RAZKRIVAMO: Poročilo o hudih sistemskih napakah in kršitvah v Rižanskem vodovodu in vdoru zdravju nevarne bakterije (FOTO)

Koper

Pomanjkljiva dokumentacija, neustrezen nadzor, kršitve gradbene zakonodaje in okužba vode z bakterijo Pseudomonas aeruginosa. To so le nekatere izmed ugotovitev obsežnega strokovnega poročila o investiciji 'Vodovod Sečovlje', ki razkriva zaskrbljujoče sistemske pomanjkljivosti v delovanju Rižanskega vodovoda. Gradnja naj bi v več točkah potekala v nasprotju s predpisi, strokovni nadzor je odpovedal, varnost uporabnikov pa je bila ogrožena. Poročilo, pripravljeno za nadzorni svet, dokumentira vrsto kršitev, napačnih odločitev in zamujanja z ukrepi, kar je vodilo do vdora bakterije in okužbo sistema za oskrbo s pitno vodo.

Nadzorni svet Rižanskega vodovoda je naročil izdelavo poročila o investiciji 'Vodovod Sečovlje', ki ga je pripravil Klavdij Zorč, u.d.i.g., na podlagi posredovane dokumentacije, na osnovi katere je bila izvedena "preveritev spoštovanja vse področne zakonodaje, tako zakonov, uredb in ostalih državnih predpisov, kot predpisov lokalne skupnosti in internih predpisov RVK pri izvedbi investicije 'Vodovod Sečovlje'".

Izvedenec je ugotovil hude sistemske kršitve, ki se začnejo že z načrtovanjem investicije

Poročilo navaja, da so bile nepravilnosti in kršitve zaznane že pri načrtovanju investicije in izvedbi evidenčnih javnih naročil. "Določila podpisanih pogodb niso bila spoštovana in so bila v večini kršena, kar je imelo za posledico podaljšanje časa izvedbe in tudi povišane stroške izvedbe. Kršenih je bilo več predpisov zakonodaje s področja gradbeništva, od Gradbenega zakona GZ-1 do pravilnikov in pravil dobre prakse, in sicer tako s strani naročnika pogodbe, izvajalcev in nadzora gradbenih in montažnih del."

Skrb vzbujajoče so zlasti domnevne kršitve na področju zagotavljanja varnosti vodooskrbe. "Zaznane kršitve področne zakonodaje in internih pravilnikov RVK ter opustitve dolžnih ravnanj niso samo potencialno močno ogrozile varnosti vodooskrbe, temveč tudi dejansko, npr. s ponavljajočim se pojavom bakterije Pseudomonas Aeruginosa," navaja poročilo, ki to označi za "resen pokazatelj nespoštovanja predpisanih pravil in načinov delovanja"

Martin Pregelj, direktor Rižanskega vodovoda

Napake že v fazi projektiranja

Kot izhaja iz poročila, je prišlo pri izvedbi investicije 'Vodovod Sečovlje' do verige dogodkov, ki kažejo na resne pomanjkljivosti v načrtovanju, izvedbi in nadzoru projekta, kar je na koncu vodilo do ogrožanja varnosti oskrbe s pitno vodo. Tako ni bila že v fazi projektiranja predvidena izvedba t. i. provizorija – začasnega nadomestnega sistema, ki bi ob morebitnih poškodbah omogočil nemoteno in varno vodooskrbo; "iz prejete dokumentacije je razvidno, da provizorij ni bil predviden (niti projektno obdelan)", ugotavlja avtor poročila.

3. oktobra 2023 je med gradnjo prišlo do poškodbe obstoječega cevovoda AC 150, neposredno ob trasi novega vodovoda, in posledično do njegovega onesnaženja. Tak dogodek bi moral sprožiti takojšnje ukrepanje, vendar se je izkazalo, da je bil odziv zamujen in neustrezen. Provizorij se je začel izvajati šele po poškodbi, poročilo razkriva pomanjkljivo dokumentacijo o sami poškodbi cevovoda in ukrepih za sanacijo.

"V zvezi z dogodkom ni dokazila o takojšnjem ukrepanju za sanacijo stanja onesnaženega novega cevovoda: o poškodbi obstoječega cevovoda AC 150 z dne 3. 10. 2023 ni zapisa v gradbeni dnevnik, prav tako ni nikakršnega pisnega dokazila o stanju novega cevovoda po zalitju in onesnaženju ter o nadaljnjih ukrepih, ki so sledili temu dogodku v smislu sanacije vdora nesnage v notranjost novega cevovoda, prav tako ni pisnih dokazil/opozoril izvajalcu montažnih del in nadzorniku o potrebnih sanacijskih ukrepih na novem cevovodu s strani služb SOPV, ni zapisanih naročenih del za sanacijo onesnaženega novega vodovoda izvajalcu montažnih del s strani nadzornika," razkriva poročilo.

