V pomivalnem stroju določenih stvari nikoli ne smete prati, ker se lahko pri visokih temperaturah zlomijo, poškodujejo, prenesejo bakterije na drugo posodo ... Preverite seznam teh stvari.
ZA PRANJE V NJEM NI PRIMERNO PRAV VSE: To so stvari, ki jih nikoli ne smete dati v pomivalni stroj
Trendi
Draga posoda
V pomivalni stroj ne smete dati niti enega kosa posode, ki spada v dragoceno družinsko dediščino. Če imate v družini skledo, servirni krožnik ali vazo, ki jo imate v družini že več generacij ali pa imate ta kos posode še posebej radi, ga ne dajte v pomivalni stroj. Morda bo kos dragocene posode preživel sto pranj, toda enkrat lahko poči.
Ni pametno tvegati s stvarmi, ki se lahko zlomijo. Raje jih umijte ročno. Enako velja za vse pozlačene ali posrebrene posode, pa tudi tiste z nežnim vzorcem. Vsaka posoda z zlatimi robovi ali nežnimi vzorci, kot je šik porcelan, ki ga na primer prejmete za poroko, zagotovo ni za v pomivalni stroj. Raje vse operite ročno in tako se bo sijaj ohranil dlje časa.
Detergent za pomivanje posode
V pomivalni stroj je smiselno spustiti malo detergenta. Navsezadnje gre za detergent za pomivanje posode, kajne? Detergent za ročno pomivanje posode nikakor ne sme končati v pralnem stroju, razen če želite, da je celotna vaša kuhinja napolnjena z mehurčki. Za pomivalni stroj je potrebna druga vrsta detergenta, ki je v ta namen jasno označena.
Posode, v katerih ste prejeli dostavljeno hrano
Te posodice so resda lahko priročne za shranjevanje obrokov, ki jih želite vzeti na primer v službo. Kljub temu jih nikoli ne dajte v pomivalni stroj, razen če je posebej navedeno, da jih lahko pomivate na ta način. Če nimajo te nalepke, jih ni varno prati v pomivalnem stroju.
Vročina vode v pralnem stroju in tista, ki se razvije med sušenjem, lahko povzroči razpad posode in celo spremembo kemijske sestave. Posledično ne bodo več varne za shranjevanje živil.
Bakrene ponve za kuhanje ali serviranje
Zaradi svoje sestave so odlične za kuhanje, ne sproščajo kemikalij v hrano in so obstojne. Če pa jih date v pomivalni stroj, lahko spremenijo barvo in celo zarjavijo. Tudi če jih uporabljate vsak dan, jih umijte ročno, če želite, da ostanejo sijoče.
Leseni predmeti
Zaradi visokih temperatur, ki se med pomivanjem in sušenjem razvijejo v pomivalnem stroju, pri lesenih predmetih tvegate možnost, da spremenijo svojo konsistenco. Ob predpostavki, da niste ljubitelj iverja v pomivalnem stroju, je najbolje, da takšne stvari perete ročno.
Kristalno steklo
Pranje steklenih kozarcev v pralnem stroju jih lahko uniči. Visoke temperature v pralnem stroju in bližina drugih predmetov lahko povzročijo razpoke v steklu. Za čiščenje takšnih kozarcev segrejte dve skodelici kisa in ga vlijte v večjo skledo. Kozarce ali steklene sklede dajte v kis in jih v njem namakajte tri do pet minut. Nato jih sperite s čisto vodo in posušite s krpo, ki ne pušča vlaken. Na takšen način boste ohranili sijaj steklenih kozarcev in posod.
Posode vašega hišnega ljubljenčka
Morda ga imate za člana družine, toda sklede vašega mačka ali psa ne bi smeli prati skupaj s krožniki, s katerih jeste. Prezrite tisto staro legendo, ki ste jo slišali, da so usta psa bolj čista kot človeška, ker to ni čisto res. Razmislite, kaj vse je vaš hišni ljubljenček dal v usta med sprehodom ali kaj vse je lizala mačka, ko se je umivala. Njihove sklede vsekakor vsebujejo bakterije, ki so lahko strupene za vas in vašo družino. Zato posode od hišnih ljubljenčkov raje perite ročno.
Ribežen
Ne bodite presenečeni, če date to malenkost v pomivalni stroj in ko jo vzamete ven, je videti, da ni niti oprana. Pomivalni stroj namreč nima možnosti, da odstrani na primer ves sir, ki je zdrsnil v luknje na ribežnu, zato je za to bolje poskrbeti ročno.
Elegantni noži
Čeprav se morda bojite možnosti, da bi se med ročnim pranjem noža urezali, jim pralni stroj ne koristi. Čeprav imajo nekateri pomivalni stroji posebno polico za nože, bodo pranje in abrazivni detergent skrhali rezilo. Bolje jih je prati ročno, nato posušiti s čisto suho krpo in pustiti, da se še malo posušijo na zraku.