SE NA OBALI OBETA PODRAŽITEV VRTCEV? Občinske uprave preračunavajo rast stroškov

Koper

Potem, ko so nekatere slovenske občine napovedale zvišanje cen vrtcev zaradi višanja stroškov dela, materiala, storitev in stroškov živil, smo preverili, ali o tem razmišljajo tudi v obalnih občinah. So torej do konca leta predvidene podražitve? Pristojni so v odgovorih previdni. Večinoma so v delu analize stroškov, za katere nekateri ocenjujejo, da so višji tudi do 20 odstotkov. Ali se bodo občine odločile, da razliko v ceni krijejo iz proračuna, ali pa jo bodo prevalile na ramena staršev, ostaja v tem trenutku še neznanka. 

V Mestni občini Koper (MOK) trenutno proučujejo dvig stroškov dela, materiala in stroškov živil, do katerih je prišlo v letu 2023 in vplivajo na višino oblikovanja ekonomske cene vrtcev. Kot pojasnjujejo v kabinetu župana Aleša Bržana, odločitve o dvigu cen še niso sprejeli

Zadnji dvig cene vrtcev je bil v koprski občini marca letos, pred tem pa se cene niso spreminjale vse od leta 2019. "V letošnji dvig ekonomske cene smo bili prisiljeni zaradi uskladitve s povprečnim povišanjem plač, materialnih stroškov in prehrane v tem obdobju," pojasnjujejo. Po ocenah za leto 2023 bodo skupni stroški delovanja javnih vrtcev v MOK višji za okoli 10 odstotkov.

MOK v povprečju zagotavlja približno 70 odstotkov sredstev za delovanje javnih vrtcev. Cena dnevnega programa za otroke prvega starostnega obdobja znaša 599 evrov mesečno, za otroke drugega starostnega obdobja 460 evrov, za oddelek tri- in štiriletnih otrok pa 506 evrov mesečno. Starši v povprečju plačajo blizu 40 odstotkov cene programa (37,02 odstotka). Najvišji odstotek staršev je uvrščen v peti razred, njihovo plačilo znaša 35 odstotkov cene programa, in v šesti razred, kjer plačajo 43 odstotkov cene programa. V višjih dohodkovnih razredih je sorazmernoma malo staršev. Vrtec je brezplačen za drugega in ostale otroke, ki so vpisani v vrtec sočasno s sorojencem.

V Izoli višjih cen v 2023 ne načrtujejo

Po zagotovilih,  ki smo jih prejeli iz kabineta župana Milana Bogatiča, v Občini Izola do konca leta ne načrtujejo višjih cen vrtcev. Zadnja podražitev je bila aprila letos. Zanimalo nas je, koliko dodatnih stroškov imajo v vrtcih v primerjavi z letom 2022. "Primerjava stroškov za obdobje januar–avgust letos z enakim obdobjem lani (januar–avgust 2022) kaže, da so se stroški v povprečju zvišali za 13 odstotkov, predvsem zaradi višjih stroškov materiala in storitev," pojasnjujejo v izolski občini.

Glede razlike med stroški cen programov in dejanskim stanjem bodo v tem mesecu vrtci naredili nov izračun ekonomske cene programov. Trenutna cena celodnevnega programa v Vrtcu Mavrica znaša za prvo starostno obdobje 589,16 evrov in v vrtcu z italijanskim učnim jezikom L'Aquilone 590,70 evrov, za drugo starostno obdobje pa v Mavrici 445,68 evrov in v L'Aquilone 453,39 evrov. Za poldnevni program so cene ustrezno nižje.

Občina Piran: prisiljeni bomo upoštevati rast stroškov

Tudi v piranski občini zagotavljajo, da do konca leta podražitve niso predvidene, vendar pa "bodo občinske strokovne službe, ki trenutno obdelujejo predloge ekonomskih cen vrtcev, vsekakor prisiljene upoštevati rast stroškov," so pojasnili v kabinetu župana Andreja Korenike. Kolikšna je razlika med stroški cen programov in dejanskim stanjem, še ni znano, a kot pravijo "natančne primerjave in analize o višini vseh stroškov bomo lahko naredili po prejemu letnih poročil za leto 2023 v mesecu februarju 2024"

Za  javne vrtce na območju občine je s sprejetim proračunom za leto 2023 zagotovljenih skoraj štiri milijone evrov (3.983.880,68 evrov),  za druge vrtce izven občine, v katerih programe obiskujejo piranski občani pa 224.100 evrov. V letošnjem letu so starši do sedaj prispevali skupno 570.970,01 evrov.

Zadnja podražitev rednih programov javnih vrtev v Občini Piran je bila aprila letos, z oktobrom pa se je povišala cena oddelka s prilagojenim programom, "vendar le-ta ne bo vplivala na plačilo staršev" so še pojasnili. Vrtcem je občina v začetku leta sicer zagotovila dodatna sredstva v skupni višini 54.202,77 evrov za pokritje razlike živil in materialnih stroškov, ki je nastala v obdobju začasnega financiranja.

Mesečne cene programov v javnih vrtcih v Občini Piran znašajo na otroka za prvo starostno obdobje 683,08 evrov in za drugo starostno obdobje 538,74 evrov. V kombiniranem oddelku znaša cena 608,86 evrov. Cene poldnevnih programov so nekoliko nižje. Občina staršem otrok, za katere je občina dolžna kriti del cene programa predšolske vzgoje in obiskujejo javne vrtce na območju občine Piran, nudi določene dodatne ugodnosti z dodatnim znižanjem plačila programa. 

Ankaran: veljavna ekonomska cena ne dosega stroškov

ankaranski občini se zaenkrat prav tako niso odločili za dvig cen, čeprav veljavna ekonomska cena ne dosega stroškov. "Veljavna ekonomska cena vrtca v Občini Ankaran ne dosega dejanskih stroškov, ki ceno definirajo (stroški dela, blaga in živil)," so pojasnili v kabinetu župana Gregorja Strmčnika, kjer ocenjujejo, da je trenutno veljavna ekonomska cena za približno 20 odstotkov nižja od dejanske

Sklep o določitvi cene vrtca so nazadnje sprejeli leta 2019. "Slednji poleg ugodnosti nižjega plačila v primeru stanovanjskega kredita, polovičnega plačila v primeru enomesečne rezervacije in trimesečne odsotnosti iz zdravstvenih razlogov, občanom Ankarana omogoča dodatni 5-odstotni popust na ceno," navajajo.

Zadnja podražitev vrtcev je bila leta 2019. Veljavna cena programa za prvo starostno obdobje je 528,00 evrov (za občane 501,60 evra), za drugo starostno obdobje pa 393,00 evrov (za občane 373,35 evra). Povprečno občina letno plača 395.000 evrov, starši 146.000 evrov, pri čemer v te številke ni vključen nadstandard.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  05 .10. 2023 ob  15: 30
-1
V Ankaranu se vrtec ne bo podražil.Opozicija bo proti!