Prva stran Poročila o preverbi poteka investicije 'Vodovod Sečovlje'

Blato in cevi brez zaščite 

Tudi razmere na gradbišču naj bi bile neustrezne: blatno in odprto okolje, cevi brez zaščitnih pokrovov, ki so bile odlagane neposredno na tla. Poročilo navaja, da je bila montaža novega cevovoda izvedena "v tveganih pogojih", saj se je na dno izkopnega kanala iztekala okoliška voda in je bilo dno izkopnega kanala že v začetku gradnje blatno, prav tako je bila opuščena sprotna zaščita novega cevovoda pred onesnaženjem že med gradnjo.

Neustrezno naj bi bilo tudi ravnanje z vodovodnimi cevmi – "na gradbišču so se znašle cevi brez ustrezne zaščite (brez originalnih pokrovčkov za zaščito notranjosti cevi), cevi so se na gradbišču odlagale neposredno na tla (brez podstavka, transportne palete)". Poročilo opozarja na "neustrezno rokovanje že v fazi skladiščenja, transporta in deponiranja na samem gradbišču".

11. stran Poročila o preverbi poteka investicije 'Vodovod Sečovlje'

Zaradi zamika pri ukrepanju okužba vode z bakterijo

Poročilo razkriva posledice poškodbe obstoječega cevovoda in onesnaženja novega cevovoda zaradi opustitve provizorija in neustreznega ukrepanja. Vdor nesnage v nov cevovod je ustvaril idealne pogoje za pojav in razrast mikroorganizmov, saj je, sodeč po poročilu, do prvega ukrepanja za sanacijo oziroma do prvega izpiranja novega cevovoda NL DN 200 prišlo šele po skoraj dveh mesecih od zalitja – 23. in 24. novembra 2023.

Ta skoraj dvomesečni časovni zamik naj bi bil tudi glavni vzrok za nastanek oblog nesnage na notranji površini cevovoda in s tem pogojev za naselitev bakterije Pseudomonas aeruginosa (PA). Kot razkriva poročilo, je bil to ključni dejavnik za kasnejšo okužbo pitne vode z bakterijo PA in "ogrožanje oskrbe s pitno vodo odjemalcev na tem področju".

Fotografija je simbolična.

Nespoštovanje načel "dobre higienske prakse" 

Poročilo nadalje ugotavlja, da RVK ni izkazal preventivnega delovanja in "spoštovanja načel dobre higienske in dobre proizvodne prakse ter načel sistema HACCP s ciljem ohranjati in ne ogrožati varnosti oskrbe s pitno vodo in zdravja odjemalcev pri izvedbi investicij". Pri tem opozarja tudi na domnevno nespoštovanje zahtev ključnih internih pravilnikov RVK, vključno s Pravilnikom o higienskih zahtevah.

"Poraja se tudi dvom o razumevanju pomembnosti higienske izvedbe investicij," je zapisano, saj v razpisni dokumentaciji in v izvajalskih pogodbah ni priložene Individualne izjave o bolezenskih znakih kot obvezne priloge skladno s "Pravilnikom o zdravstvenih zahtevah za osebe, ki pri delu v proizvodnji in prometu z živili prihajajo v stik z živili". Prav tako RVK ni pridobil od vseh izvajalcev podpisanih "Soglasij oseb k obveznosti prijavljanja bolezni, ki se lahko prenašajo z delom, in Individualne izjave o bolezenskih znakih". 

Rižanski vodovod Koper

Zatajil interni nadzor?

Poročilo ugotavlja pomanjkljiva dokazila o izvedbi končne dezinfekcije ter razkriva "upravičen sum, da je bila prevezava na obstoječi vodovod odobrena že pred zaključeno laboratorijsko preiskavo s strani NLZOH". Iz dokumentacije naj ne bi bilo možno ugotoviti, na kakšni podlagi je bila odobrena končna prevezava novega vodovoda NL DN 200, "saj v času odobritve še ni bilo rezultatov preiskave".

Posebno pozornost poročilo namenja "nenavadni odsotnosti službe za zdravstveni nadzor", kar povzroča "upravičen in močan dvom o tem, ali so aktivnosti pred odobritvijo končne prevezave bile dejansko izvedene strokovno, v pravilnem zaporedju in brez tveganja za varno oskrbo s pitno vodo".

Fotografija je simbolična.

Ugotovili nepravilnosti, odgovarjal ni nihče

Direktor RVK je sicer 12. junija 2024 imenoval komisijo za interni pregled, ki је ugotovila nepravilnosti in njihove posledice – tudi okužbo z bakterijo PA, identificirala je tudi ključne opustitve dolžnih ravnanj za zagotavljanje varne oskrbe s pitno vodo v času gradnje oziroma obnove vodovoda. Ali je prišlo tudi do ugotavljanja osebne odgovornosti za nepravilnosti in kakšne so bile posledice teh ugotovitev, ni jasno. "Ostaja odprto vprašanje razlogov in odgovornosti za nepravilnosti ter sprejeti ukrepi," je zapisano v poročilu.

