Avtoserviserji, združeni v Slovensko društvo avtostroke (SDA), so danes Javni agenciji RS za varstvo konkurence (AVK) prijavili Zavarovalnico Triglav zaradi sumov zlorabe prevladujočega položaja na trgu. Trdijo, da so urne postavke za ličarska in kleparska dela, ki jim jih priznava zavarovalnica, nevzdržne.
AVTOSERVISERJI PRIJAVILI ZAVAROVALNICO TRIGLAV: "Urna postavka, ki jo vsiljuje, je nevzdržna"
Slovenija
Kot je danes v izjavi za medije pred sedežem AVK v Ljubljani povedal zastopnik SDA Antonio Đureta, so se skušali sestati z vodstvom zavarovalnice, vendar ni bilo posluha za spremembe. Prijava AVK, ki so jo vložili v imenu 150 članov SDA, je skrajni ukrep, a so ga morali uporabiti, da bi jih vzeli resno, je dejal.
"Urna postavka za kleparska in ličarska dela, ki jo vsiljuje zavarovalnica je nevzdržna," je dejal.
V SDA trdijo, da je realna cena okoli 100 evrov brez davka na uro, Zavarovalnica Triglav pa plača okoli 30 evrov na uro. To pomeni, da servisi ne morejo pokriti niti osnovnih stroškov plač in režije, kaj šele kaj zaslužiti. Želijo, da zavarovalnica serviserjem prizna realne cene po cenikih.
"Če se stanje ne bo spremenilo, potrošniki kmalu ne bodo imeli več kje popravljati avtomobilov," opozarja Đureta. Ljudje se odločajo za popravila pri nepooblaščenih serviserjih, na črno, kar lahko vliva na prometno varnost, dodaja.
Po njegovih besedah imajo podoben odnos tudi druge zavarovalnice, so se pa za prijavo zoper Triglav odločili, ker je kot najmočnejša zavarovalnica na trgu odgovorna, da se določene stvari spremenijo.
V SDA trdijo, da zavarovalnice vsiljujejo svoje pogoje, ki so le v njihovo korist, nikakor ne v korist avtoserviserjev. "To ni partnersko sodelovanje, ampak izkoriščanje," je poudaril Đureta.
Zato menijo, da zavarovalnica izkorišča prevladujoči položaj na trgu. Če imajo prav, bo presodila AVK, je dejal hrvaški pravnik. Ocenil je, da so prijavo dobro utemeljili in predložili dovolj dokazov, ter poudaril, da sodna praksa kaže, da zavarovalnice ne smejo vsiljevati svojih pogojev glede urnih postavk in popravila vozil, saj da je to v domeni serviserjev.
Potem ko je lani več kot 100 članov SDA odločilo, da protestno ne bodo več sprejemali strank z vozili, zavarovanih pri zavarovalnici Generali, je Đureta danes povedal, da je Generali prekinil vsakršno komunikacijo s SDA ter da serviserjem po državi ponuja nekoliko višje urne postavke, da bi se izčlanili iz SDA. Zastopnik je dejal tudi, da je vložil ugovor pri krovni zavarovalnici Generali v Trstu in da jo bo, če kmalu ne bo odgovora, prijavil italijanskemu regulatorju.
Po njegovih besedah je sicer v prihodnjem obdobju na slovenskih sodiščih pričakovati več kot 1000 tožb.
Eden od avtoserviserjev je povedal, da so prekinili pogodbo s Triglavom, ker s priznanimi cenami niso mogli pokriti poslovanja. Četudi bi lahko stranke prosto izbirale serviserja na trgu, jih zavarovalnica ob cenitvi škode preusmerja na druge servise, s katerimi ima sklenjene pogodbe, je dejal.