagajo" v prevozih
Istrijan-2 |  01 .12. 2017 ob  11: 27
Bla, bla, bla..... in spet nekateri ne razumejo o cem govorimo.
@ Al Capone | včeraj ob 10:31  |  01 .12. 2017 ob  08: 16
aja fašisti niso ubili nobenega slovenca in so bili na strani zmagovalcev?
Istrijan 2 |  30 .11. 2017 ob  21: 18
Isrijan! Ne se mučit in razlagat zgodovine naše Istre.. tu so običajni komentarji tistih, ki so zasedli hiše izgnanega avtohtonega prebivslstva in njihovi potomci, resnice ne poznajo, prepricani so da je civilizacija v te kraje prišla z njimi! Mejo na črni kal !!!
@Istran |  30 .11. 2017 ob  20: 07
Ko je država zgradila TOMOS,je tako pravijo istrijani,prišel Istrijan Markežič in ga pol spakiral v svoj žep.TAKI ste Istrijani.Fin che la barca va.
JVI |  30 .11. 2017 ob  17: 54
Jaz pa sprašujem "vrlega" ELIOTA RADETICCHIA, kdaj bo v Trstu zapihal pravi veter, kjer še mnogi stari in na žalost mladi, častijo fašizem?
In naj se potrudi, da bi tudi v Trstu in okolici postavili dvojezične table, ko je že tako zagrizen!
@istran |  30 .11. 2017 ob  17: 03
slab Istran si, če ne poznaš zgodovine svoje dežele. Po zadnjem AO popisu iz leta 1910 je bilo v Kopru 9840 italijansko govorečih in 2278 slovensko govorečih prebivalcev, pa še 154 hrvaško govorečih. Se pravi je bilo Slovencev kakšnih 20%. Če niti teh, lahko preverljivih dejstev ne poznaš in kar nekaj nabijaš, potem naj ti verjamemo še o janšističnem nakladanju o revoluciji in ostale bedarije, ki jih pišeš.
Partigiano |  30 .11. 2017 ob  15: 47
Mone-če je bil Tito diktator,kaj sta bila potem Hitler in Mussolini?Nobelova nagrajwnca za mir?
Xxxx |  30 .11. 2017 ob  15: 39
Ce ne poznate zgodovine ,je bolje da ne komentirati.Piazza duomo je iz casov beneske republike in ne iz casov Mussolinija,da je jasno. Saj tudi v Piranu imamo table s poimenovanjem ulic iz beneskih casov,kar je tudi prav,saj je to del zgodovine,ki nam pripada!
Istran |  30 .11. 2017 ob  15: 30
Velika večina prebivalcev Kopra je migrantov in priseljencev, kateri so dobili dovoljenja za nastanitev na obali po drugi vojni. Bili so preverjeni osebki. Med njimi je bilo veliko Brkincev in ostalih. Ko so bile volitve so jih vozili z čolni , iz Kopra preko Izole do PIrana. V vsakem mestu so v volilne skrinjice metali ˝ščinko˝ , ve se za koga. Danes so še nekateri skupaj s svojimi potomci goreči zagovorniki revolucije, Tita in s tem tudi imena trga. Niso sposobni razumeti,
da v Kopru ni bilo Slovanov do konca druge vojne. Večini prišlekov z Balkana pa je vseeno kako se imenuje trg.
Vedite!! | danes ob 14:38  |  30 .11. 2017 ob  15: 24
Eh vidimo ja kako je danes, ki lahko govoriš vse a ne pomaga nič, pustijo te umret od lakote.

Sam veš da lažeš. Vici o Titotu obstajajo in se govorijo še dandanes. Vi ste jih govorili, če ne se nebi ohranili. Osebno poznaš koga , ki je šel v zapor, taborišče zaradi tega? Verjetno NE.
Se motim |  30 .11. 2017 ob  15: 19
ali je nad tablo KAMERA?
1