Slovenija proti uvozu "super" gensko spremenjene koruze

Zdravje

Slovenija je vedno glasovala proti dovoljenju za uvoz gensko spremenjene koruze SmartStax v EU, je danes opozoril minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan. Povedal je še, da gensko spremenjene koruze v Sloveniji ni. Iz Bruslja so medtem pozno popoldne sporočili, da bo končna odločitev o dovoljenju najverjetneje znana jeseni.

Minister je danes ob robu ustanovitvene seje sveta za gozdarstvo in lesarstvo v Ljubljani opozoril, da so proti dovoljenju za uvoz koruze SmartStax poleg Slovenije glasovale le še Madžarska, Avstrija, Francija, Ciper in Luksemburg. Ker je bilo glasov premalo, lahko Evropska komisija o dovoljenju odloča sama, je povedal.

A dovoljenje Evropske komisije za uvoz t. i. "super" gensko spremenjene koruze še ne pomeni, da bo ta koruza lahko rasla v Evropi, je izpostavil Židan.

V tem trenutku ima namreč v Evropi po njegovih besedah dovoljenje za rast le gensko spremenjena koruza mon810, pa še ta se trenutno proizvaja le znotraj petih držav članic EU - na Portugalskem, v Španiji, na Češkem in Slovaškem ter v Romuniji. Drugod so jo že izločili.

Dovoljenje za uvoz gensko spremenjene koruze SmartStax se tako nanaša le na njen uvoz v EU od drugod, je dejal minister in dodal, da ima zeleno luč za to tudi več drugih genetsko spremenjenih rastlin.

Kot je poudaril, pa v Sloveniji ves čas potekajo monitoringi. Četudi ni podatkov, kakšno koruzo pripeljemo v Slovenijo, poročila uvoznikov in vzorci meritev za zadnjih pet let kažejo, da v našo državo gensko spremenjena koruza ne prihaja. Tudi sicer Slovenija večino manjkajoče koruze pripelje iz Madžarske, ki ima tako kot Slovenija negativno stališče do genetsko spremenjenih organizmov v svojem prostoru.

Edina genetsko spremenjena surovina, ki prihaja v Slovenijo, je sicer po Židanovih besedah soja, tako pa je zato, ker je genetsko spremenjene že skoraj 80 odstotkov svetovne proizvodnje soje. Skladno s tem je nastala iniciativa Donava soja, s katero želi 13 podonavskih držav, tudi Slovenija, pospešiti proizvodnjo beljakovinske krme, ki bo v celoti genetsko nespremenjena. Temu vprašanju bo namenjeno tudi srečanje delegacij teh držav, ki bo v petek v Moravskih Toplicah.

Minister je še pojasnil, da mora biti hrana, ki vsebuje gensko spremenjene surovine, ustrezno označena. Problem je pri posredni uporabi, torej, ko gre za krmo živali, je dodal. Če so živali krmljene z gensko spremenjeno hrano, tega na oznakah ni, izjema so le ekološka živila, pri katerih je tovrstna krma prepovedana, in živila z deklaracijo, da ne vsebujejo genetsko spremenjenih organizmov, je naštel.

Danes tudi v Sloveniji odmeva povzetek besed tiskovnega predstavnika evropskega komisarja za zdravje Tonia Borga na spletni strani nemškega tednika Die Zeit, da bo Evropska komisija ameriškemu biotehnološkemu velikanu Monsanto najpozneje oktobra dovolila izvoz gensko spremenjene koruze SmartStax v EU.

Iz Bruslja so medtem pozno popoldne sporočili, da Evropska komisija in države članice junija in julija ob obravnavi morebitnega dovoljenja za uvoz koruze SmartStax niso sprejele nobene odločitve. Postopek znotraj komisije je tako še vedno v teku, končna odločitev pa se pričakuje jeseni, so dodali.

jdkdik |  22 .08. 2013 ob  11: 46
če do zdaj nismo dobivali super GS koruze jo tudi zdaj ne bomo
miki |  20 .08. 2013 ob  21: 00
stran od evrope.nazaj v jugo