Bakterija Pseudomonas aeruginosa – simbolična fotografija

Pomanjkljiva zaščita tudi pri drugih investicijah?

Z dostavljeno dokumentacijo so bila – najbrž pomotoma – avtorju poročila posredovana tudi dokazila o delih na investiciji 'Vodovod - Pot k izviru', iz katerih izhaja, da se je tudi tukaj izvajala dezinfekcija cevovoda, saj so pri izpiranju cevovoda na hidrantu opazili izločanje kamenčkov. To pa po mnenju avtorja poročila "ponovno nakazuje na nepravilnosti pri montažnih delih in pomanjkljivo zaščito (ali popolno opustitev zaščite) cevovoda pri polaganju s strani izvajalca montažnih del ter nestrokovno spremljanje investicije s strani nadzornika".

Vendar pa se je kljub nepravilnostim, ki jih je zaznala komisija za interni pregled in ponavljajočim se primerom onesnaženja cevovodov z bakterijo PA na več investicijah oziroma obnovah, večina ukrepov za izboljšave izvajala šele od junija 2024 dalje. Tako je bilo v juniju 2024 organizirano predavanje na temo 'Varnost pitne vode' za vse zaposlene v stiku z vodo, izvedena je bila dezinfekcija orodja/materialov v stiku z vodo in službenih vozil za zaposlene in zunanje izvajalce, med julijem in septembrom 2024 je bilo organiziranih nekaj sestankov skupine HACCP z namenom dopolnitev internega Pravilnika o higienskih zahtevah.

"O ostalih ukrepih iz odgovora na vprašanje o vpeljanih izboljšavah v postopkih dela, vezanih na opozorila zunanjih izvajalcev gradbenih in montažnih del, ni dokazil," še ugotavlja poročilo.

Sečovlje

NIJZ: Prisotnost te bakterije odraža splošno higiensko stanje vodovodnega sistema – "običajno gre za slabo vzdrževan sistem"

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) smo preverili, kako pogosta je bakterija Pseudomonas aeruginosa v okolju in vodi. Kot pojasnjujejo, je bakterija na splošno prisotna v okolju in "običajno ne povzroča okužb pri zdravih ljudeh, vendar pa lahko povzroči resne okužbe pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom" in okužbe pri ljudeh, ki so izpostavljeni. "Povzroči lahko okužbe oči, ušes, kože, pljuč, vnetje srčnih zaklopk, želodčno-črevesne okužbe, okužbe sečil, osteomijelitis, vnetje možganskih ovojnic in celo sepso," ogrožene pa so zlasti osebe z oslabljenim imunskim sistemom.

Na vprašanja, v kakšnih okoliščinah lahko pride do prisotnosti te bakterije v vodovodnem sistemu, pojasnjujejo, da je ta bakterija običajno prisotna v slabo vzdrževanem sistemu. "Bakterija Pseudomonas aeruginosa v vlažnem okolju vodovodnega omrežja, še posebej internega vodovodnega omrežja, lahko tvori biofilme – sluzasta plast bakterij, ki je zelo odporna na dodana dezinfekcijska sredstva. Tako prisotnost te bakterije odraža splošno higiensko stanje vodovodnega sistema oziroma možnost preživetja in razmnoževanja bakterij."

Fotografija je simbolična.

Kot glavni razlog za njeno prisotnost v vodovodnem sistemu navajajo zastajanje vode v interni vodovodni napeljavi. "Običajno gre za slabo vzdrževan sistem, kjer dolgotrajno mirovanje vode omogoča bakterijam, da preživijo in se razmnožujejo." 

Ker je bakterija zelo odporna in zaščitena z biofilmom, je potrebno izvesti najprej čiščenje omrežja, nato pa sledi "kloriranje oziroma termična dezinfekcija. Ustrezno izvedena UV dezinfekcija je učinkovita pri razkuževanju vode," še dodajajo. "Ugotoviti je treba vzrok kontaminacije in izvesti vse ukrepe, da je voda ponovno skladna, predvsem dezinfekcijo in po potrebi predhodno čiščenje sistema," še pojasnjuje NIJZ.

Fotografija je simbolična.

A to še ni vse, za Rižanski vodovod izjemno obremenjujoče poročilo izvedenca med drugim ugotavlja, da so pri izvedbi investicije občini Piran neupravičeno zaračunali skoraj 30.000 evrov. Poleg tega pa navaja še vrsto hudih nepravilnosti pri sami izvedbi projekta. Tu se postavlja vrsta vprašanj, ki bodo nedvomno terjali odgovore. Nadaljujemo jutri!

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija