Albanija je postala prva država na svetu z ministrico, ki je v celoti ustvarjena z umetno inteligenco. Virtualno ministrico so poimenovali Diella, kar v albanščini pomeni sonce, skrbela pa bo za javna naročila in razpise, je po poročanju portala Politico povedal albanski premier Edi Rama.
ALBANIJA DOBILA PRVO AI-MINISTRICO: Skrbela bo za javna naročila in razpise
Svet

Rama je poleti dejal, da bi lahko Albanija nekega dne imela digitalnega oziroma virtualnega ministra in morda celo premierja, ki ga bo poganjala umetna inteligenca, a le redki so pričakovali, da se bodo njegove napovedi tako hitro uresničile, navaja Politico.
Na današnji skupščini v Tirani, kjer so odločali, kateri ministri bodo dobili nov mandat, je Rama predstavil virtualno ministrico Diello - edino "nečloveško" članico vlade, ki je ustvarjena z umetno inteligenco.
Ob tem je pojasnil, da bodo odločitve o javnih razpisih sedaj v rokah Dielle in ne več drugih ministrov ali njihovih uradov.
Komentiraj
Obala1 |
12 .09. 2025 ob 00: 25
0
Kako bi rekli Hrvati za to odlocitev Albancem Bolje umjetna inteligencija nego prirodna glupost
Regional priporoča
Zadnje z obale
Več kronike
TRAGEDIJA NA LJUBLJANSKEM RINGU: Po silovitem trčenju v tovornjak umrla voznica
M.M.
-
26.6.2026 ob 16:19
PRI RDEČI LUČI JE POČILO: Voznik štirikolesnika je končal na izolski urgenci
M.U.
-
26.6.2026 ob 13:58
IZGUBIL NADZOR NAD VOZILOM: 19-letnik umrl po večkratnem prevračanju avtomobila
U.G.
-
26.6.2026 ob 13:57
BREZ GLAVE PRI BERTOKIH: Voznik krepko pretiraval, sledil je takojšen ukrep
M.U.
-
26.6.2026 ob 13:26
Več trendov
Novo iz Slovenije
NA TOLMINSKEM SE JE SMRTNO PONESREČIL PADALEC: Med letom se mu je zaprlo padalo
A.P.
-
danes ob 10:08
VAŠA KLIMA VAS LAHKO DRAGO STANE: Zaradi teh napak boste plačali več za elektriko
A.P.
-
danes ob 09:14
