SLOVENSKI ZDRAVNIKI V KRIZI: Razkrita je njihova največja težava

Slovenija

Preobremenjenost ostaja osrednja težava slovenskih zdravnikov, kažejo rezultati raziskave Digital Doctor, ki jo je opravilo podjetje Mediately. Skrb zaradi pretirane obremenitve pri delu je sicer izpostavilo 79 odstotkov zdravnikov. Anketiranci iz več držav so izrazili tudi nezadovoljstvo s plačilom in težave v odnosih s sodelavci.

Nedavna anketa je razkrila, da je preobremenjenost z delom najpogostejša skrb med zdravniki v več evropskih državah. Najvišjo raven te skrbi so izrazili ravno v Sloveniji (79 odstotkov), sledita pa Italija (70 odstotkov) in Srbija (69 odstotkov). Tudi druge države, kot so Češka, Bolgarija in Nemčija, poročajo o visokih deležih zdravnikov, ki se počutijo preobremenjeno.

Preobremenjenost tako ostaja osrednja težava slovenskih zdravnikov. Ta delež je sicer nekoliko nižji kot lani, ko je prevelik obseg dela kot glavno skrb izrazilo 84 odstotkov anketirancev, je navedeno v poročilu raziskave.

Anketirani zdravniki so izrazili nezadovoljstvo tudi na drugih področjih. 24 odstotkov anketiranih zdravnikov iz različnih držav meni, da njihovo delo ni ustrezno nagrajeno s plačilom. Poleg tega 36 odstotkov vprašanih opozarja na težave v odnosih s sodelavci, kar kaže na potrebo po izboljšanju organizacijske kulture in delovnega okolja.

Raziskava je še pokazala, da zdravniki pri iskanju najnovejših medicinskih informacij še vedno najpogosteje posegajo po strokovnih člankih (60 odstotkov), v ospredje pa čedalje bolj stopajo mobilne medicinske aplikacije, ki jih uporablja že 57 odstotkov anketirancev. V primerjavi z lanskim letom je njihova uporaba narasla, kar jasno nakazuje trend digitalizacije v zdravstvu. 90 odstotkov zdravnikov namreč aplikacijam popolnoma ali vsaj delno zaupa.

Med vsemi anketiranimi zdravniki je posebej izrazit porast zanimanja za umetno inteligenco. 40 odstotkov vprašanih umetno inteligenco že uporablja ali jo namerava uporabljati v bližnji prihodnosti. Čeprav je trend v vzponu, 26 odstotkov zdravnikov še vedno dvomi v zanesljivost umetne inteligence in meni, da tehnologija, preden bo lahko postala nepogrešljivo orodje pri delu, potrebuje dodatne izboljšave. Med ključnimi pomisleki ostaja vprašanje, ali je umetna inteligenca dovolj varna in natančna pri oblikovanju kliničnih rešitev.

Izsledki mednarodne raziskave so še pokazali, da se zdravniki pri predpisovanju zdravil močno zanašajo na nove klinične smernice in znanstvene študije. Zdravniki večinoma redno preverjajo interakcije med zdravili, kar kaže na visoko stopnjo odgovornosti in zavedanja o možnih tveganjih za bolnika. Kljub temu je slaba tretjina vprašanih (31 odstotkov) izpostavila, da preverjanje interakcij med zdravili zahteva preveč časa.

Podjetje Mediately je raziskavo izvajalo konec leta 2024 med zdravniki iz Italije, Srbije, Romunije, Češke, Slovenije, Bolgarije, Nemčije, Hrvaške in Slovaške. V raziskavi je sodelovalo 8600 zdravnikov različnih specializacij, od tega 370 slskih zdravnikov. Med anketiranci so največji delež predstavljali zdravniki iz Italije, Srbije, Romunije, Češke in Hrvaške.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija