S filmom Izginjanje, v katerem je režiserka Andrina Mračnikar raziskovala družbeno in politično stvarnost dvojezične avstrijske Koroške, se bo nocoj v Izoli začel 18. mednarodni filmski festival Kino Otok. Prikazal bo 112 filmov, segel pa bo še v Slovensko kinoteko in Kinodvor v Ljubljani ter kinematografe v Cerknici, Idriji, Sežani in Tolminu.
ZAČENJA SE 18. KINO OTOK: Za filmske sladokusce letos na meniju 112 filmov
Izola
Na sporedu bo 41 celovečernih in 71 kratkih filmov, kar je obseg, ki je primerljiv s tistim pred leti, je na nedavni novinarski konferenci povedala direktorica festivala Tanja Hladnik. Po obdobju epidemije so program izbrali v živo, nekatere filme tudi prek spleta. Glavnino bodo prikazali v Izoli.
Pri izbiri filmov se je po besedah selektorice Varje Močnik pokazalo, kako zelo se intimno življenje prepleta s političnim, saj politika posega v življenja prebivalcev in omogoča, da so nekateri odrinjeni na rob družbe. Po njeni oceni so filmi ena najpomembnejših govoric, ki lahko ta preplet prikaže na zelo inovativne načine.
Festival bo v letnem kinu Arrigoni odprl film avstrijske režiserke in scenaristke slovenskih korenin Andrine Mračnikar Izginjanje (Verschwinden), v katerem je spregovorila o položaju slovenskega jezika na avstrijskem Koroškem. Na filmskem festivalu Diagonale v Gradcu je zanj prejela nagrado občinstva, film pa bo pospremila tudi v Izoli.
Med gosti tega sicer netekmovalnega festivala pričakujejo tudi režiserje Maria Brento in Karine de Villers z mozaikom življenj več kot 70 ljudi v filmu Otoki, Marka Grbo Singha o spominih iz Beograda v filmu Rampart ter Jeanine Meerapfel s filmskim vpogledom v življenje v njene mame z naslovom Ženska.
BONUS VIDEO: V Kopru se piše novo poglavje industrijske zgodovine
V letnih kinih Arrigoni in Manzioli bodo na ogled še filmi Luzzu Alexa Camillerija o vsakdanu ribičev na Malti in omejitvah, ki jim jih postavljajo evropski predpisi, Zbornica hrvaške režiserke Sonje Tarokić o šolskem sistemu, v katerem se določena dinamika prenaša iz generacije v generacijo, ter dokumentarni film italijanskega režiserja Piera Paola Pasolinija Zborovanja v ljubezni, v katerem Italijani delijo svoje poglede na ljubezen, zvestobo, prostitucijo in homoseksualnost.
V Art Kinu Odeon, kjer bo na sporedu večina celovečercev, bodo kot neke vrste nadaljevanje Pasolinijevemu popotovanju po Italiji prikazali film Futura treh režiserjev - Pietra Marcella, Francesca Munzija in Alice Rohrwacher, le da v njem spregovorijo mladi, ki razkrijejo svoja razmišljanja, strahove in sanje za prihodnost. Gledalci srednjih let pa bodo lahko obudili spomin na obdobje disco glasbe, ki ga je v dokumentarcu Italo disco: bleščeči zvok osemdesetih zabeležil Alessandro Melazzini.
Program bosta dopolnjevali sekcija Video na plaži s petimi sklopi kratkih filmov in sekcija Podmornica, namenjena vzgoji mladih gledalcev. Festival bo v Izoli trajal do 5. junija, nosil pa bo naziv Prireditev z manj odpadki, ki mu ga je podelilo društvo Ekologi brez meja.