Veličastne orgle iz koncertne dvorane Tonhalle v Zürichu bodo do leta 2020 krasile kor koprske stolnice. Ob menjavi orgel so se Švicarji namreč odločili donirati dosedanje orgle, pri čemer so med več kandidati izbrali prav Koper. Pripravljalnim delom bo prihodnje leto sledila izgradnja novega cerkvenega kora, leta 2020 pa bodo postavili še orgle.
ŠVICARJI IZBRALI KOPER: Stolnico bodo krasile veličastne orgle
Koper
Da nameravajo v dvorani Tonhalle zamenjati orgle in da iščejo skrbnike za nove, so v Kopru izvedeli po naključju od italijanskih prijateljev, ki so vedeli, da se zanimajo za nove orgle in da nimajo ekonomskih zmožnosti, da jih sami naročijo, je v pogovoru za STA povedal koprski župnik Primož Krečič. Tako so se skupaj z župnijskimi sodelavci nazadnje odločili za prijavo na razpis, pri čemer so pripravili elaborat z načrti in izjavami različnih podpornikov, na koncu pa so bili med več kandidati iz vse Evrope izbrani prav oni.
Zdaj so na tem, da pridobijo vsa dovoljenja. Letošnje leto bo v glavnem namenjeno pripravljalnim delom. Prihodnje leto načrtujejo izgradnjo novega kora, nakar naj bi v letu 2020 postavili orgle. "To bo dolg proces, kajti vsako od več kot 6000 piščali je treba ponovno uglasiti in jo postaviti v prostor," je pojasnil Krečič. Čeprav je stolnica zelo akustična, se prostor vendarle precej razlikuje od dvorane Tonhalle.
Gre za koncertne orgle
Orgle so zelo impozantne in zato primerne za koprsko stolnico, ki je ena največjih cerkva na Slovenskem. Minule dni so gostili tudi organista in snovalca teh orgel Jeana Guilloua. Ta si je želel, da bi na tem glasbilu lahko igrali tudi vso sodobno glasbeno literaturo. Na orglah pridejo dejansko do izraza tudi nianse določenih akordov. Obenem je tudi dovolj registrov za liturgijo, tako da bodo poleg koncertov z novimi orglami z lahkoto spremljali tudi maše.
V prvi vrsti gre za koncertne orgle, zato Krečič meni, da bodo privabljale številne glasbenike. Pri projektu bo finančno deloma pomagala država, posluh ima tudi mestna občina, župnija pa bo zbirala tudi prostovoljne prispevke oziroma donacije.
Stare orgle že pol stoletja niso več v rabi
Pred uspehom na razpisu za orgle iz Švice so nameravali stare orgle obnoviti in jih prenesti v katero od drugih koprskih cerkva. Gre sicer za orgle, ki že pol stoletja niso več v rabi in so tudi prešibke oz. neprimerne za stolnico, zlasti za zborovsko petje. Sredstva za obnovo so že iskali, vendar neuspešno, v prihodnje pa bodo poskušali kandidirati na razpisih za evropska sredstva. Ob tem Krečič dodaja, da če bo do obnove prišlo, bodo orgle obnovili v stari oz. originalni dispoziciji, "s tem pa bo Koper dobil obnovljen beneški biser".
Gre za donacijo, ki bo obogatila kulturno življenje v državi, ki si ne more privoščiti tako dragih naložb. Ozek krog ljudi? Če bi nam podarili zlato harmoniko, mi ne bi bilo treba brati tako primitivnih pripomb.