SPOR GLEDE ZGODOVINSKIH POIMENOVANJ V SREDIŠČU KOPRA: Za Italijansko unijo je to "poraz razuma"

Koper

Na odločitev Inšpektorata RS za kulturo glede postavitve tabel z zgodovinskimi imeni koprskih ulic in trgov se je odzval tudi predsednik Italijanske unije Maurizio Tremul, ki meni, da je odločitev morda postopkovno legitimna, s pravnega vidika pa zbuja začudenje. "Povzročena politična in moralna škoda je neizmerna," je zapisal. 

Koper 

Maurizio Tremul, predsednik Italijanske unije, krovne organizacije italijanske manjšine v Sloveniji in na Hrvaškem, se je odzval na nedavno odločitev Inšpektorata RS za kulturo glede prepovedi tabel z zgodovinskimi imeni koprskih ulic in trgov z italijanskimi zapisi v središču Kopra.

"Dobesedna razlaga pravil pogosto razkriva povsem birokratski pristop, odločevalce razrešuje odgovornosti in lahko vodi do hipnih odločitev, ki niso vedno učinkovite in primerne za problem, ki ga želimo rešiti. Takšno ravnanje lahko privede do nastanka še večjega števila problemov, kot jih je bilo sprva mišljeno razrešiti. Odločitev Inšpektorata RS za kulturo glede postavitve tabel z zgodovinskimi imeni koprskih ulic in trgov je (morda) sicer postopkovno legitimna, s pravnega vidika pa zbuja začudenje. Povzročena politična in moralna škoda je neizmerna," meni Tremul. 

"Ali so table z zgodovinskim poimenovanjem ulic, po novem zasukane in z etično praznino, ki jo odražajo, nagrobni kamen zgodovinske avtohtone prisotnosti Italijanov v teh krajih? Je to le zadnje dejanje zanikanja zgodovine in njenega ponovnega pisanja po merilih in kriterijih dramatičnega Kratkega stoletja?" se sprašuje Tremul v svojem zapisu.

Reka

Po njegovem mnenju gre za "uničujoč poraz razuma in tudi politike v njenem najvišjem in najplemenitejšem pomenu. Obenem gre za način razumevanja politike, ki ne zna voditi dialoga, ki izključuje, namesto da bi vključevala, ki deli, namesto da bi združevala, ki posluša, a ne sliši, ki ustvarja konflikte, namesto da bi jih reševala, ki kot timsko delo predstavlja zgolj podrejanje in slepo poslušnost v zameno za drobne osebne koristi."

Buje

Tremul poziva italijansko narodno skupnost, da se vrne k učinkoviti politiki na vseh ravneh, ki bo skrbela za interese celotne italijanske narodne skupnosti. "Kot italijanska narodna skupnost se po nekaj letih neopaznosti ponovno vrnimo k oblikovanju prave, učinkovite politike na vseh ravneh, ki bo skrbela za interese celotne italijanske narodne skupnosti, ne le za peščico manjšine. Prizadevajmo si za interese celotnega našega ozemlja, ki ga zgodovinsko naseljujemo v državah, katerih sestavni del smo ter ponovno postanimo gonilna sila kulturnega, gospodarskega in socialnega napredka ter razvoja vrednot! Postanimo vključujoči, podpirajmo dialog, sodelujmo, cenimo izkušnje, vzpostavljene odnose in pridobljeno znanje ter predlagajmo rešitve v dobrobit vseh," je zapisal.

Bale

Pri tem predlaga zgledovanje po Bujah in Balah. "Učimo se od sosedov, ki so na tem področju bolj uspešni: zgledujmo se po Bujah in Balah, kjer so italijanska poimenovanja postala uradna imena ulic in trgov (brez proti-zgodovinskih in zgodovinsko napačnih prevodov!), za zgled vzemimo spominske plošče z različnimi zgodovinskimi krajevnimi imeni na Reki, v Umagu itd."

Šišan

Svoj zapis zaključuje s pozivom k skupnemu delovanju: "Delujmo skupaj – naj bo celotna Italijanska narodna skupnost (CNI) združena ob naših avtonomnih Skupnostih Italijanov, ob Italijanski uniji kot edinstveni in nedeljivi organizaciji s svojimi predstavniki, ki jih enotno voli celotno italijansko družbeno telo ter v povezanosti s Samoupravnimi skupnostmi (CAN), z našimi predstavniki v državnem zboru, ki zastopajo interese naših rojakinj in rojakov ter v sodelovanju z vsemi našimi  šolami in ustanovami, v resnični sinergiji in solidarnosti," je zapisal Tremul ter izrazil prepričanje, da se bo na ta način našla rešitev tudi za vprašanje avtohtonih zgodovinskih imen krajev in ulic v tem delu slovenske Istre, "ki bodo ponovno našla svoje mesto v svoji avtentični in izvirni obliki".    

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  04 .09. 2024 ob  08: 42
-8
@pinkopalinko, ker bodo italijani naredili vse, samo da ne bo slovenščina prva. Šli bojo do Rima samo da mešajo govna in želijo pokazati da so kao večvredni.
pinkopalinko |  03 .09. 2024 ob  16: 03
-8
in kaj je narobe z reško rešitvijo? Vsa možna imena, lepo razvršena po kronološkem vrstnem redu.

Zakaj bi moralo biti v Kopru ravno tako, kot so se manjšinjci spomnili, ostali pa ne smemo nič reči? Naj pogledajo malo naokoli in bi lahko našli rešitev, ki bi zadovoljila vse.
kokodek |  03 .09. 2024 ob  15: 24
22
gor v emoni naj nehajo tacarit in rajši naj se ukvarjajo s slovenščino na RTV
vseved |  03 .09. 2024 ob  14: 00
-30
Kdo bo ustavil kruljenje teh italijančkov?
Pjero Shriba |  03 .09. 2024 ob  12: 36
Ma bogi planšarji prsmojeni.
Že tri generacije se trdijo etnično in kulturno "očistit" to njihovo Obalo in ne gre in ne gre.
Vedno se nekdo najde, ki nas spomni, da ima Istra vsaj 2000 let izredno plodne in bogate zgodovine.
Naj pokličejo prjatla Putina, da jim pomaga.
On ima namreč bolj odločne prijeme pri čiščenju ozemlja.