RAZSTAVA PIRANSKE UMETNICE MIRE LIČEN: Ene najpomembnejših nadaljevalk tradicije primorskega kroga

Piran

V Mestni galeriji Piran bodo ob 20. uri odprli razstavo slikarke in restavratorke Mire Ličen z naslovom Lux et vox. Prinaša pregledno razstavo slik in steklenih objektov, ustvarjenih v zadnjem desetletju, ter katalog s predstavitvijo razstave in bio-bibliografijo zadnjih desetih let. Razstavljena dela so globoko intimna in iskrena.

"V sodobni nacionalni likovni umetnosti so redke ustvarjalke, katerih ustvarjalni opus je v vsebinskem in tehnološkem smislu tako raznovrsten in večplasten, kot je od Mire Ličen. Njena slikarska avtopoetika - ne glede na vsebinsko opredelitev - je prepoznavna po vehementno barvitem in izpovedno ekspresivno občutenem izrazu, ki je vedno blizu abstraktnega, čeprav daje slutiti figuralno izhodišče, motivno vezano na genius loci bivanjskega ambienta ali na določljivo duhovno in versko tradicijo evropskega prostora," so kustosinjo Nives Marvin navedli na spletni strani Obalnih galerij Piran.

Kot je zapisala, vsa na razstavi prikazana dela, tudi steklo-slike in stekleni objekti, predstavljajo globoko iskrene pripovedi o lastnih življenjskih izkustvih, o najbolj intimnem doživljanju preteklih obdobij ter o skrajno osebnem odnosu in doživljanju globljih in višjih dimenzij duhovnega. So sublimacije njene neomajano globoke vere in iskrenega dojemanja religioznosti ter mikro in makro sveta, ki ga živi.

Posamezni cikli prikazujejo krajinske upodobitve iz serij Pariški pejsaži (2010) in Še neokrnjeni prostori (2011), bivanjski prostor Istre pa je slikarki ves čas stalnica upodobitev in jih naslavlja kot Istrski pejsaži ali Moja Istra. Prikazani so tudi cikel stekel iz leta 2015 Fortuna vitrea: tum cum splendet, frangitur (Sreča je kot steklo, čim zablešči, se razbije; Cicero), slike in stekleni objekti ciklov Via dolorosa (2011), Via Mea (2014), Eloi, Eloi (2015), Gloria in excelsis (2015), Hommage a Carpaccio (2018, 2019), Redemptor nobis natus est (2019) in drugi.

Čustveno doživljajske vtise obiska Auschwitza v letu 2016 in videnja sočasnih dogajanj v njenem lokalnem okolju, zlasti v zvezi s postavljanjem žice na južni meji, in svoja intimna razmišljanja o veri in usodi posameznika in človeštva, je opredmetila v seriji miniaturnih ekspresivnih slik Da ne bi pozabili. Avtoričino soočenje z literaturo Nobelovca Joseja Saramaga pa ji je bilo navdih za svojstvene slikarske interpretacije in izpovedi o aktualnem pandemičnem stanju v svetu in jih je poimenovala Hommage a Saramago (2020, 2021), je še zapisala kustosinja Nives Marvin.

Pirančanka Mira Ličen (1950) ustvarja v različnih tehnikah slikarstva, v risbi, grafiki, v tehniki vitraža in fuzije, freske, mozaika, slikanja na tekstil, keramike, poleg tega se posveča oblikovanju steklenih objektov. Že desetletja je umeščena v krog najpomembnejših nadaljevalk tradicije primorskega kroga ter slovenske sakralne in profane umetnosti.

Po zapisu na spletni strani galerij, je neprecenljiv še njen vsestranski prispevek v kulturnem življenju Občine Piran in Slovenske Istre. Kot izkušena konservatorka-restavratorka se ves čas bori za ohranjanje in revitaliziranje profane in sakralne dediščine v mestu in okolici. Živi in dela v Piranu.

Razstava bo na ogled do 29. avgusta.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija