V minulih dneh se celotna slovenska Obala ukvarja s smetmi. Invazijo odpadkov že nekaj dni skušajo odpraviti v vseh obalnih občinah, na delu so komunalne službe, uprava za pomorstvo, prostovoljci, potekajo številne čistilne akcije, mudi se ne le Krajinskemu parku Strunjan. Ta je čistilno akcijo napovedal šele za jutri, torej s kar petdnevnim zamikom. Pa še to po pritisku javnosti. Sami odgovornost namreč prelagajo na druge.
V KRAJINSKEM PARKU STRUNJAN JIM SMETI NE 'DIŠIJO': Organizirali čistilno akcijo 5 dni prepozno, prostovoljci pa na lastno pest praktično že vse očistili
Piran
Odpadki, ki so preplavili slovensko morje in obalo, so resda najmanj onesnažili piransko občino, a je med njimi veliko drobnih delcev plastike, ki so zelo nevarni predvsem za morske živali. V Okolju Piran so se tako že v sredo lotili čiščenja piranskega mandrača in ostalih lokacij, kjer je bilo nujno potrebno, danes pa so organizirali kar tri čistilne akcije, in sicer na plaži Seča, plaži med skladiščem solin in Bernardinom ter na obmorskem delu med Fieso in Piranom.
Križem rok so bili le v Krajinskem parku Strunjan pod vodstvom v.d. direktorja Roberta Smrekarja (na fotografiji zgoraj), ki je mimogrede tudi kandidat Desus-a za poslanca na letošnjih volitvah. Kot so zapisali na svojem Facebook profilu, pobiranje odpadkov ne spada med njihove naloge: "Naš zavod ni komunalna organizacija. /.../ Iz tega razloga naš zavod nima v ta namen zagotovljenih proračunskih sredstev, nima nobenega vozila, ne upravlja z odvozom odpadkov ali praznjenjem raznih kant in zabojnikov, nima niti ene samokolnice, lopate ali kakšne primerne opreme za to dejavnost – in tudi če bi jo imeli, je nimamo kje skladiščiti."
To pač ne drži, gospod v.d. direktor
In če se že hvalijo, da "že dalj časa sodelujemo v več mednarodnih projektih, katerih cilj je spremljanje problematike morskih odpadkov, prenašanje dobrih praks ter iskanje morebitnih rešitev temu globalnemu problemu. Skladno z vodilom 'misli globalno – deluj lokalno' pa pomagamo in sodelujemo z vsakim, ki se trudi odpravljati posledice morskega onesnaževanja", bi bilo edino logično, da tudi sami poprimejo za vrečke in s svojega koščka obale poberejo nanesene smeti.
Za čiščenje odpadkov po parku imajo preko javnih del zaposleno eno osebo. Kam v krajinskem parku torej odteka ves denar?
Zbudili so se pet dni prepozno
Po pritisku javnosti so se tudi v Krajinskem parku Strunjan vendarle zbudili in za jutri organizirali čistilno akcijo. Nekateri občani so mnenja, da bi lahko ukrepali že veliko prej. "Vrečke bi lahko dali na razpolago že včeraj. Marsikdo bi prijel vsaj eno in jo napolnil! Danes sem srečala kar nekaj kopalcev, ki so to počeli … in žal so te smeti še vedno na obali, ker jih nihče ne odpelje," je na Facebooku zapisala zaskrbljena občanka, ki je med smetmi v parku opazila tudi igle.
Več pokazane odgovornosti s strani krajinskega parka pričakujejo tudi Strunjančani. "Od Krajinskega parka Strunjan ne pričakujemo, da bo fizično pobiral odpadke, temveč koordiniral delo in red v parku ter če je potrebno tudi po mizi udaril, da se vzpostavi red, ne pa samo prelagat na drugega," so zapisali na Facebook profilu Strunjan.
Krajinski park je praktično že očiščen
A že včeraj so se na lastno pest organizirali nekateri Pirančani (na fotografiji zgoraj) in s plaže v Krajinskem parku Strunjan očistili praktično vso nesnago. Jutrišnja "akcija" v.d. direktorja bo torej le sprehod po plaži?
Pred včerajšnjo čistilno akcijo prostovljcev
Po čistilni akciji
Bi zanimivo pogledat postopek imenovanja direktorja, ki je bil dolgo časa samo v. d., prav zaradi tega, ker so ga iz Desusa dali tja na silo in ob nasprotovanju Sveta zavoda Krajinskega parka Strunjan ter obeh občin. Ampak glede na to da je ministrica za okolje od Desusa ... je bil Smrekar najboljši kandidat. :-)))))))
Ta DeSUS kamor pride dela samo sranje. Za njimi pa čistijo vsi ostali.