ZDRAVNIKI PO SLOVENIJI NAPOVEDUJEJO ODHODE: Kako pa je s tem na Obali?

Koper

Če bo uveljavljena novela zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej), ki bo zdravnikom, zaposlenim v javni mreži, prepovedovala opravljanje samoplačniških storitev pri zasebnih izvajalcih, bo kar 16 odstotkov zdravnikov zapustilo delo v javnem sektorju, je pokazala nedavna anketa, ki jo je med zdravniki in zobozdravniki izvedla Zdravniška zbornica Slovenije (ZZS). Nekateri zdravniki, ki delno že delajo v zasebnem sektorju, so javni sektor že zapustili, saj si želijo urediti zaposlitveni status še pred sprejetjem novele zakona o zdravstveni dejavnosti. V obalnih javnih zdravstvenih zavodih smo preverili, kako je z odhodi zdravnikov pri njih.

Tako v Splošni bolnišnici (SB) Izola, Ortopedski bolnišnici (OB) Valdoltra kot v Zdravstvenem domu (ZD) Koper in Zdravstvenem domu (ZD) Izola odgovarjajo, da zaradi napovedane novele zakona o zdravstveni dejavnosti ni odšel še nobeden zdravnik, prav tako v nobenem od teh javnih zdravstvenih zavodov zaenkrat ne razpolagajo z informacijami, koliko zdravnikov bi odšlo v primeru uveljavitve te novele. Ob tem so v ZD Izola še navedli, da njihovi zdravniki nimajo izdanih soglasij za delo pri drugem delodajalcu in v njihovem javnem zdravstvenem zavodu ne pričakujejo odhodov.

Na naše vprašanje, če na nekaterih področjih že sedaj primanjkuje zdravnikov, zaradi česar prihaja do težav pri nemotenem zagotavljanju zdravstvenih storitev, morebitni odhodi pa bi to stanje še poslabšali, so nam v SB Izola odgovorili, da ne. V ZD Koper so navedli, da se že sedaj soočajo s pomanjkanjem specialistov na področju pediatrije, ginekologije in medicine dela, vendar zaenkrat še ne prihaja do težav pri nemotenem zagotavljanju zdravstvenih storitev.

So pa v zvezi z morebitnimi odhodi zdravnikov v ZD Izola izpostavili, da jih skrbi v obratni smeri: "Zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva je v veliki meri odvisno od zunanjih sodelavcev. Če ti ne bodo mogli več sodelovati z nami, bo to nedvomno vplivalo na dostopnost rednih ambulantnih storitev. V tem primeru bi z nizom organizacijskih ukrepov zaposlene prvenstveno preusmerili v zagotavljanje NMP (Nujna medicinska pomoč, op. a.) in dežurne službe, kar bi posledično slabšalo dostopnost pacientov do svojih izbranih osebnih zdravnikov."

V OB Valdoltra pa so pojasnili, da bi v primeru, če bi se takšni odhodi dogajali, to nedvomno vplivalo na izvedbo zdravstvenih storitev ter s tem povezano podaljšanje čakalnih vrst: "Bolnišnica bi v takem primeru izvajala zdravstven storitve v zmanjšanem obsegu."

V ZD Izola so v zvezi z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti še izpostavili, da je zmotno mišljenje, da bo ta vplivala zgolj na odhode zdravnikov. "Zaradi morebitne uveljavitve novele bi lahko izgubili zaposlene iz vrst zdravstvene nege, kar bi dodatno otežilo zagotavljanje storitev v dosedanjem obsegu. Prav tako bi novela lahko vplivala tudi na odhod zaposlenih na drugih področjih, npr. fizioterapija, kineziologija in psihologija, kar bi dodatno zapletlo zagotavljanje storitev v dosedanjem obsegu," so poudarili.

Na kakšen način bo novela zakona o zdravstveni dejavnosti lahko vplivala na morebitne odhode delavcev v zdravstveni negi, smo pred dnevi povprašali Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije (SDZNS), kjer so nam povedali, da te novele v sindikatu ne problematizirajo, "saj je zelo malo medicinskih sester, ki so bile zaposlene v javnem sektorju in pod različnimi pogoji (pogodbami) delale še pri zasebnikih".

So pa v sindikatu izpostavili razloge za dosedanje odhode delavcev v zdravstveni negi in pa na kakšen način bi zmanjšali te odhode ter povečali zanimanje za ta poklic, o čemer smo na našem portalu pred časom že pisali. Kako je z odhodi delavcev v zdravstveni negi in kakšni so najpogostejši razlogi, smo povprašali vse obalne javne zdravstvene zavode. Njihove odgovore bomo objavili, ko jih prejmemo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
ManofSteel |  27 .12. 2024 ob  14: 33
-6
Kokošinjac baje dela za đabe...bwahahaahahahhaa
Ni čudno, da so propadla vsa podjetja pod lewajzarsko taktiriko...direktorji molzejo milione...podjetje stagnira in raja na karitas! Bwahaahahahahahaha
vseved |  27 .12. 2024 ob  08: 43
16
Naj grejo, bomo vsaj vedeli pri čem smo.
kokodek |  27 .12. 2024 ob  07: 13
22
Kdor želi delati v zasebnem sektorju, naj gre. Vprašanje je, koliko ljudi si lahko privošči privat zdravljenje, zdravljenje, ki ga moraš v celoti plačati. Najbogatejši se itak preko vrste zdravijo v javnih ustanovah. Javne bolnišnice ne premorejo blišča, so pa zagotovo boljše, ker jim je mar za bolnika in ne za dobiček.