ZASKRBLJENI GOSTINCI NA KRASU IN V TRSTU: Razmišljajo, da bi gostom nudili hitre alkoteste

Trst

Pred dvema tednoma so v Italiji stopili v veljavo novi cestnoprometni predpisi, ki pa očitno vplivajo tudi na zmanjšanje prometa pri gostincih. Kot poroča Primorski dnevnik, so se gostje v gostinskih lokalih skoraj v celoti odpovedali žganju, vino pa še naprej pijejo, a v precej manjših količinah. Gostinci so zato začeli nabavljati hitre alkoteste in etilometre, ki jih ponudijo gostom, da bi lažje ocenili, koliko lahko popijejo alkohola, da ne bodo prekoračili dovoljene zgornje meje.

Italijanski gostinci so tako svojim strankam začeli ponujati naprave za merjenje alkohola. Italijanska zakonodaja sicer zahteva, da morajo imeti lokali, ki so odprti dlje kot do polnoči, že sedaj na voljo hitre alkoteste oz. etilometre.

Gostinci opažajo, da se gosti pogosteje odrečejo žganju oz. grenčici, ki se običajno postreže na koncu kosila ali večerje. Bolj zmerni naj bi postali tudi pri uživanju vina in piva. Prav tako naj bi se vse več gostov do restavracij pripeljalo s taksiji, kar naj bi odpiralo nov problem. Po 23.00 je namreč zelo dolgo treba čakati na taksi, tudi pol ure, so za Primorski dnevnik povedali gostinci.

Vlada Giorgie Meloni je pred dvema tednoma uvedla bolj strogo kaznovalno politiko, s katero želi zmanjšati število smrtnih žrtev v cestnem prometu. Zaostrili so kazni za vožnjo pod vplivom alkohola in mamil, za uporabo telefona med vožnjo, za prekoračitev hitrosti in za tiste, ki ob cesti zapustijo žival.

V Italiji je za voznike dovoljena vsebnost alkohola 0,5 promila v krvi, za voznike začetnike in poklicne voznike zahtevajo popolno treznost. Za voznike, ki jim alkotest pokaže med 0,5 in 0,8 promila je določena kazen do 2.170 evrov in odvzem vozniškega dovoljenja za čas do pol leta. Pri vsebnosti alkohola med 0,8 do 1,5 promila je določena kazen do 3.200 evrov, prepoved vožnje od šestih mesecev do enega leta in do šest mesecev zapora. Če alkotest pokaže več kot 1,5 promila, je določena zaporna kazen od šestih mesecev do enega leta, denarna kazen od 1.500 do 6.000 evrov in odvzem vozniškega dovoljenja za eno do dve leti.

Za vožnjo pod vplivom mamil ni tolerance, voznikom odvzamejo vozniško dovoljenje za čas do treh let.

Za uporabo mobilnega telefona med vožnjo je predvidena kazen do 250 do 1.000 evrov in začasen odvzem vozniškega dovoljenja za najmanj en teden. Če voznika ponovno zasačijo pri tem dejanju, znaša kazen 1.400 evrov in odvzem vozniškega dovoljenja za največ tri mesece. Če voznik med uporabo mobilnega telefona povzroči prometno nesrečo, se kazni podvojijo.

Višje so tudi kazni za prekoračitev hitrosti. Za prekoračitev od 10 do 40 km/h je predvidena kazen med 173 in 694 evrov. Če voznik prekršek ponovno stori v naselju v roku enega leta, se kazen zviša do 880 evrov in začasno odvzame vozniško dovoljenje za 15 do 30 dni. Če voznik na istem odseku ceste večkrat prekorači hitrost, plača eno kazen, in sicer se globa za njegov najhujši prekršek zviša za tretjino.

Električni skiroji morajo odslej imeti nameščene registrske tablice, biti morajo zavarovani, vozniki pa morajo nositi čelade.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija