TVEGANJE PRI UŽIVANJU MLEKA: Študija povezuje vnos z večjo verjetnostjo srčnih bolezni pri ženskah

Trendi

Najnovejša raziskava, ki so jo izvedli znanstveniki z Univerze Uppsala na Švedskem, nakazuje, da uživanje večjih količin kravjega mleka lahko poveča tveganje za ishemično bolezen srca (IHD – Ischemic Heart Disease) pri ženskah. Ta bolezen je posledica zmanjšanega pretoka krvi do srčne mišice, kar lahko vodi do resnih zapletov, kot je akutni srčni infarkt (MI – Myocardial Infarction), znan tudi kot srčni napad.

Študija, objavljena v medicinski reviji BMC Medicine, je vključevala dve obsežni populacijski raziskavi, ki sta zajeli več kot 100.000 oseb, od tega skoraj 60.000 žensk. Raziskovalci so spremljali udeležence več kot 30 let in ugotovili, da so ženske, ki so dnevno zaužile več kot 300 ml nefermentiranega mleka, imele večje tveganje za razvoj IHD in MI. Pri ženskah, ki so dnevno zaužile 600 ml mleka, se je tveganje povečalo za 12 odstotkov, medtem ko je bilo pri vnosu 800 ml dnevno tveganje višje za 21 odstotkov. Presenetljivo je, da se je povečano tveganje pokazalo ne glede na vsebnost maščob v mleku, kar pomeni, da so imele enako tveganje tako polnomastne kot nizkomaščobne različice.

Raziskovalci so poudarili, da je laktoza – sladkor, ki ga najdemo v mleku – lahko eden od bistvenih dejavnikov, ki povzroča vnetja in poškodbe celic ter s tem pospešuje staranje srca. Poleg tega so odkrili, da uživanje nefermentiranega mleka vpliva na povišanje ravni encima ACE2 (Angiotensin-Converting Enzyme 2), ki je povezano s tveganjem za bolezni srca. ACE2 je encim, ki uravnava krvni tlak in presnovo ter ima poglavitno vlogo v kardiovaskularnem sistemu.

Študija je tudi pokazala, da uživanje fermentiranih mlečnih izdelkov, kot je jogurt, ni bilo povezano z enakim tveganjem. Proces fermentacije namreč zmanjša vsebnost laktoze, kar lahko zmanjša obremenitev na srce. Poleg tega fermentirani izdelki niso povzročili sprememb v ravneh ACE2 in so bili povezani z nižjimi koncentracijami FGF21 (Fibroblast Growth Factor 21), proteina, ki vpliva na presnovo in ima zaščitne učinke na srčno-žilni sistem.

Strokovnjaki priporočajo, da se ženske zavedajo teh ugotovitev in omejijo vnos nefermentiranega mleka, pri čemer se raje odločajo za fermentirane mlečne izdelke, ki prinašajo manjše tveganje za srčno-žilne težave. Prav tako svetujejo zmernost in uravnoteženo prehrano, ki vključuje različne vire kalcija, potrebne za zdrave kosti, saj je pomanjkanje kalcija povezano z oslabitvijo kosti in večjim tveganjem za osteoporozo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Dd |  11 .11. 2024 ob  07: 43
Kaj pa vsa laktoza, ki jo vsebujejo zdravila. Leta in leta so bile ženske v Sloveniji primoran uživati zdravilo za ščitnico, ki vsebuje laktozo, pa skoraj vsa zdravila za holesterol, pritisk, in še mnogo drugih